Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 14.08.2020 SAAT 07:43:53
Advert
Advert
 
Hüseyin YUSUF

Bireysel düşünce

Yaşanılan coğrafyanın kahir ekseriyetinin müslümanlardan oluştuğu toplumlarda demokrasinin arzu edilen seviyede ivme kazanamamasının sebeplerinden biri de bu toplumların,kültür kodlarının da etkisiyle insana birey olarak bakmaması ve bireysel özgürlüklerin bu kodlar arasına sıkıştırılmasıdır.Belki, modernite ile birlikte batının “bireyi “ kutsaldan arındırıp tanımlamasının bizim değer yargılarımızla uyuşmaması, Birey olmayı, bizde “ nesebi gayri sahih” durumuna düşürmüş olabilir ancak bireysel düşünceye karşı bu duruşumuz  aydınlanma çağından yüzyıllar öncesine dayanır.                                                                   

 

Müslüman toplumlarda “cemaatte rahmet vardır “ hadisi ,cemaat-tarikat parantezi içine hapsedildiği için bireyin önü kapatılmakta ve bireysel insiyatifler kolaylıkla şeytanlaştırılabilmektedir. Oysa “ kimse bir başkasının günahı/hatası yüzünden sorumlu tutulamaz “ diyen referans noktamız, özellikle  bireyi muhatap almaktadır. İtaat kültürünün her alanı kuşattığı bu toplumlarda “fitne çıkarmama “, “huzur ve uyumu bozmama”gibi gerekçelerle birey olma, bireysel özellikler ve kabiliyetler kolayca baskılanabilmiştir.İslamın sahih kaynaklarında “ birey olmanın “ önemi hassasiyetle vurgulanmasına rağmen, ne yazıkki tarihsel süreç içerisinde tekamül edemeyen bu bilincin, denetim ve denetleme mekanizmalarına karşı duruşu da kendi gelişim sürecine paralel bir seyir izlemiştir.                                                           

 

İnsanoğlunun ortaya koyduğu en ileri yönetim sisteminin demokrasi olduğunu kabul ediyorsak eğer;demokrasin manivelasının da  özgür  birey ve bireysel düşünce olduğu gerçeğini atlamamamız gerekir. Zira hedef koyduğumuz muasır medeniyetler ve onun ötesine geçmekte olan ülkeler bireyi, bireysel düşünce ve dolayısı ile özgür düşünceyi demokrasinin tamamlayıcı ve denetleyici bir parçası olarak görüyorlar, öyledir de...

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Hüseyin YUSUF yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3388 TL 7.3095 TL
Euro
EURO
8.6850 TL 8.6503 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA