Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 14.08.2020 SAAT 09:03:28
Advert
Advert
 
Enes Şen

Gelişen insanlık, gerileyen insanlık…

TÜM Demokrat Kocaeli ailesine ve siz değerli okurlarımıza yeniden merhaba. Kısa bir yaz tatilinden sonra tekrar sizler ile birlikte olabilmekten ötürü büyük mutluluk duyduğumu ifade ederek başlamak istiyorum.

İzin sürem boyunca geçen yaklaşık üç haftada gerek küresel siyasette gerekse ülke siyasetimizde birçok önemli gelişme yaşandı.

Bu sebep ile yaşanan gelişmeleri özetlemek amacı ile toparlayıcı bir yazı kaleme almayı düşünmüştüm.

Devam eden süreçte herkesin canını yakan konuya siyasetten öte insan hayatının önemini bize bir kez daha hatırlatan ve masum haykırışları nedeni ile gönlümüzde ve ruhumuzda tarifi çok zor yaralar açan cinayeti satırlara dökmeyi istedim.

Evet, cani bir koca tarafından hunharca katledilen Emine Bulut’tan bahsediyorum.

Vicdanımızı derinden yaralayan o olay!

Emine Bulut şiddetli geçimsizlik yaşadığı eşinden boşanmış ve kızlarının velayeti kendisine verilmiş.

Eşi tarafından defalarca tehdit edilen Emine Hanım uzaklaştırma kararı aldırmış olmasına rağmen cani koca Fedai Varan herkesin ortasında boğazından bıçaklanarak katlediliyor.

Olayın devamında 10 yaşındaki küçük kızının çaresizliği ve feryadı inletiyor olay yeri olan kafeyi…

Biz ülke olarak hep ilerlemeyi, ekonomimizin iyileşmesini, Dünya’ya hükmeden ülkelerden birisi olmanın hayalini kurarız.

Ama gelin görün ki bu hedeflerin hayalini kurarken bizi Türk insanı yapan değerlerimizi kaybettiğini göremeyiz.

Neden mi?

Bizi biz yapan değerlerin hakim olduğu dönemler ile şimdi ki dönem arasında fark olduğunu ve şuan ki dönemin bu değerlere entegre olamayacağını düşünürüz.

Aslında meselenin özü görünenden çok daha farklıdır…

Önemli olan bu normal gözle görünmesi imkansız olan ve sadece bakış açılarını değiştirmeyi bilenlerin gözlemleyeceği bir farktır bu bahsettiğim…

Uzun yıllardır ülke olarak belli başlı konularda gelişmiş olmamızla övünürüz.

Savunma sanayimiz ve teknolojik imkanlar bu geliştiğimiz konulardan bazılardır.

Sahi, bir ülkenin teknolojik imkanlar bazında gelişmiş olması ne demektir hiç düşünme imkanınız oldu mu?

Artıları ve eksilerini düşünerek karşılaştırma yaptınız mı?

Daha net bir şekilde sorayım; teknolojik imkanların gelişmesi konusuna hep yalın bir şekilde mi değerlendirdiniz yoksa konunun arka bahçelerine inmeyi düşündünüz mü?

‘Bir ülkenin teknolojik imkanlarının gelişmiş olmasının nasıl bir arka bahçesi olabilir?’ diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Sorduğunuz bu soruya yukarıda sözünü ettiğim iki temel imkan üzerinden yanıt vereyim.

Kullandığınız televizyon, telefon vb. ürünlerdeki teknolojik gelişmelerin ülkemizde anında karşılık bulabiliyor olması ve üretici firmanın ürünü piyasaya sokması ve bundan kısa sürede ülkemizde satışa sunuluyor olması olarak değerlendirilmesi teorik bir bakış açısı yani yalın bir penceredir.

Ancak insanların algısının teknolojideki imkanlara entegre edilmesindeki temel düşünce yapısının değiştirilmek istenmesi ve devamında sahip oldukları düşünce yapısına olan bağlılıklarına ve alışılmış gereklerinden soyutlanması da bir nevi robotlaştırılma çabasının temelinde yattığı gerçeğini görmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Robotlaşma kelimesini sizler ile özellikle paylaştım. Teknolojik ekipmanlara bağlılık devamında halk arasında ‘’şımarıklık’’ ya da ‘’gösteriş meraklılığı’’ diye tabir ettiğimiz ego tatminini de beraberinde getiriyor.

Ellerinde Iphone X gibi bir telefon kullanan 17-18 yaşlarındaki gençlerimizden yüzde kaçı o telefonun barındırdığı özelliklerin farkında ya da barındığı özellikleri kullanma gereksinimi hissediyor?

İşte teknolojik imkanların temelinde yatan ana gerekçelerden bir tanesi bu…

Özellikle Türk insanını kontrol altında tutabilmek ve yeteneklerini ve zekasının değerini kullanmasının önüne geçebilmek…

İşte Türk insanına teknolojiye entegre etmenin arka bahçesi…

Gelin bir de işin savunma sanayisi boyutuna bakalım.

Türkiye’de ekonominin gelişiyor olması önemli bir yargıdır bunu kabul etmek lazım.

Türkiye’nin ABD ve Rusya gibi ülkelerden askeri ekipmanları alabilmesi başarı olarak değerlendirilmesi teorik bir bakış açısı yani yalın bir penceredir.

Ama bu alınan ekipmanların ürünün satın alınan ülkenin yazılımcıları tarafından oluşturulduğunu ve her ne kadar teorik olarak ürünün sahibi siz görünseniz de her zaman size dışarıdan müdahil olunabileceği gerçeğini değiştirir mi?

Aynı şekilde sizin ABD ve Rusya’nın askeri ekipmanları alabilmenize imkan tanınıyor olması dostça bir hareket midir?

Yani, doğru olan o ürünleri satın alıp geleceğinizi dışarıya teslim etmek midir yoksa o ürünleri almaya kullandığınız sermayeyi kendi ürünlerinizi üretmek için kullanmak mıdır?

Kısacası ABD ve Rusya’nın kendi üretimi olan ürünleri satmaları asıl amaçları değil ülkemizin askeri kontrolünü sağlaması da ekonomimizin ABD ve Rusya’dan ürün alabiliyor olmamızın arka bahçesidir.

İşte bizde Emine Bulut olayında bahsettiğim konuların yalın halini değil de arka bahçesini görebilecek yetkinliğe sahip olsaydık Emine Bulut’u defalarca tehdit eden katil zanlısına teorik bir yaklaşım ve yalın bir pencere kullanarak uzaklaştırma cezası yermek yerine katil zanlısı elektronik kelepçe ile takip altında olsaydı eminim ki bu olayı konuşmuyor ve satırlara dökmüyor olurduk.

Gereken önlemlerin bir an önce alınması ve duyarlılığın gösterilmesi ümidi ile…

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Enes Şen yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3388 TL 7.3095 TL
Euro
EURO
8.6850 TL 8.6503 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA