Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 18.02.2020 SAAT 02:04:24
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Danışmada dikkat çeken diğer husus

Dün konudan bahsetmiştim. Yani il danışma meclisini referans göstererek AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş’in teşkilata kazandırdığı özgüveni anlatmaya gayret etmiştim.

Fakat dikkatlerden kaçmamasını istediğim bir önemli husus daha var. O da toplantıya partinin eski tüfeklerinin de katılması, verilmek istenen birlik-beraberlik mesajını daha da güçlendirmişti.

Peki, kimdi bu eski tüfekler?

Örneğin Necdet Eksen…

Hani, AK Parti’de Fikri Işık’ın il başkanı seçildiği ilk kongrede karşısına rakip olarak çıkmak isteyen, o dönemki adı ile Merkez İlçe kongresinde Hüseyin Yusuf’un kazanması sonrasında adaylığı başkanlık imkanına dönüşmüşken genel merkez talimatı ile geri çekilen Necdet Eksen. Bu zamana kadar tavrını ve duruşunu bozmadı. Şimdiye kadar birçok kez kızıp düşüncesel olarak gidip geldiyse de belli ki Erdoğan liderliğini bırakmaya gönlü razı olmuyor…

Örneğin Hüseyin Yusuf…

O da Necdet Eksen gibi… Fakat parti içinde ve sosyal medyada meselelere hep eleştirel bakabilmiş bir isim. Ancak onun toplantıya katılması bir anlamda yeni parti izlenimini tamamen olmasa da kısmi olarak silmeye yetti diyebiliriz…

Örneğin Ali Korkmaz…

Ali Bey de İzmit İlçe’nin eski başkanı. Adı il başkanlığı için de geçen gruptaydı. İl danışma meclisine katılması açıkçası çok anlamlar ifade ediyor. Çünkü parti içinde her zaman yeniliklere açık oldu. Fakat bu yenilik düşüncesi birileri çok istediyse de yeni parti ile özdeşleştirilemedi.

Örneğin İbrahim Karaosmanoğlu…

Onun katılması parti içinde ağabeylik anlamına geliyor. Bugünkü Büyükşehir yönetimi ile sıkıntı yaşadığı yolunda iddialar var. Fakat yine de karşılıklı iyi niyet dilekleri fazlasıyla yükselmeye başladı. Parti tabanının kendisinden beklediği mesaj AK Parti hedefinden kopmadığını göstermesiydi. Danışmaya katılarak ve en ön sırada oturarak bu mesaj net bir şekilde verildi.

Örneğin Vehbi Aydıner…

İzmit’te Hasan Saral’ın organizasyonunda düzenlenen sözüm ona hasret giderme toplantısına katılmıştı. Belli ki o da diğerleri gibi ortamı görünce “Ne oluyoruz kardeşim” diyenlerden. En azından danışmaya katılmasından biz bunu anlıyoruz.

Örneğin Nevzat Gülmen…

Nevzat Bey zaman zaman hatalara düşmüş ise de bu partinin sadece kurucusu değil, belki de demirbaşlarından. Bütün karşılıklı hatalara rağmen istişare heyetinde ve AK Parti yönetimleri tarafından hüsnükabul görmüş bir isim. Önemli görevlerde bulundu. Neticede en özel mesajını cumartesi günü toplantıya katılarak verdi.

Örneğin Mehmet İpşiroğlu…

Nihat Ergün’lü toplantının ev sahibiydi. Fakat mesele “gizli toplantı” muhabbetlerinden çıkarılmak istenince biraz olsun yırttı. Eski il başkanlarından Mahmut Civelek’e yakın, hatta sağ kolu olduğu söylenir. Allah’ı var, o da hiç çizgisini bozmadı. Ekipçilikten vazgeçmedi. Hatalı bulduğu konular var mı, elbette var. Fakat bu toplantıya katılması önemliydi. Tabi sadece kendi kararı değildi.

Örneğin Zafer Arat…

Kartepe Belediyesi’ne bağlı şirketin genel müdürü oldu. Hep aykırı duruşu ile tanınan bir isim. Yerel yönetim ve siyasi tecrübesi yadsınamaz ölçüde. Neyin ne olduğunu iyi bilir. AK Parti’de siyasetini sürdürüyor. Danışmada yer alması ve davete icabet etmesi özel bir durumdur.

Örneğin Cemalettin Kaflı…

AK Parti’nin Balkan göçmenlerinden. Gebze’deki ilçe başkanlığı çok başarılı geçti. Üstelik partisine büyük kazanımları oldu. Milletvekili adayı gösterildi ve seçildi. Ne var ki bu seçiliş sadece üç ay sürdü. Sonrasında belediye başkanlığına aday adayı oldu, ancak bu kez değerlendirilmedi. Partisi için çok önemli kazanımlar sağlamış bir isimdi. Öyle ya da böyle adı yeni parti ile anıldı. Fakat bu toplantıda bizzat bulunması ve sohbetlerinde iyi mesajlar vermesi AK Partililerin yüreğine su serpti…

AK Parti’nin eski il başkanlarına gelince…

Mahmut Civelek…

Ne kadar yeni parti senaryoları çiziliyorsa hepsi dengeleri onun üzerine kuruyor. Hele şu Mehmet İpşiroğlu’nun, Ahmet Davutoğlu arka fonlu paylaştığı ve kendisinin de yer aldığı fotoğrafı hala konuşuluyor. Civelek için kilit isim diyebiliriz. Ancak onun şu ana kadarki yaklaşımı, tercihini AK Parti’den yana kullandığını gösteriyor. Tabi geleceği bilemeyiz. Danışmada yer alması ve partililerin kendisine yakın alakası karşılıklı muhabbetin bitmediğini gösteriyor.

Şemsettin Ceyhan…

O da Civelek’ten sonra bayrağı devralmıştı. Fikri Bey’e yakın olması nedeniyle eleştirilerin odağında yer alıyordu. Oluşan bu tepkinin kendisini AK Parti’den uzaklaştırdığı, yeni partilerden birine sıcak baktığı konuşuldu durdu. Onu özellikle Ahmet Davutoğlu’na yakın göstermek istediler. En azından bana böyle bir bilgi gelmişti. Fakat onun da toplantıya katılması özel bulundu.

Ve belediye başkanları…

Gebze eski Belediye Başkanı Adnan Köşker…

Adnan Köşker ile ilgili neler söylenmedi ki… Lakin bu eleştirilere hep yüzeysel tepkiler gösterdi. Gebze’deki yeni particilerin hasret gidermesinde o da vardı. Ne var ki şimdi de danışma meclisinde yer aldı. Umarım bu gelişi Mehmet Ellibeş ile aynı dönemde başkanlık yaptıkları için dost ziyareti değildir.

Çayırova eski Belediye Başkanı Şevki Demirci…

Şevki Demirci, aslında popüler bir isim. Özellikle Kocaeli’deki adayların açıklandığı ocak ayındaki toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaşadığı söylenen kısa gerilim ile gündeme geldi. Rivayet o ki, Şevki Demirci, Erdoğan’a; “Beni neden aday göstermedin?” demişti. Erdoğan’ın “Anket sonuçları” yanıtına ise “Ben kamuoyundan yüzde ellinin üzerinde çıkıyordum” şeklinde cevap vermişti. Bu kırgınlık yüzünden partiden ayrılabileceği konuşuldu. Lakin toplantıda yer alması AK Partililerce ‘nokta’ olarak algılanmış.

İzmit eski Belediye Başkanı Nevzat Doğan…

O da Gebze’deki toplantıya katıldığı için hedef tahtasına oturtulmuştu. Ancak verdiği “Aktif siyaseti bıraktım” mesajı AK Partililerce çok desteklendi. Çünkü etkin bir isim olan Doğan’ın bu sözü aslında partiden ayrılmayacağı anlamına geliyordu. Ayrıca teşkilatta net bir şekilde karşılığı olan bir isimdi Nevzat Doğan. “İzmit’te aday gösterilseydi seçim kaybedilmezdi” diyenlerin sayısı çok fazla. Başta Yahya Kaptan olmak üzere sosyal demokrat seçmenin yoğun olduğu bölgelerde bile oy potansiyelinin olduğu zaten biliniyor. Haliyle AK Parti’nin bu yöne doğru açılan penceresi olarak Doğan’ın toplantıda yer alması en çok kayda değer husus olarak notlarımızda yer aldı.

Tabi sadece bunlarla sınırlı değildi konu. Übeyit Göğercin, Abdullah Üzmez, Emine Yılmaz ve Osman Nuri Erturan gibi isimler başta olmak üzere İstişare Kurulu’nun en az yarısının toplantıda yer alması kayda değer bir durum. Sonra bu ilginin oluşması için Mehmet Ellibeş’in tüm kurul üyelerini tek tek aradığını biliyorum. Aynı şekilde il yönetim kurulu üyeleri de benzer bir alaka göstermişler.

 

 

 

Yeniler heyecan oluşturamadı

 

 

“Yeni parti” muhabbetleri hepimizi çepeçevre sarmış durumda. Şu an işleri sadece belli bir heyecan yaratma çabası. Zaten AK Parti’nin ileri gelenleri ile İzmit’te, Gebze’de bir araya gelmelerinin sebebi de bu.

Partinin üst düzey isimlerini kendilerine yakın ve değişimi ihtiyaç olarak gören taifeden gösterme çabası içindeler.

En azından Nihat Ergün’de böyle bir çabanın olduğunu biliyorum ve görüyorum. AK Parti’den koptuğu o kadar net ki…

Ancak mesele olgunlaşmadan bıraktım da diyemiyor. Kendisi için zor bir süreç olsa gerek.

Tabi siz şayet “Kocaeli’yi bana bırakın” dediyseniz zorlanırsınız. Kendisi Babacan ekibine yönelik böyle bir ifade kullandı mı, açıkçası bilemiyorum. Ancak muhalif bir ekip oluşturma mücadelesinden, katıldığı sözüm ona bu hasret giderme toplantılarından anladığımız bu…

Ancak şurası kesin ki, ne Babacan ne de Davutoğlu hareketleri AK Parti tabanına oynayamayacak. Buna yeltense bile hareketleri, gördükleri ilgi çok cılız kalacak. Biz bunu AK Parti’nin il danışma meclisinde net şekilde gördük.

Parti tabanı birlikteliğini daha üst düzeyde sağlamış görünüyor. Kenetlenme içindeler. Zira AK Parti’nin ilimiz tarihindeki en yüksek katılımlı il danışmasını başka türlü nasıl izah edebilirsiniz ki…

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0551 TL 6.0309 TL
Euro
EURO
6.5651 TL 6.5389 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA