Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 11.08.2020 SAAT 06:39:29
Advert
 
Enes Şen

Sosyal medya deyip geçmeyin!

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük cezanın gerekçeli kararı açıklandı.

Gerekçeli kararda beş temel gerekçe bulunuyor.

Kaftancıoğlu’nun hükmüne konu olan suçları ayrıntılı ifade edeyim ki kafalarımızda soru işareti kalmasın.

İl Başkanı Kaftancıoğlu,'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni alenen aşağılama' suçundan 1 yıl 8 ay, 'Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret' suçundan 1 yıl 6 ay 20 gün 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan 2 yıl 4 ay, 'Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek' suçundan 2 yıl 8 ay, "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 1 yıl 6 ay olmak üzere toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bu verilen cezaların verilmesinin ardından kamuoyu içerisindeki bazı kesimler tepkisi her zaman olduğu gibi sosyal medya üzerinden yükseldi. Artık tepkilerin sosyal medya üzerinden verilmesi konusuna alışkınız.

Malum kesimlerin tepkilerin ardından Kaftancıoğlu’na verilen bu cezanın gerekçesi de en az kararın netliğine olan tepki kadar vardı.

Devam eden süreçte verilen hükümler de 68 sayfalık gerekçeli karar ile açıklığa kavuşmuş oldu.

Öncelik olarak Kaftancıoğlu’nın ceza almasına sebep olan sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı mesajların eski zamana ait olduğu ve dolayısı ile zaman aşımının söz konusu olduğu iddia edenler vardı.

Öyle bir şey yok sevgili arkadaşlar…

Kaftancıoğlu’nun daha öncesinde PKK’lı Sakine Cansız ile ilgili attığı tweeti 24 Nisan 2019 tarihinde katıldığı bir programda tekrar ettiği ifade ediliyor.

Şimdi gelelim o beş temel gerekçeye…

1 Terör örgütü propagandası yapmak’

'PKK terör örgütü propagandası yapmak' suçundan verilen cezanın PKK'lı Sakine Cansız ile ilgili attığı, " 'İnsanlık tarihi kadın ile başlar. İnsanlık kadına yapılanlarla kaybeder' demiş Sakine Cansız. Ve insanlık yine kaybetti" şeklindeki tweetten kaynaklandığına yer veriliyor.

Hem ‘’Vatan Millet Sakarya’’ naraları atacaksınız hem de bu vatanın evlatlarının kanını dökenler ile birlikte iş tutacak ve savunacaksınız öyle mi?

Yok öyle yağma!

Ha, bu arada unutmadan sorayım; on beş gündür dağa kaçırılan evlatları için HDP Diyarbakır İl Binası önünde ‘evlat nöbeti’ tutan anaların-babaların yanında bir tane CHP’li örgüt üyesi ya da milletvekili gördünüz mü?

Göreniniz varsa bana da söylesin…

Sonuçta bilmemek değil öğrenmemek ayıp değil mi ama!

2 'Kamu görevlisine alenen hakaret etme'

Bu suçun temelinde Kaftancıoğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar var.

Toplum nazarında kamu görevlilerinin onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye sebep olacak ifadelerin yer aldığı ifade ediliyor.

Yaptığınız iş, içerisinde bulunduğunuz konumun ne olduğu gibi kriterler sizin bir insana hakaret edebileceğiniz anlamına gelmiyor.

Gazeteci olmamız dolayısı ile çevremde her siyasi partiye mensup parti yöneticileri ve vatandaşlar var.

Konusu açıldığında her zaman söylediğim gibi CHP’liler insanlara nasıl bir yaklaşım sergilenmesi gerektiği vb. konularda diğer partilere göre bir adım öndeler.

Mesela bir engelli vatandaş gördüklerinde bir fotoğraf malzemesi olarak görmezler. Her daim gördüklerinde bir iki dakika da olsa sohbet ederler.

Engelli bireyler konusunda davet edildiklerinde imkanları var ise katılır ya da en azından mesaj yollarlar.

Açıkça söylemeliyim bu konuda CHP üst kademesi ya da başka bir değiş poporilitesi olan bölgedeki yöneticiler ile aşağıdakiler arasında neden bu denli fark olduğunu çözebilmiş değilim.

3 'Cumhurbaşkanı'na hakaret'

Kaftancıoğlu’nun yine kendisine ait olan sosyal medya hesabı üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ağır hakaretler barındıran tweetlerin olduğu ve yer alan ifadeler ile Erdoğan’ın şeref, onur ve saygınlığına alenen saldırı içerdiği ifade ediliyor.

Hiç kimse bir insanı sevmek zorunda değildir. Yaptığı icraatları ya da yaptığı söylemleri de onaylamıyor, tasvip etmiyor olabilirsiniz bu gayet doğaldır. Ancak yaşanan hiçbir şey ya da hiçbir gerekçe bir kişiye hakaret edebileceğiniz anlamına gelmez. Unutmayın hakaret etmek bir özgürlük değildir.

4 ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni alenen aşağılamak'

"Sanığın kendi sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımlarında Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Hükumetine yönelik olarak 'soykırım', 'katil', 'seri katil' ve 'hırsız' şeklinde devletin saygınlığını rencide edici, aşağılayıcı ve küçültücü ifadeler kullandığı, devleti cinayetler işlemekle itham ettiği, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Türk Milletini soykırım yapmak ile ilişkilendirdiği ve bir kısım bakanlar hakkında hırsız sıfatını kullandığı görülmüştür." ifadelerine yer verildi.

Hem bu ülkenin sınırları içerisinde yaşayıp suyunu içip ekmeğini yiyeceksin hem de ağzına geleni söyleyip ‘’ifade özgürlüğü’’ maskesi altına sığınacaksınız.

Madem bir laf ediyorsunuz bunun için kılıf aramayın!

İnsanlar en azından sizin tavrınızın net olduğunu bilsin belki sizin görüşünüz de olmayanlar dahi sizi takdir eder.

Bu meseleyi bir düşünün derim!

İşe yarama ihtimali yüksek benden söylemesi…

Ha, bir de CHP İstanbul İl Başkanı’nın dindar kesime karşı bitmek bilmeyen bir kini var.

Mahkeme bu konu ile ilgili kararını dördüncü gerekçe ile birleştirmiş.

'Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek'

Kararda bu suça işaret eden tam 9 sosyal medya paylaşımının Kaftancıoğlu’na tebliğ edildiği ifade edildi.

Adı geçen tweetlerden biri ise 2 Haziran 2013 tarihli "Recep tazyik yüzünden küçük çapulcu da gazı tattı. Ben bir tane kindar çocuk yetiştiriyorum. Haberin olsun Tayyip" şeklindeki söylemlerinin yer aldığı tweetti.

Bu suçun işlenmiş olması hiç şaşırtıcı bir olay değil.

CHP tabanının %90’nı aşağı yukarı aynı tutum içerisinde…

İşin tuhafı da CHP’lilerin kendi yaşayış tarzlarına müdahale edilmesinden hoşlanmayıp kendilerinin dindar kesimin yaşayış tarzlarına müdahale etme çabaları içerisinde olmaları…

İnsan kendisine yapılmasını istemediğini başkasına da yapmamalı…

Naçizane kanaatimce…

5 ‘Şehit polisleri göz ardı etmek’

Kaftancıoğlu’nun 2015 yılında attığı bir başka tweette o dönemde yaşanan terör olaylarını görmezden gelerek 28 Kasım 2015 tarihli "%49 hadi alın size bir hafta sonu sevinci daha. 1 Kürt öldürüldü. İnandığınız Allah topunuzun belasını versin!" şeklindeki paylaşımı ile toplumdaki diğer kesimi hedef alarak şehit edilen polisleri itibarsızlaştırdığı ifade edildi.

Kürt kökenli vatandaşları kin ve düşmanlıkla diğer kesime karşı tahrik etmek çabası içerisinde olmanın tezahürüdür bu tweet…

Toplumu kutuplaştırıp birbirine kırdırmaya çalışmanın çabasıdır bu tweet…

Kaftancıoğlu ve onun zihniyetine sahip olanlara sesleniyorum:

Bu Devlet ve bu Millet sizin bu çabalarınıza rağmen dimdik ve etnik ayrım olmaksızın birlikte yaşamaya devam edecek!

Son olarak size küçük ama bir o kadar da önemli bir hatırlatmada bulunmak istiyorum.

Mahkemenin beş gerekçeli kararının temelinde de Kaftancıoğlu’nun sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar var.

Yani siz siz olun sakın ola sosyal medyayı küçümsemeyin!

 

 

İzmitçe meselesi!

 

Geçtiğimiz günlerde yerel gazetelerimizi enteresan ve hoş bir haber ile doldurmuştuk.

İzmit Belediyesi’nin parklara çevreyi temiz tutmak ile ilgili bir uyarı levhaları çalışması vardı.

Konuya hangi açıdan baksam bilemedim.

Sanırım bu yaşananı futbol tabiri ile dillendirsem daha doğru olacak.

Futbol spikerlerinin alışılagelmiş sözlerinden biridir “Düşünce güzel ama gerçekleştiremedi.”

Aynen o hesap!

Tabelalarda “İzmit çocuğu yere çöp atmaz boolumm” yazıyor.

Ben 1993 İzmit doğumluyum, ailem üç nesildir buralı ama ben böyle bir dil olduğunu duymadım.

Ama üstteki bölümde de söylediğim gibi bilmemek değil öğrenmemek ayıp(!)

Her şeye rağmen haddim olmayarak Hürriyet’te bildiğimi söyleyeyim.

Ne de olsa kendisi hepimizde daha çok İzmitli(!)

İzmitçe diye bir dil yoktur, sadece son yıllarda yeni nesil tarafından dillendirilen bir uydurmaca bir jargondur bir başka değiş ile uydurma bir dildir.

Naçizane bildiklerimi satırlara döktüğüm için kusura bakmayın Fatma Abla(!)

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Enes Şen yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3237 TL 7.2945 TL
Euro
EURO
8.6134 TL 8.5790 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA