Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 03.08.2020 SAAT 17:53:41
Advert
Advert Advert
 

Akıllı Telefonlarda Hack’lenir…

Suçlular daima insanların olduğu yerlere giderler — Kriminoloji dersinde daha ilk gün öğrendiğimiz konu buydu. Kriminal zihniyet çok basittir ve parayı takip eder. En karizmatik ve zeki banka soyguncularından biri olan, kırk yıllık kriminal geçmişe sahip bir belgeselde izlediğim Willie Sutton’a “Neden banka soyuyorsunuz?” diye sorduklarında o da “Çünkü para bankada,” demişti. Evet, bu kadar basit aslında...

Bugün artık tüm alanlarda çoğu hizmetin gelecekte mobil olacağını biliyoruz — dolayısıyla mobil alanın korsanların da hedefi haline geleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Güvenlik eğilimlerine bakacak olursanız, saldırıların çeşit ve tür açısından mobil platformlara doğru güçlü bir kayış gösterdiğini görürsünüz.

Kısacası; yaşadığım deneyimler, mobil güvenlik alanının çok hassas bir konu olduğunu gösteriyor. Mobil telefonlar hayatımıza çok şey kattığından adeta hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu telefonlar neredeyse 7/24 yanımızda. Kiminle ne konuştuğumuzu dinliyorlar, nereden gelip nereye gittiğimizi biliyorlar, arkadaşlarımız kim biliyorlar, resimlerimizi çekiyorlar, müzik zevkimizi tanıyorlar, Facebook hesabımızda girebiliyorlar, banka güvenlik bilgilerimizi biliyorlar, mesajlarımızı/e-postalarımızı okuyorlar ve daha başka birçok müthiş işler yapıyorlar — peki ama ne kadar güvenliler? Bizi, sevdiklerimizi ve şirketlerimizi mobil dünyanın tehlikelerine karşı nasıl koruyacaklar?

Peki Temel Riskler Neler?

1.Virüsler, solucanlar, Truva atı programları ve diğer Mobile özgün tuzak yazılımlar

2.Habersiz program indirme ve Güncelleme Saldırıları

3.Kablosuz iletişim ve Bluetooth yoklayıcıları yardımıyla kritik bilgilerin riske atılması

4.Cihazın çalınması, kaybedilmesi veya hasara uğraması

5.Dâhili bir ağa sanal bağlantı sağlamak için proxy adres olarak kullanılmaları

6.Mobil hedefli saldırılarda hizmet maliyetlerinin artmasına ve hizmet aksaklığına neden olan korsan e-posta sağanağı

7.Cihazların çökmesine neden olan Tuzak Mesaj Hizmeti (SMS ve MMS) mesajları Ve tabi ki… SOSYAL MÜHENDİSLİK! Sosyal Mühendislik Nedir diyecek olursanız: Sosyal Mühendislik, bir bilgisayar sisteminin kullanıcılarını, bir bilgisayar sistemine yetkisi olmadan erişim elde etmek için gizli bilgileri açığa çıkarma sanatıdır. Bilgisayar korsanları yani Hackerlar kimliğini kullanan kullanıcıları hayati oturum açma bilgilerini serbest bırakmaları için kullandığı hileleri bilmek, bilgisayar sistemlerini korumak açısından temel bir gerekliliktir.

 

Mobil güvenlik konusunda yüzlerce sayfa makale yazabilirim. Ancak bunu yapmayacağım. Bunun yerine Akıllı Telefonlara saldırmanın arkasındaki motivasyonu özetlemekle yetineceğim. Mobil cihazlar beş farklı saldırının hedefi olabilir: 1.Veri Çalma, 2.İzleme, 3.Zombi Saldırısı, 4.Finansal Riskler, 5.Faaliyetlerinizi Kontrol Etme.

Özgün ve merkezi olarak kontrol edilen bazı işletim sistemleri diğerlerine göre daha güvenlidir. Ancak bütün bunlar, risksiz anlamına gelmemektedir. Korsanların resimlerden parmak izlerini çalabildiklerini veya uçaktaki kablosuz ağ yardımıyla uçakları kontrol edebileceklerini iddia ettikleri bir dünyada yaşıyoruz. Bu dünyada temel düzeyde koruma sağlamak için anti-virüs programları kurmanız telefonunuza + katmaz. Yapmanız gereken 5 önemli madde ise şöyle:

1.Telefonunuzu kilitli tutun

Telefonunuzun ekran kilidinin her zaman etkin olmasına dikkat edin. Böylelikle telefonunuz bir siber suçlunun eline geçerse daha az risk altında olur.

2. Hassas bilgilerinizi şifreleyin

Telefonunuz veri şifreleme özelliklerine sahipse bu özelliklerden yararlandığınızdan emin olun. Telefonunuzun çalınması halinde, kişisel bilgileriniz önceden şifrelenmişse suçlular telefonunuzda saklanan bu bilgilere erişemez.

3. Jailbreak/rooting risklerine karşı dikkatli olun

Belirli uygulamalara veya hizmetlere erişmek için telefonunuzda rooting veya jailbreak işlemlerinin yapılması cazip görünse de bu girişimler güvenliği olumsuz şekilde etkiler. Telefonunuzun ve verilerinizin güvenliğini korumak için telefonunuza jailbreak uygulamayın.

4. Bluetooth'u mümkün olduğunca kapalı tutun

Bluetooth bağlantınızı kullanmadığınızda kapatmanız doğru olacaktır. Böylelikle telefonunuz siber saldırılara karşı daha iyi korunur ve siz de telefonunuzun pilinin tükenmesini geciktirmiş olursunuz.

5. Telefonunuzdaki uygulamaların davranışlarını izleyin

Telefonunuzda çalışan uygulamalardan gelen izin erişimlerine/isteklerine karşı dikkatli olun. Bu durum, özellikle Android akıllı telefonlarda önem kazanır.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9602 TL 6.9324 TL
Euro
EURO
8.1751 TL 8.1424 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA