Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 02.06.2020 SAAT 07:20:54
Advert
Advert
 
İbrahim GÜRSEL

Diyarbakır annelerine destek her yerde olmalı

Dünya’da ülkelerin birbiriyle savaşı artık nadiren tankla, tüfekle, uçakla oluyor. Tabur tabur askerlerle düşmanın üzerine işgal için saldırmak yerine, o ülke sınırları içinde bir terör örgütü kuruluyor. 

Toplumun psikolojisi bozulyor, devlet yıpratılıyor. Daha uzun, daha kalleş, sinsi ve sinir bozucu bir savaş veriliyor.

Ülkemizin bulunduğu coğrayaya bakın. Yakın geçmişte Irak bu şekilde ortadan kaldırıldı. Suriye, can çekişiyor. Libya’yı bile buna dahil edebiliriz. 

Geçmişte El-Kaide diye bir örgüt vardı, şimdi İşid diye bir cani örgüt peydahlandı. Buna benzer birçok terör örgütü ülkeleri parçalayan virüs gibi yayılıyor. 

Türkiye üzerinde de oyunlar oynanıyor. Uluslarası terör örgütlerinin yanı sıra ta Osmanlı’nın son döneminden başlayıp, Kurtuluş Savaşı’nı bile engellemek için uydurulmuş, ülkemizin Güneydoğusu’nda Kürt kardeşlerimizi kendilerine kalkan yapan bir örgüt var. 

Atatürk’ten bu yana her devlet adamı, her hükümet Pkk denilen bu örgütle uğraştı, savaştı. Yüzlerce, binlerce şehit verdik. Öyle kalleş, öyle namert bir örgüt ki, bazen sivilleri, bazen kundaktaki bebekleri hedef aldı. Teneke bir sobanın başında ders anlatan gencecik öğretmenlerimizi kadın-erkek ayırt etmeden dağa kaldırıp, ellerini arkadan bağlayarak başına mermi sıktı. 

Bu örgüte karşı Mehmetçiğimizin verdiği mücadelenin her zaman yanında olduk. Hangi hükümet, hangi siyasi görüş olursa olsun, teröre karşı her mücadeleye millet olarak destek verdik. 

Şimdi bu destek bir adım daha ileriye gitmiş durumda. Belki de ilk kez bir sivil inisiyatif bölgede bu terör örgütüne karşı mücadeleye katılmış durumda. Dağa kaçırılan, eline silah verilip zorla terör örgütü üyesi yapılan çocukların anneleri Diyarbakır’da eylem yapıyor. Çocuklarımızı geri verin diye haykırıyor.

Birleri bu direnişi hafife alıyor. Farklı konuları işin içine katıp, kafa karıştırıyor. Ama ben bir yıl kadar Diyarbakır’da kaldım. Evi tuttuğumuz ilk gün terör örgütüyle bağlantılı o partinin temsilcileri kapımıza gelip, neden Diyarbakır’da olduğumuzu sorgulamıştı. 

Oradaki baskı, takip hiçbir yerde yoktur. Çocuklarını geri isteyen o anneler kimbilir neler yaşıyordur. Ama anne yüreği bu, dayanamıyor, evladını yanında istiyor.

Bu direniş yalnızca onların direnişi olmamalıdır. Bu direnişte o anneler yalnız kalmamaldır.

Terör örgütüyle mücadele sırasında nasıl ülkenin dört bir yanından şehitler veriyorsak, o annelere de her yerden, her bölgeden, her ilden destek vermeliyiz. Yalnızca oraya giderek değil. Burada, kendi bölgemizde onların yanında olduğumuzu, bu mücadelenin ülkemizin her yerinde aynı duygularla karşılık bulduğunu göstermeliyiz.

Devlet elbet gereğini yapıyor, yapacaktır. Ama halk olarak teröre karşı, ülkemizi bölmek isteyenlere karşı tek vücut olduğumuzu hep beraber ortaya koymalıyız. 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8283 TL 6.8011 TL
Euro
EURO
7.5974 TL 7.5671 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA