Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 14.08.2020 SAAT 07:37:39
Advert
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Harun Yıldızlı aday olacak mı?

O fotoğrafı sosyal medyada paylaştıktan sonra telefonum ardı ardına çaldı:

“Aday mı?”

“Ne dedi?”

“Açıklaması ne zaman çıkacak?”

Harun Yıldızlı’nın ziyareti aslında bir dost ziyaretiydi. Öncelik siyaset, CHP, kongre süreci değildi.

Hatta “Bir şeyler yazayım” dediğimde de “Yazmasan daha iyi olur” karşılığını verdi.

Fakat uyanan merakın ardından yazmak elzem oldu.

***

Şunu ifade edebilirim:

CHP İl Başkan Adaylığı noktasında en net isim, Harun Yıldızlı…

Her ne kadar, “Kongre süreci başlamadan, ilçe başkanları belirlenmeden aday olduğumu ifade etmem yanlış olur” dese de, anlattıklarından şunu çok net anlıyorum:

Harun Yıldızlı, aday…

Harun Yıldızlı, il başkanlığı için çalışıyor.

***

Öncelikle, çok açık bir dille iki eleştirimi yönelttim ona:

Bir: “Cengiz Sarıbay’ın adayı gibi duruyorsun. Fakat bu durumda Cengiz Sarıbay’a yöneltilen eleştirileri de üzerine alırsın. Onun eksiklikleri senin eksikliklerin gibi görünür.”

İki: “Birkaç yıl il yöneticiliği yaptın ve şimdi il başkan adayı olacaksın. Bana göre biraz erken.”

Hemen yanıtladı:

Bir: “Cengiz Sarıbay’ın prensi diyenler dahi var bana… Fakat yanlış. Ben sadece babamın prensiyim. Cengiz Sarıbay bu partinin ağabeyidir. Eğer aday olmazsa her adaya eşit yaklaşır. Fakat aynı yönetimde oluşumuz sebebiyle Cengiz Sarıbay’la beni bir tutanlar olabilir. Çok normal. Fakat ben yola çıkarsam, Harun Yıldızlı olarak yola çıkarım. Tabii ki partimdeki tüm birikimli isimlerin tecrübelerinden de faydalanmak isterim.”

İki: “SHP ve CHP’nin birçok kademesinde görev yaptım. Örneğin daha 20’li yaşlarda SHP Gençlik Merkezleri Genel Sekreterliği görevinde bulundum. Parti tabanı neler yaptığıma vakıf. Yaşa gelirsem; 41 yaşındayım. Dünyada insanlar 41 yaşında Başbakan oluyorlar. 41 yaş, il başkanlığı için genç bir yaş değil.”

***

Eleştirim ve yanıtları bu şekilde…

Fakat Harun Yıldızlı’da en çok dikkatimi çeken iddiası oldu.

Mesela, “Yola en az 7 milletvekili hedefiyle çıkmalıyız” derken şunları söyledi:

“Bu bir iddia değil, hedef olmalı… Bu hedef için de yapılacaklar var. Her sokakta olması gereken bir CHP, her sosyal sınıfla iç içe olması gereken bir CHP meydana getirmeliyiz. Örgütlenme ve politika üretme süreçlerini bilimsel bir temelle hayata geçirmeliyiz. Tüm parti üyelerinin çalışma sürecine dahil edildiği bir örgütlenme oluşturmalıyız. Evet, ben 7 milletvekili diyorum. Kocaeli’de, bunu başarabilecek bir potansiyel var.”

***

Yıldızlı, Büyükşehir Belediyesi’ni de çok önemsiyor:

“İnsanlar AK Parti’den uzaklaşıyor. İnsanlar yeni arayışlar içerisinde. Son yerel seçimlerde bu arayışların sonucunda CHP birçok belediye kazandı. Bunu Kocaeli’de sağlamak güç değil. Yeni il başkanı, Büyükşehir’i alma hedefini bırakın, bunu taahhüt etmelidir. Ve biliyorum; CHP’nin Büyükşehir’i kazanması demek, en az 6-7 ilçeyi de kazanması demektir.”

***

Evet, Harun Yıldızlı oldukça iddialı…

Söylemleri net…

Hedefe kilitlenmiş durumda…

Başarılar diliyorum.

 

 

 

Erol Köse’nin mutluluğu

 

KOCAELİ’nin efsane siyasetçisi, İzmit Belediyesi’nin eski başkanı, eski milletvekili… Ve siyasi hayatının ardından bu kente ağabeylik yapan büyük isim…

Bilindiği gibi Köse, Marmara Uluslararası Kent Forumu’nda önemli bir oturumu yönetti.

Köse dün sosyal medyada bir fotoğraf paylaştı.

Bu fotoğrafta Marmara Uluslararası Kent Forumu’nun kartı var ve kartta şu yazıyor: “Marmara Belediyeler Birliği İl Başkanı…”

Altında ise Erol Köse’nin kendi el yazısıyla yazdığı birkaç cümle var:

“45 yıl önce kurduğum, ilk başkanı olduğum Marmara Belediyeler Birliği, 30 metrekarelik küçük bir yerden dünyanın en büyük 5 platformundan biri oldu. 1-2-3 Ekim’de yapılan toplantılarda Marmara Bölgesi büyükşehir ve şehir belediye başkanları toplantısını ben yönettim. Sevincimi sizlerle paylaşmak istedim.”

Bu sözleri okuyunca, Erol Köse’yi çok seven birisi olarak, hem duygulandım hem gururlandım.

***

Farklı bir konuya gelirsem…

Erol Köse, kentteki tüm siyasal yapıların sevdiği, saygı duyduğu bir isim…

Erol Köse, bu kentin birleştirici unsurlarından biri…

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, hayata geçireceği projelerden birine Erol Köse ismini verirse, bu kentin yaşayan en önemli isimlerinden birine hak ettiği değeri vermek adına küçük de olsa bir adım atmış oluruz.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3388 TL 7.3095 TL
Euro
EURO
8.6850 TL 8.6503 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA