Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 29.05.2020 SAAT 17:30:39
Advert
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Hikmet Erenkaya il başkanlığına sıcak

SİYASETTE hiçbir görev üstlenmeyip de kent dinamikleriyle kurulan güçlü ilişkiyi hep canlı tutmak kolay bir şey değil…

Kent yöneticileriyle, sivil toplum örgütleriyle, medyayla ve en önemlisi kendi parti örgütüyle…

Hikmet Erenkaya böyle bir isimdir.

Çevresine duyarlıdır.

Çevresindeki değişimlere hızlı refleks verir.

***

Demokrat Kocaeli’de genel yayın yönetmenliği koltuğuna oturduğumda ilk ziyaretime gelenlerdendi. Yeni yere taşındık; ilk arayanlardan oldu. Ve fakat, benim yoğunluğum nedeniyle ağırlamam birkaç hafta ertelendi.

Sağ olsun önceki gün geldiğinde öncelikli konumuz yerel yönetimler ve CHP için yaklaşan kongre süreciydi.

Yerel yönetimlere gelirsek…

CHP’nin İzmit’i kazanmasının halkın yüzünü gülümsettiğini, düzenlenen birçok organizasyonla da İzmit’in kültürel ve sanatsal yönünün ön plana çıktığını ifade etti.

“Fakat yetmez” dedi… İzmit’in 20 yıl öncesini anlattı:

“İzmit 20 yıl önce Marmara Bölgesi’nin marka yerleşim yerlerinden biriydi. İnsanlar çevre illerden gelip eğlenirler, alışveriş yapardı. Yürüyüş Yolu’nda yürümek herkes için zevkti. 20 yıl önce çevre illerden gelip Yürüyüş Yolu’nda yürüyenler vardı. Şimdi kendi halkımız yürümüyor. Eskiden güzergahında Yürüyüş Yolu olmamasına rağmen iş çıkışı Yürüyüş Yolu’na gelen vatandaş, şimdi bunu yapmıyor. Biz kendi merkezlerimizi kendi halkımız için çekim merkezi haline dönüştürmezsek, turist nasıl gelecek? Bana göre Yürüyüş Yolu ve çevresi için radikal ve hızlı bir adım atılmalıdır. Bunu Büyükşehir ve İzmit Belediyesi birlikte yapmalıdır. Yolun en az biri trafiğe kapanmalı, o bölge insanların alışveriş yaptığı, gezip dolaştığı, mutlu olduğu bir yere dönüştürülmelidir. Şimdi bakıyorum her dükkanın kapısında kiralık ya da satılık diyor. Kentin merkezindeki dükkanlar kepenk indirirse, bu kent nasıl hareketli, her saat yaşayan bir kent olur?”

Fakat Erenkaya ümitli…

Her iki başkanı da yapıcı buluyor.

Yalnızca, adımların daha hızlı atılması gerektiğini söylüyor. Şunu da ekliyor:

“Beş yıl uzun gibi gelir ama ilk altı ay belediye mevzuatını öğrenmekle geçirirsiniz. Somut hizmet için en az bir yıl zamana ihtiyacınız vardır. Son bir yıl da seçim telaşı ile geçer. Yani, size topu topu 3 yıl kalır. Bu 3 yılda da Yürüyüş Yolu gibi büyük yatırımlar için ağırlıklı olarak yaz aylarını kullanırsınız. Yani, 14-15 ay! Belediye başkanlığında zaman çok hızlı geçer. Bu yüzden başkanların ellerini çabuk tutması, özellikle yaz aylarını hizmetle geçirmesi gerek.”

***

Ve de gelelim kongre sürecine…

Şunu ifade edeyim:

Hikmet Erenkaya, il başkanlığı için iddialı…

Geçmiş kongre dönemlerinde sıklıkla “İstemiyorum” derdi. Fakat bu defa “İstemiyorum” demedi.

“Benim önceliğim örgüt” dedi. “Ben CHP’de başarının güçlü bir örgütle sağlanacağına inanıyorum. Tüm mahallelere yayılan, halka dokunan, kentte sesi güçlü çıkan bir örgüt… İlçelerden başlanılarak bunun sağlanması için çaba harcayacağım. Bu çabanın sonunda benim il başkanı olmamın ya da olmamamın bir önemi yok. Eğer güçlü bir örgüt yapısını oluşturursak, kişiler yerine partinin kurumsal yapısı ön plana çıkarsa, kimin il başkanı olacağının da önemi olmaz. Çünkü asıl olan örgüt olur. Ben CHP’de her türlü görevi üstlendim. Belediye başkanlığı yaptım, milletvekilliği yaptım. Bu görevlerden sonra büyük bir hırsla il başkanlığı hayali kurmam.”

Bu arada gazeteci ağabeyim Erdal Sertel de ziyaretime gelmişti.

Hemen lafa girdi:

“Bu arada CHP’de ilk defa, milletvekili adayı olmayacak bir il başkanı olur.”

Onayladı Erenkaya…

“Aynen öyle…”

Onaylaması dahi, Erenkaya’nın il başkanlığı konusunda gönüllü olduğu yönünde bir izlenim verdi bana…

Tabii ki, örgüt karar verir!

 

 

AK Partililerin açıklamaları

sizleri tatmin etti mi?

 

HATA yaptıysam lütfen uyarın:

“Mesele dediğim gibi değil, Muhtar İbrahim Efe işini hiç aksatmıyor şeklinde açıklama yapıldı, senin gözünden kaçmış” deyin…

İnanın özür dilerim.

Açıklama neyse yayınlarım…

***

Bakınız açıklamaları bir bir okudum.

Hizmet-iş Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, “13.9.2019 tarihinde İzmit Belediyesi tarafından kendisine gönderilen tek ihtarname kart okutmasına geçmesi tebliğ edilmiş, kendisi de o günden sonra kart okutmaya devam etmiştir” diyor. 

AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, İbrahim Efe’nin başarılı bir muhtar olduğunu, belediyeler ile muhtarların koordineli çalışması gerektiğini ifade ediyor.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, “Muhtarlığı döneminde çalışma performansıyla her kesimin takdirini kazanan, karşısına aday dahi çıkmayan bir muhtarı, alçakça ‘Çalışmıyor’ iftirası atarak lekelemeye çalışmaktan da çekinmemişler” diyor.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, “İzmit'te sevilen ve sayılan bir insana ‘Çalışmıyor’ iftirası atarak lekelemeye çalışmaktan çekinmeyen bu zihniyete, İzmit insanı zamanı geldiğinde hesabını da sorar! Soracaktır” şeklinde konuşuyor.

AK Parti İzmit Belediyesi Meclis Üyesi Vedat Yoldaş, “İbrahim Efe 20 yıllık belediyecilik hayatının 5, 5 yılını muhtar olarak geçirmiştir. Bu süre içerisinde de verilen görevleri yerine getirdiği gibi muhtar olarak mahallesine, dernek başkanı olarak da İzmit halkına hizmet etmek için çaba gösterdiğine şahit olduğum bir kardeşimizdir” ifadelerini kullanıyor.

Dernek başkanlığı da sürüyor.  

***

Okuduğum açıklamalar bu şekilde ve inanın hiçbiri tatmin etmedi beni…

Hiçbiri, İzmit Belediye Başkan Vekili Hakan Tanta’nın, “İzmit Belediyesi Ruhsat Denetim Müdürlüğü emrinde işçi kadrosunda çalışan İbrahim Efe’nin uzun zamandan beri işe gelmediği, kart basmadığı belediyemizde son dönemlerde yapılan denetimleri sonucunda ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine, ağustos ayında sözlü olarak göreve çağrılan personel, göreve gelmemeye devam etmiş, kendisinden savunma istenerek disiplin kuruluna sevk edilmiştir. Personel hakkında yapılan disiplin kurulu toplantısı neticesinde; devamsızlığa ilişkin tutulan tutanaklar ve alınan savunmalar akabinde disiplin soruşturmasında vermiş olduğu savunma haksız ve yetersiz bulunmuş, hatta soruşturma sürecinde dahi işe devamsızlığı ve işe geç gelmelere devam ettiği, yine tutanak ve kart basma kayıtları ile tespit edilmiştir” şeklindeki ifadelerine yanıt değil…

Hepsi, “Efe AK Partili olduğu için işten çıkarıldı” diyor.

***

Yani, AK Partili bir ismin işe zamanında gelmesine gerek yok…

Yani, AK Partili bir ismin kart basmasına gerek yok…

Yani, AK Partili bir ismin belediyede işçi iken muhtarlık ve dernek başkanlığına vakit ayırmasında bir tuhaflık yok…

Çünkü o AK Partili…

AK Partiliye her şey serbest!

Görmeliler:

Bu dil en çok AK Parti’ye zarar veriyor.

“Yeter ki bizden olsun, kart basmasa da çalışsın” anlayışına hakim oldukları yönünde bir algı oluşturuyorlar.

 

 

Jumbo Künefe’nin katmeri

 

TATLIYI seven ama “kilo almama” hedefiyle az yiyen bir adamım…

Önceki gün değerli ağabeyim Adem Turgut ve dostlarım İlker Akşit ve Emre Turan’la beraber başarılı iş adamı Mesut Volkan Sezgin’in açtığı Jumbo Künefe’ye gittiğimde de “Eyvah” dedim, “şimdi tatlıdan sonra bir de akşam yemeği yiyeceğiz.”

Mesut Volkan Sezgin, masaya gelen katmeri işaret ederek, “Gaziantep’te katmerle kahvaltı yapanlar varmış. Yani, tatlı ama aynı zamanda da doyurucu…”

Aynen de öyle oldu.

Ben katmeri yedim ve akşam yemeği sofrasına oturmadım.

Aynı zamanda hem tatlı hem de yemek ihtiyacını karşılamış oldum.

Künefe zaten harikulade de… Jumbo Künefe’ye aç gidip, “Bir de akşam yemeği yiyeceğiz, ağır olacak” diye düşünenlere katmeri öneririm:

Akşam yemeğini de aradan çıkartıyorsunuz.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA