Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 09.07.2020 SAAT 11:29:22
Advert
Advert Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Erol Köse’nin unutulmaması

Erol Köse…

Bu şehrin en şirin insanlarından…

İzmit Belediyesi’nin eski başkanı ve kentimizin eski milletvekili.

CHP’lidir, yaşını başını almış olsa da ne camiasından, ne siyasetten, ne de kentten hiç kopmadı. Bu da onun Kocaeli’nin özel değerleri arasına girmesini sağladı.

Evet, Kocaeli için çok özeldir Erol Köse…

xxx

Büyükşehir’in eski başkanı İbrahim Karaosmanoğlu döneminde eski başkan ve meclis üyelerine yönelik verilen davet sırasında bir konuşma yapmıştı Erol Amca. Şöyle demişti:

“Ben CHP’liyim. Ancak AK Partili İbrahim Karaosmanoğlu beni hiç ihmal etmez. Arar, sorar. Sık sık telefon eder. Ancak bizim Hikmet (Erenkaya) böyle arayıp sormaz beni…”

Bu çok ciddi bir sitemdi aslında.

Daha sonra ise sosyal medyadan gördüğüm bir fotoğrafta Erol Köse; Erenkaya’yı iş yerinde ziyaret etmişti. Bırakın Hikmet Erenkaya’nın arayıp sormasını, bizzat Köse, onu ziyarete gitmişti. Ne kadar tuhaf değil mi?

CHP’nin en kadim değerlerinden birisi olan Erol Köse’nin hatırlanıp hak ettiği değerini vermek AK Parti’ye düşmüştü bir yerde.

Ve o Erol Köse, Marmara Uluslararası Kent Forumu’ndaki bir programda moderatör olarak düşünülmüş. Neticede belediyeler birliğinin kurucu başkanı. Kendisi de engin bilgi ve tecrübelerini paylaştığı bu oturumu çok başarılı bir şekilde yönetmiş. Köse’nin ve yerel yönetim anlamında deneyimlerinin unutulmaması, kent yönetimine umut olabilecek böylesine önemli bir toplantıyı yönetme fikri kimden çıktıysa teşekkür etmek lazım.

Erol Köse bu şehrin çok özel bir değeridir…

 

 

Ulusalcılar kayyumlardan memnun mu?

 

 

Terör örgütüne yardım ve yataklık yaptığı ortaya çıkan HDP’li belediyelere kayyum atanması, Meclis’te sadece konunun birinci dereceden muhatabı olan HDP ile ana muhalefetimiz CHP’yi rahatsız etmişti.

Şayet ana muhalefetin bir milletvekili, PKK’nın bir yayın organına çıkıp da kayyumları eleştiriyorsa daha ne söyleyebiliriz ki…

Fakat benim bu konuda hala umudum var. Bu umudun sebebi ise CHP içindeki gerçek ulusalcıların bu kayyum olayına daha mantıklı yaklaşıp, meseleyi gerekliyse ve kanunlar çerçevesinde ise yapılmalı şeklinde tartışmasıdır.

Onlara göre yasalar ne diyorsa o yapılmalı. Bu olması ve ciddiye alınması gereken bir fikirdir. Hak veriyor ve destekliyorum.

En azından CHP’nin ulusalcıları, birileri gibi görüşünü açıklamak için PKK’nın kanalını kendine mesken tutmuyor. Duruşları ile ilgiyi ve desteği hak ediyor…

 

 

Muhasebeciler yönetime tepkili

 

 

Kocaeli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, ilimizin en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisidir. Yapılan her oda seçimi adeta kente mal olur. Aynı zamanda bu kurumun üyeleri olan mali müşavirler diğer odaların kongrelerine de birinci dereceden müdahil olabilirler.

Mükellefleri olan her üyesi odaların istedikleri başkan adaylarına doğru kanalize etme kabiliyetlerine sahiptirler.

Hem ticaret hem de esnaf adayları için bu durum geçerlidir…

Muhasebeciler Odası’nın haliyle daha oturaklı, daha ağırbaşlı, daha nitelikli ve tamamen tarafsız olması elzemdir.

Bunu neden anlattığıma gelince; bu Muhasebeciler Odası’nın resmi internet sitesinde genel olarak yapılan oda faaliyetleri, duyuruları yer alır. Ancak İzmit Belediyesi’nin düzenlediği 11. Pişmaniye Festivali’nin davetinin bu siteden yapılması üyeler arasında ciddi manada rahatsızlığa sebep olmuş.

Bu rahatsızlığı yaşayanlardan birisi de odanın Körfez eski Temsilcisi Orhan Bozkurt…

Orhan Bey, konu hakkındaki eleştirisinde, “Kocaeli’nin en ETKİN odası KSMMMO’dur. Her sorunumuz çözülmüş, sıra İzmit Belediyesi’nin ilanlarını yayınlamaya gelmiştir. Çok güzel düşünülmüş bir çalışma. Emeği Geçenlere teşekkür ediyorum. Meslek camiamız sizlere minnettardır” diyerek son derece kinayeli bir çıkışta bulunmuş.

Evet, biz de oda yönetiminin bu festival bildirisini siteden yayınlama karşılığı İzmit Belediyesi’nden reklam ücreti alıp almadığını bilmiyoruz. Ancak almışsa bile neredeyse 2 bin üyesi bulunan bir sivil toplum kuruluşunu tek bir noktaya kanalize etmek itibarlı bir davranış olmamış. O yüzden gösterilen tepkilerin çok mantıklı olduğu kesin.

Zira yarın öbür gün tüm belediyeler sizden benzer şekilde destek ister ki, altından kalkılmaz…

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8750 TL 6.8475 TL
Euro
EURO
7.7563 TL 7.7254 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA