Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 05.07.2020 SAAT 19:31:05
Advert
Advert Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Trump’ın çaresizlik paylaşımı

Türk ordusu artık çok kararlı…

Kimseyi umursayan bir yapıda değil. İşine bakıyor. Devlet idaresinden aldığı icazetle memleketime yan gözle bakan ya da bakması muhtemelen kim varsa sınır içi-dışı demeden karşısına dikiliyor.

Fırat’ın doğusuna yönelik düzenlenecek Barış Pınarı Harekatı da bu minvalde olacak bir operasyon…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından büyük bir çaresizlik içinde bölgeden askerini çektiklerini açıklayan ABD Başkanı Trump, kendisine yönelik içeride ve dışarıda oluşan tepkiyi kırmak için ülkemi hedef seçmiş. Ekonomimizi tamamen yok etmekle tehdit etmiş bizi…

 

HANİ EKONOMİK SALDIRI YOKTU?

Şu meşhur rahip olaylarının patlak verdiği dönemden itibaren ülkemizde bir ekonomik kriz yaşanıyordu. Bu krizin temelini teşkil eden konu elbette dış saldırılardı. Türkiye’ye karşı akıl almaz bir saldırı başlatıldı.

Trump’ın açıklamaları, yapılan ekonomik saldırıları görmezlikten gelen ya da hiç yokmuş gibi davranan içimizdeki İrlandalıların da gözüne giriyordu aslında.

Bakalım bundan sonra ne yapacaklar?

xxx

ABD’nin Suriye’den kaçma politikası kabul edilmeli ki Türk ordusunun ve devlet yönetiminin bir başarısıdır.

Bu sonuç da devletin siyaset üretemediğini söyleyerek politikasını eleştirenlere karşı verilen en güçlü yanıttır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tüm unsuru ile bir ve ayaktadır.

Trump’a verilmesi gereken yanıt ise bellidir. En güzel sözü Yılmaz Özdil söylemiş:

“Dik dur, eğilme. Ecevit gibi dirayetli ol, canımı ye…”

 

 

 

Millet nerede etkinlik yapacak?

 

 

29 Ekim geliyor…

Cumhuriyetimizin ilanının 97’nci yıldönümü dolayısıyla etkinlikler düzenlenecek. 100’üncü yıla bir şey kalmadı, haliyle bu bayramı artık milletçe çok önemsiyoruz. Hemen her kurumu bir şeyler olacak.

Büyükşehir Belediyesi’nin de bu özel gün dolayısıyla bazı etkinlikleri olacak. Bununla alakalı afişleri geçti elime. Şöyle bir göz gezdirdim.

Afişte şunlar yazıyordu:

26-28 Ekim: Uluslararası Fuar Merkezi (İnterteks)

29 Ekim: Milli İrade Meydanı, Kent Meydanı ve Sekapark…

Yani ne kadar etkinlik alanı varsa Büyükşehir kapatmış.

Parsellemiş adeta…

29 Ekim günü bir sivil toplum kuruluşu ya da İzmit Belediyesi bir konser tertipleyecek olsa, sahneyi kuracak alan kalmayacak.

Bence biraz daha hoşgörülü olmakta fayda var. Cumhuriyet bir değerse herkesin ortak değeri olmalı.

Herkes kutlayabilmeli.

 

 

 

İrem Rehabilitasyon Merkezi taşınıyor mu?

 

 

İzmit Yahya Kaptan Mahallesi’nde bulunan ve Kocaeli Üniversitesi bünyesindeki İrem Rehabilitasyon Merkezi’nin taşınması tartışmaları hastaları ziyadesiyle rahatsız ediyor.

Bu merkezden çok sayıda hasta istifade ediyor. Özellikle İzmit’in ulaşımı kolay bir bölgesi olan noktasında yer alması nedeniyle Kocaeli ve çevre kentlerden çok sayıda ismin gelerek tedavi gördüğü rehabilitasyon merkezinin Umuttepe’ye taşınacağı belirtilmiş.

Fakat üniversite yönetiminin aldığı bu karar hastaların ve hasta yakınlarının büyük tepkisini çekmiş.

Gazetemizi arayarak bu kararın uygulanması halinde insanların tedavi için Umuttepe’ye gidip gelmelerinin çok zor olacağını belirten bir hasta yakını da “Annem felçli. Tekerlekli sandalye ile Yahya Kaptan’a zor götürüp getiriyoruz. Bir de merkez Umuttepe’ye taşınırsa daha da zorlanırız” diyor.

Bu okurumuz, Umuttepe’nin uzak olması nedeniyle annesinin artık tedavi istemediğini de sözlerine ekliyor.

Şayet bu taşınma olayı ciddi ise Kocaeli Üniversitesi kararını yeniden gözden geçirmelidir. İnanın bana, bu durum hastaların ve hasta yakınlarının gerçekten çok zorluk yaşamalarına sebep olacaktır. Bu vesile ile Kocaeli Üniversitesi yönetiminin hatalı bir yaklaşım içinde olduğunu belirtmekte fayda var.

Sebep ekonomik ise buna da bir çare bulunur. Koca üniversite milletine sağladığı bu hizmeti artık vermek istemiyorsa çıksın bunu açık şekilde söylesin.

Ben açıkçası yönetimin neye hizmet ettiğini açıkçası anlayamadım…

 

 

 

Vekil Çakır’dan; “Harekat”

 

 

Bu gün tarihe not düşme vakti.

Mensup olduğumuz medeniyetin bize bıraktığı her mirasın övünülecek yanı, yarına bırakacağımız güzellik mirası olarak dikkate değer bir hazine olmasıdır.

Dünya, emperyalizm vahşetinin terör dişlileri/dişleri arasında can çekişirken bu gün sizin durduğunuz yer işte bu medeniyetin yüklediği sorumluluğu taşımak gibi asil bir anlam taşıyor.

Yıllardır ülkenin verdiği bu mücadelede sadece insan kıymetimizin (Bu ülkenin vatan olması, vatan kalması için feda-i can eden şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyor, Fatihalar gönderiyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz) kaybedilmesi değil bunun yanında kaynakların heba edilmesi ve aslolan yarın bunun sonu ne olacak endişesi ile başlı başına bir korku dünyası oluşturması açısından önemli ki terörün öncelikli hedeflerinden biri bu.

Bu güne kadar insani kabulümüzün, pratiğimizin dünyanın sadece meraklı bakışlarıyla seyrettiği, elini ovuşturduğu elin parmak sayısı kadar göçmen kabul etmekten aciz bir dünyadan başka bir şey beklemek safdilliktir.

Şubat ayından beri bu bölgenin temizlenmesi gerektiği hemen her gün konuşuluyor, söyleniyordu. Bugün gelinen nokta harekat anı yaklaştığını açıkça ortaya koyuyor, hatta artık harekat ABD tarafından ilan edildi bile. Yıllardır bölgede kan ve gözyaşı adına, adını yazdıranları bugün saçma sapan savaştan çekildiğini ifade etmesi sevindirmeli mi?

Belki evet, belki hayır, ama bunu dedirten bir duruşu, bir iradeyi, bir ülkeyi, bir lideri takdir etmemek en basit ifade ile zayıflıktır, hakkı teslim etmemektir.

Gerçi binlerce TIR silah yığdığı yerde vekaleten savaşa devam edeceklerin olması, çıkmamış candan umut kesilmez anlayışı ile çekilenlerin hayali olabilir, ama biliyoruz ki artık hattı müdafaa, sathı müdafaa sınırlarınızı koruduğunuz, koruyabildiğiniz yerdir. Bugün olacak olan tam da budur.

Ülkelerin bütünlüğü komşu ülkelerinin bütünlüğü kadardır. Kendi bütünlüğünüzü koruyamadığınız zaman komşunuz için tehlike çanlar çalıyor demektir. Yine bugün bölgemizde olan tam da budur.

Tek bir insanımızın canı, kanı zarar görmesin anlayışı bu harekatı; yarın adına mecburi hale getirmişse size bundan başka yapacak iş kalmamışsa hiç istemeseniz bile yapmanız gerekeni yapacaksınız.

Tarihe tanıklık etmek bu olsa gerek, silahın bir çözüm olmadığına inanmak bir inanç dünyası anlayışımızdan neşet eden bir duruşu sergiler elbette. Ama silahlı kapınıza dayanmışsa yapmanız gerekenden asla kaçamazsınız.

Ve bugün bütün söylenenlerden öte gönülden dua zamanı.

Allah askerimizin, vatanımızın, milletimizin yardımcısı olsun, harekat mübarek olsun.

Niyet hayır, akıbet hayır…

 

 

Güngör’ün istifası gerçekten sağlıkla ilgili mi?

 

Büyükşehir Belediyesi’nde şok bir değişiklik yaşandı.

Belediyenin Ziyaülhak Sarıgül’den boşalan Gençlik ve Spor Şube Müdürlüğü’ne Mehmet Güngör’ü atanmıştı.

Fakat bu atamanın üç gün sonrasında Güngör görevinden istifa etti. Gerekçe ise sağlık nedenleri olarak gösterildi.

Güngör, aslında CHP’li bir geçmişe bağlı. Gökhan Ercan’ın CHP’nin il gençlik kolları başkanı olduğu dönemde yönetim kurulunda yer almıştı. Şu anda da Büyükşehir’de görev yapıyor.

Tabi kendisinin istifasında siyasi görüşünün etkili olup olmadığını pek bilmiyoruz. Farklı iddialar var elbette. Bunların ortaya çıkması mutlaka elzemdir.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8648 TL 6.8374 TL
Euro
EURO
7.7113 TL 7.6805 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA