Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 14.08.2020 SAAT 08:45:57
Advert
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Büyükakın’ın yaptığı değişimlerin sebebi?

 

 

KAMU ile özel arasında bir kıyaslama yapılırken ilkinin hantallığından, ikincisinin hareketliliğinden bahsedilir.

Bu gerçeklikleri sağlayan olguların sebebi ise kuşkusuz ki insandır.

Devlette çalışan anayasa ve kanunlardan dolayı kuruma aidiyet beslemek yerine “sahip olma” hissiyatı yüklenir; özelde ise “sahip olma” yerine “ait olma” vardır.

Malum, devletteki kişi “emekli olana kadar buradayım” rahatlığı içindeyken, özelde “ancak çalışarak var olurum” der.

Diğer yandan devletteki yapı işi ve üretimi stabil hale getirirken, özeldeki “diken üstündeki hal” işe ve üretime dönük bir devinimi de sağlar.

Kuşkusuz ki, devletteki stabil hale dönmüş özel kuruluşlar; özel kuruluşlardaki hareketlilik ve devinimle çalışan devlet kurumları da vardır.

***

Peki, kurumlar kamu ile özel olarak ikiye ayrılırken; belediyeler hangi sınıftadır?

Evet, belediyeler de kamu kurumudur fakat başındaki kişilerin “seçilmiş” olmaları, bu kurumlara “özel” bir işleyiş yükler.

Belediye başkanlarının da tıpkı özel şirketlerin CEO’ları gibi hedefleri vardır. CEO’ların patronu nasıl şirket sahibiyse, belediye başkanlarının patronu da halktır. Yani, belediye başkanları bir kamu kurumunu yönetse de, patronu devlet değildir. Bu yüzden, ben belediyeleri daha çok “özel şirket” olarak görürüm.

Belki bir CEO gibi kolaylıkla kadro yenileyemezler fakat en azından, kadroları yönetecek isimleri belirlerler. Onların kabiliyeti ve başarısı da, bir anlamda başkanın kabiliyeti ve başarısı olur.

***

Dolayısıyla şunu ifade etmem gerek:

Bir belediyede iş ve üretimin güçlü bir şekilde sağlanması için belediye yapısının “devletleşmek” yerine “özelleşme”ye ihtiyacı vardır.

Ve fakat, belediyede bir bürokrat “Partim var olduğu sürece ben buradayım” derse devletleşme, tam tersi, “Üretebildiğim sürece buradayım” derse, özelleşme olur.

Bu sebeple, belediyede uzun süre çalışmaları nedeniyle ve insani olarak, “sahip olma” sürecine giren bürokratlar yerine “ait olacak” bürokratların tercih edilmesi, belediyeye ve belediye başkanına kazandırır.  

***

Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna Doç. Dr. Tahir Büyükakın oturduğundan beri üst bürokrasideki her görev değişikliğinde, görev yeri değiştirilenin “eksikleri” aranıyor.

Soruluyor:

Yolsuzluk mu yaptı?

Eski başkana mı yakındı?

Mevcut başkanla fikir ayrılığı mı vardı?

Peki, ben soruyorum:

Başarılı bürokratın görev yeri değiştirilmez mi?

Yanıtım:

Başarılı olan, hatta noksanı bulunmayan bürokratın da yeri değiştirir. Dahası, görevden alma / uzaklaştırma da yapılır.

Ve belediye gibi sürekli üretmek zorunda olan kurumlar bu sayede motivasyonunu ve heyecanını diri tutar.

Belediyelere, merkezi kamu kurumları gibi bakamayız.

***

Bildiğim kadarıyla Türkiye’nin en iyi yönetilen şirketi olan KOÇ’ta CEO’lar en fazla iki yıl bu görevi sürdürebiliyor.

Sebebi, sürekli hale gelen yenilenmenin üretime ve başarıya katkısı…

Denemişler ve verim almışlar…

***

Hülasa, Başkan Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın yaptığı değişimlerin temelinde “başarısızlığın cezalandırılması” yok; aksine “başarının devinim ve değişimle süreklilik halini alacağı” gerçeğine inancı var.

Daha doğrusu, ben öyle düşünüyorum.

 

 

Evet, o vekil

mecliste olmamalı

 

HDP’li vekil Leyla Güven dedi ki:

“Bu devam edecek çünkü savaşın sebebi HDP değildir. Savaşı çıkaran zihniyet Kürt sorununu çözümsüz bırakan zihniyettir. Bu sürdüğü sürece gerillaya katılım da olacak savaş da olacak çatışmalar da…”

Yani, süreç böyle devam ederse PKK’ya katılımların olacağını ifade edip devleti tehdit etti.

Üstü kapalı olarak “Savaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Ve dün, İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, şunları söyledi:

“Leyla Güven, parlamentoda aldığı maaşı hak etmeyen, Türkiye'nin altını oyan terörist örgüte destek veren, teröristlere gerilla diyerek küstahça tavır sergileyen biri. Bu milletvekilinin dokunulmazlığının kalkması yolunda basın bültenimiz ve basın açıklamamız olmuştu. Bu konuda iktidar partisine de çağrıda bulunuyorum. Lütfen bu şahıs ile ilgili hazırlanan fezlekeyi Meclis'e getirin. Biz de dokunulmazlığını kaldıralım. Bu Bu memlekete ihanet edenler Meclis'te olmamalıdır. Bu memleketin kursağından çıkan vergilerle maaş alan bir milletvekili dağdaki teröriste sahip çıkmamalı. Buna cüret edilememeli."

Türkkan’ın ifadelerinin altına imzamı atıyor, kendisine teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3388 TL 7.3095 TL
Euro
EURO
8.6850 TL 8.6503 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA