Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 21.09.2020 SAAT 18:58:34
Advert
 

Çekici İntikam

En iyi intikam kin gütmemek ve intikam peşinde koşmamaktır.. En iyi intikam nefrete gülümsemektir.. Öfkenizi boğmak ve mutlu olabileceğinizi göstermektir.. Çünkü sağlam bir bakış ve huzur dolu bir kalple, o yüzü taşımanız gerekmediğini bilerek sakin ve akıllıca adımlarla yolunuza devam etmekten daha iyi bir strateji yoktur.. İntikam “çekici” dir! Çekici, çünkü bu bir insan davranışı.. Aslında yazarların ve film yapımcılarının iyi bildiği bir şey, intikamın bizi büyülemiş olmasıdır.. İntikam bizi çeker.. Hatta bazen bunu haklı çıkarırız.. İntikam çok insani bir arzu.. İtiraf etmeliyim ki; çoğumuz hayatımızın bir noktasında çok acı çektik, kırıldık ve aşağılandık! Ahlaki pusulalarımız birkaç derece kaydı.. Canımızı yakanlara aynı ve daha fazla acıyı yaşatmak istedik! O baştan çıkarıcı his aklımızdan geçti ve geçiyor.. İntikam! Hatta planlar yaptık, yapıyoruz.. İntikam bir dürtüdür; öfke ve nefretin arınmasıdır.. Suçların yarısından fazlası, birine karşı birikmiş kin ve intikam alma arzusuyla gerçekleştirilmiştir.. Bu gerçekler, iyi intikam diye bir şey olmadığını anlamamızı sağlıyor.. intikam bizi saldırgana dönüştürür.. Canımızı acıtmış olan o kişinin ahlaki eksikliğini tekrar etmiş oluruz..

 

Çok kinci insanların nasıl bir profili olduğunu hiç merak ettiniz mi?

* Kötü duygusal yönetim..

* Kendini yeterince tanımama..

* Mutlak ve evrensel olanı bildiklerine inanma..
(Onlar yasa ve adaletin vücut bulmuş hâlidir)

* Her şeyi siyah veya beyaz olarak görmek..
(Ya benimle birliktesin ya da diğerleriyle.. İşler ya doğru yapılır ya da yanlış yapılır)

* Empati kuramamak..

* Affetmemek ve unutmamak, geçmişe ve kızgınlığa zincirlenmiş olarak yaşamak..

 

Bu psikolojik ve duygusal çerçeveden de anlaşılacağı gibi intikamın veya intikam arzusunun iyi tarafı yok! Bu dürtü, bu ihtiyaç sizi yiyip bitirir ve sağduyunuzu yok eder.. Daha iyi bir insan olma ve hayatınızdan zevk alma şansınızı tamamen ortadan kaldırır.. Bunun altında acı ve yalnızlıktan başka bir şey yoktur.. Çıkardığımız sonuca bağlıyız: En iyi intikam, kin gütmemek ve intikam peşinde koşmamaktır! Esasen, hayatınızda ilerlemek ve insanlara mutlu olduğunuzu göstermek en iyi intikamdır!

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5970 TL 7.5667 TL
Euro
EURO
8.9725 TL 8.9367 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA