Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 04.08.2020 SAAT 23:57:02
Advert
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

CHP Kartepe’de bir şeyler değişecek

 

NİTELİKLİ olanın, feodal / ekonomik / hemşericilik / bölgecilik gibi olguların kol kola vermesi sebebiyle ayakta kalmakta güçlük çektiği bir siyasi ortama sahip Kartepe…  

Ne yaptığınızdan çok nereli olduğuzun, hayallerinizin ne olduğundan çok kaç yıldır orada oturduğunuzun önemli olduğu bir bölge…

Dolayısıyla tabandan tavana siyaset yapış şekli de farklı orada…

O feodalitenin hakim olduğu kanallara girmek zorundasınız başarı için; o kanallara girerken de, değişmeli – dönüşmeli, onlar gibi olmalısınız.

Misal: Kartepe’de siyaset yapanların yerel seçimlere giderken bölgenin sorunlarını dile getirip onlara buldukları çözümü anlatmaktan çok, gittikleri düğün ve cenaze sayısını, hangi (eski) beldede kimlerle yol aldıklarını vesaire kamuoyuna sunduklarına şahit oldum.

AK Parti ise CHP ve diğerlerinden daha şanslı oldu hep… Disiplinli teşkilat yapısı, tabanın lidere olan bağlılığı gibi sebeplerle, bölgesel gerçekliğe uyduğu kadar, nitelikli olanı niteliksiz olana ezdirme sorununu da yaşamadı.

Kim ne derse desin; bugün kentin en nitelikli belediye başkanlarından biri Kartepe’de… Okumuş – yazmış, kendini geliştirmiş bir avukat… Oysaki, Mustafa Kocaman gibi isimlerin, eğitimli kesimin CHP’ye daha yakın oluşu gerçeği (araştırmalara göre) sebebiyle CHP’de daha fazla olması gerekiyor.

Ve fakat CHP, Kartepe ilçe olduğundan beri tek bir üniversite bitirmiş aday bulamazken, AK Parti bunları buluyor.

Sebebi ne mi?

CHP, bölgesel gerçeklikler nedeniyle Kartepe’de politika üretmekte güçlük çekiyor.

***

Konuyu getireceğim kişi, Tevfik Mayda, Kartepe’de CHP’nin yeni ilçe başkanı…

Tuhaf ki, 15-16 yıldır CHP’yi çok yakından takip eden bir gazeteci olarak bu zamana kadar Tevfik Mayda’yı tanımadım. Seçilmesinin hemen ardından sosyal medyalarına baktım ve şaşırdım.

Çünkü Kartepe’de çok az CHP’linin vurguladığı gerçeklere dikkat çekiyordu?

Neler bunlar?

Örgütlenme…

Mesela demiş ki:

“Kendini vakfetmiş, toplumu geliştiren, değer yaratan, umut ve coşku vaat eden, teslim olmayan, fedakar, yaratıcı, çalışkan ve doğru insanların #artıkKARTEPEkonuşacak diyerek bir araya gelmeleri, güç ve fikir birliği edip aynı amaca doğru yürümeye başlamaları örgütlülüğümüzü ortaya çıkaracaktır.”

Örneğin:

“Adalet Yürüyüşü’nde dikey hiyerarşi yoktur ve katılımcılar kendilerine özgü müzik, resim, söylev ya da koşullarıyla harekete renk olmuş, çeşitlilik sağlamış, katkı vermişlerdir. ‘Geleneksel örgütçülük’ tam olarak bu noktada bitmiştir. Yeni örgütlenme ve görev dağılımı konusunda #artıkKARTEPEkonuşacak, tartışacak, model oluşturacak ve uygulayacaktır.”

Ortak akıl…

Şöyle demiş:

“Birinin diğerinden daha yetkili ya da rütbeli olduğunu göremediğimiz yatay bir örgütlenme modeliyle herkesin katkı sağladığı ve kararların ortak aklın ürünü olabildiği bir oluşumun nasıl gerçekleştirileceğini konuşmaya başladık, devam edeceğiz.”

Başka bir ifadesi:

“Kendimizi hızla ‘lider-yönetici’ anlayışından kurtarmalı, kendimizi ‘üye / örgüt, sistem ve yönetim modeli’ olarak yeniden tanımlamalı ve bunun gereği olan örgütsel düzenlemeleri gerçekleştirmeliyiz. #artıkKARTEPEkonuşacak ve inanıyoruz ki başaracağız.”

***

Mayda’nın yazdıklarına öyle şaşırdım ki…

Çünkü şunu gördüm:

CHP Kartepe’de ilk defa bir isim örgütlenmeyi, ortak aklı, yeni yönetim tarzını anlatıyordu.

Bu anlatımların hiçbir yerinde, insanların nereli olduğu ve nerede yaşadığı yoktu.

Rakiplerine karşı öfke dili yoktu.

Mayda diyordu ki:

“Birlikte, güçlü bir şekilde örgütlenerek başaracağız.”

Ben de dedim ki:

“CHP Kartepe’de bir şeyler değişecek.”

 

 

Ne büyük şans!

 

O gün dönüş yolundayken kendi kendime şöyle dedim:

“Ne şanslıyım!”

***

Anlatayım:

Moğollar grubunu ilk dinleyişimin üzerinden 25 yıl geçmiştir ve ne zaman konserlerine gitsem, Cahit Berkay’a, Taner Öngür’e, dünyanın en güzel tablolarından birine bakar gibi, hayranlıkla bakarım.

Cahit Berkay’ın ciddiyeti, yaşamda başarının anahtarının ne olduğunu anlatır bana…

Keyifle dinlerim şarkılarını…

***  

Ve o gün, eşim ve kızımla birlikte gittiğim Seka Park’ta, yalnızca birkaç metre ötemde şarkı söylerken Moğollar, ve gençler eğlenirken, mutluyken herkes, kızımın Moğollar şarkıları arasında uyuduğunu fark ettim. Bu ne büyük bir lükstü…

Sonra mı?

Dönüş yolunda öyle dedim işte…

***

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve ekibine, bizlere “Şanslıyız” dedirttikleri için teşekkür ederim. 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9563 TL 6.9285 TL
Euro
EURO
8.1946 TL 8.1619 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA