Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 31.05.2020 SAAT 19:30:24
Advert
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Nihat Ergün’e bir sorum var

 

TARİH: 2 Mayıs 2009… Gazetelere düşen haberin başlığı şöyle: “Bakan olduğunu televizyondan öğrendi.”

Ve, çiçeği burnunda bakanın açıklaması şu şekilde:

“Bu süreçte de geçmiş dönemlerde olduğu gibi, Türkiye siyasetinin bir geleneği olarak, birçok bakan arkadaşımın, hangi bakanlığa geleceği ya da bakan olup olmayacağı bilinmiyordu. Ben televizyondan öğrendim. Hem kabine üyesi olduğumu hem de hangi bakanlıkta görevlendirildiğimi Başbakan’ın konuşmasında öğrendim. Bakanlık beklentim yoktu.”

***

AK Parti kurucularından Nihat Ergün bugün partisine yönelik en önemli eleştirisi ne?

“İstişare kültürünün ortadan kalkması…”

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararları tek başına alması…”

Haklı mı?

Sonuna kadar…

Fakat merakım şu:

Acaba Erdoğan, dün kararları parti yönetimiyle beraber mi alırdı?

Örneğin “Cumhurbaşkanı adayımız kardeşim Abdullah Gül” derken… Kabineyi belirlerken… Kabine üyelerinin neler yapması gerektiğini açıklarken…

Acaba kararları kimlerle alıyordu?

***

Nihat Ergün bakan olduğunda gazetelere yansıyan haber çok önemli…

Öyle ki;

Ergün, bakanlığını televizyondan öğrenmiş.

Bir açıklama yapmış, “Beklemiyordum” demiş.

Ergün, “istişaresiz” bakan olurken sıkıntı yok; “istişaresiz” görev almadığında mı sıkıntı var?

***

AK Parti’den kopma sürecinde olanlar bir gerçeği görmeli:

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2002’de nasılsa, 2019’da da aynı… AK Parti’de kararlar 2002’de nasıl alınıyorsa, 2019’da da öyle alınıyor.

Milletvekili olacaksınız…

Bakan olacaksınız…

Yüzlerce insan yan yana dizilip sizleri karşılayacak…

Ve bu görevler, bir kişinin iki dudağı arasından çıkan kararla verilecek…

Şimdi mi?

“İstişare yok…”

“Tek adam var…”

***

“Demokrasi” eleştirilerine hiç gelmiyorum bile…

Bu ülke tarihinde en “antidemokratik” dönem, Balyoz-Ergenekon yargılamaları sürecinde yaşandı.

TSK paramparça edildi.

Silivri yargılarında işkence sürekli hale getirildi. 

O dönem susanların, hatta bu süreci yönetenlerin, bugün “demokrasi” taleplerini de samimi bulmuyorum.

 

 

Civelek: Gizli toplantı için

Beyaz Yalı’yı seçmeyiz

 

O toplantı çok konuşuldu…

Yani, AK Parti kurucularından Nihat Ergün gibi, Mahmut Civelek gibi, Ali Haydar Bulut gibi, Eyüp Ayar gibi isimlerin katıldığı ve Beyaz Yalı Restaurant’ta düzenlenen o toplantı…

İlk önce Demokrat Kocaeli yazdı.

Bu toplantıda yeni parti meselesinin konuşulduğu yönündeki iddiaları dile getirdik.

Dün görüştüğüm AK Parti İl eski Başkanı Mahmut Civelek, toplantının amacını ve neler konuşulduğunu ayrıntılarıyla anlattı.

İşte Civelek’in söyledikleri:

“Bu toplantıyı ilk kez yapmıyoruz. Çünkü orada dostlar ve aralarında insani ilişkiler var. Hayatta her şey siyaset değil. Hepimiz içtimai hayatta yaşayan insanlarız. Her şeyi siyasete bağlarsak nasıl sağlıklı bir sosyal hayat yaşarız?

Biz geçtiğimiz günlerde Hasan Saral’la ‘Bayadır bir araya gelmiyoruz. Toplanıp bir balık yiyelim’ dedik. Birkaç kişi olacaktık fakat sayı 10’a çıktı. Daha sonra ‘Balık yemek yerine Beyaz Yalı’da bir araya gelelim’ dedik ve geldik. Sade bir yemekti ve başka bir amacı da yoktu.

O yemekte tabii ki siyasi konular da açıldı. AK Parti’den konuştuk, CHP ve diğer partilerden konuştuk, yeni kurulması beklenen partiden konuştuk. Ama her şey spontane oldu. Belirli bir gündemimiz yoktu. Kaldı ki ne yeni parti kuruldu ne de biz AK Parti’den istifa ettik. Ben partim için çalışıyorum.

Gazeteler gizli toplantı yapıldığını yazmış.Yahu gizli toplantı için şehrin en kalabalık yerinde, en kalabalık restoranlarından birinde ne işimiz var? Gizli toplantı yapacaksak herhalde Beyaz Yalı’da buluşmayız.

Bir gerçeği herkesin bilmesini istiyorum: Ben AK Partiliyim. İl başkanlığı yaptım. Milletvekili aday adayı oldum ama listeye konulmadım. Herkes benim küsmemi beklerken ben partimin her organizasyonuna katıldım. Birçok kişi yanıma gelip ‘Haksızlığa uğradın başkan’ dedi. Onlara tepki gösterdim. ‘Hak ne?’ diye sordum. İlla milletvekili olmak, illa başkan olmak mıdır hak? Biz bu davaya bunun için girdiysek demek ki önceliğimiz kendimiz… Hepimiz kaderimizi yaşıyoruz. Siyaseti de dava için yapıyoruz. İstediğimiz göreve gelmedik diye küsmek doğru değil.

Bir başka önemli konu daha var: Partime dair eleştirilerim var mı? Var. Her şeyi doğru buluyor muyum? Hayır. Ama bazen ailemizde, ticari hayatımızda da doğru bulmadığımız şeyler oluyor. Bundan daha doğal ne var?

Sonuç olarak; ben AK Parti üyesiyim. O toplantı da özel gündemli bir yeni parti toplantısı değildi.”

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA