Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 03.07.2020 SAAT 16:32:36
Advert
Advert Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Sadece İbrahim Efe mi?

2004 yılındaki yerel seçimlerin ardından siyasi literatürümüze giren bir kelimedir, bankamatikçi ifadesi…

O dönemde yönetimi hangi partide olursa olsun mutlaka çalışmadan maaş alan kişiler vardı.

CHP’si de…

MHP’si de…

ANAP’ı da…

DYP’si de…

Tüm partileri buna dahil edebilirsiniz. Hepsi bazı özel olarak gösterilen kişileri belediyelerde istihdam eder, buna göre belli bir kazanç sağlamalarının önü açılırdı.

Bu belediyelerde işe alınan kişiler içinde muhtarlar da yer alırdı. Yani AK Parti öncesinde de bunlar olurdu, şimdi de oluyor.

Bu durum dün de vardı, bugün de yaşanıyor, emin olun yarın da olacak. O yüzden bankamatikçi mi dersiniz, yoksa yerel yönetim dayanışması adı ile mi meseleyi açıklamaya çalışırsınız bilemem. Lakin İbrahim Efe’nin işinden atılması bunların olmayacağı anlamına gelmez.

İzmit merkezli yerel yönetimlerin CHP’li dönemlerinde bunlar olmadı mı, elbette oldu.

Mesela ismini vermek istemediğim eski bir muhtar, (Ki kendisi daha sonra CHP’den meclis üyesi seçildi), hem Şirintepe Mahallesi’nin muhtarlığını yaparken hem de o zamanki adı ile İzmit Büyükşehir bünyesindeki Olimpik Buz Sporları Tesisi’nde görevliydi.

Bakın burada o muhtarı zan altında bırakmak istemiyorum. Sözlerim sadece olumsuzluğun her dönemin bir alışkanlığı olduğunu ortaya koyma amaçlıdır. Ancak dün ile hesaplaşmadan, siyasi yapısı değişen bir belediyede bugünün hesabın sormaya yeltenirsek yarın aynı şeyin olmayacağın temin etmemiz gerekir.

Lakin ben böyle bir şeyin olmayacağı kanaatindeyim.

Açıkçası Fatma Kaplan Hürriyet, umarım haklı gerekçelerle aldığı bu kararının altında kalmaz. Bankamatikçi personel olasılığı üzerinde bundan sonraki dönemde daha çetin bir denetim altında olacağı çok bariz.

Zira “Geçmişte CHP’li yönetimler de böyle bankamatikçileri işe almışsa büyük hata yapmışlar” demediği müddetçe, Sefa Sirmen başta olmak üzere CHP’li başkanları eleştirmedikçe ancak günü kurtarmış sayılır

 

 

Kandıra yolu konusu artık çözüm bulmalı

 

 

Adeta kanayan bir yara haline geldi, şu Kandıra yolu konusu. Öyle ki konunun muhatabı olan hemen herkesin ne olacaksa olsun modunda olduğu bir gerçek. Çünkü bu mevzu kabul edilmeli ki çok sıkıntılı bir hal almaya başladı.

Sadece yapılacak mantığı güdülen, daha sonra ise projenin üzerine yatılarak bu işin biteceğine insanlar artık çok fazla inanmıyor.

Dahası toplumun ümidi de kaybolmak üzere.

Tamam, sadece yolda kabahat yok. Aşırı hız ve bazı sürücülerin dikkatsizlikleri nedeniyle kazaların önü alınamıyor. Ancak aniden iki şeritten teke düşen, tek şeritten iki şeride çıkan bu yolda dikkatsiz sürücüler nedeniyle meydana gelebilen kazalar, dikkatli araç kullanıcılarının da hayatını riske sokabiliyor.

Bu nedenle bu şehrin yönetim kademesinde bulunan kim varsa artık, herkesin meseleye ciddi şekilde el atması elzemdir. Yoksa bu Kandıra yolu daha çok kazaya sebebiyet verebilir.

 

 

 

Şu isyancılardan harekatı destekleyen oldu mu?

 

 

Abdullah Gül…

Onun gaza getirdiği Ali Babacan…

Başbakanlığı döneminde Suriyeli konusunu memleketin başına bela eden Ahmet Davutoğlu…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, şanlı ordumuzun Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili bir açıklama ya da paylaşım yaptı mı?

Ben görmedim.

Açıkçası duymadım da…

Gören falan varsa lütfen beni bilgilendirsin…

 

 

Ah Canan Hoca, ah…

 

 

Sosyal medya bazen gerçekten çok komik bir hal alıyor.

Özellikle Twitter alemi çok matrak.

Öyle keyifli muhabbetler dönüyor, öyle orijinal cümleler kuruluyor ki okudukça sinir stres kalmıyor bende.

Bu kez de Prof. Dr. Canan Karatay’ın paylaşımı ile karşılaştım. Hani şu Yunanistan’ın bir bakanı bizi tehdit etmiş ya, onu biraz ‘ti’ye almış.

Güya bize savaş açacaklarmış.

Şöyle demiş Canan Hoca:

“Yunanistan bize savaş ilan edecekmiş. Avcılık belgesi olanlar için seferberlik emri çıksa yeter. Ordumuzu yormaya değmez…”

Koptum resmen.

Ya böyle kapak yok!

Vallahi yok!

 

 

Kemikleri nasıl sızlattı, bir bilseniz

 

 

Vatani görevime Erzincan’da başladım. Sonra 81 vilayet içinde beni gönderecek yer bulamadılar, soluğu yavru vatanda, Kıbrıs’ta aldım. Tam 14 ayım adada geçti.

Orada öyle bir yapı var ki, sormayın gitsin. Türkiye’de suça bulaşmış ne kadar isim varsa bir şekilde kaçak yollardan oraya gitmiş. Cezaevine atılmaktan kurtulmuş.

Tabi askerliğin dışında birkaç kez de görev ya da tatil amacıyla gittim o topraklara. Ne zaman gitsem hep eski yüzlerle sohbet etmeyi istedim. Geçmişte yaşadıklarını, 74 harekatının barışı adada nasıl tesis ettiğini bizzat onlardan dinlerdim.

Çünkü yeni yetmeler bilmez o duyguyu. O gençlere Kıbrıs dediğin zaman çoğunlukla erotik bir çağrışım yaşarlarda beyinlerinde. Hayat onlar için laylaylomdur çoğunlukla.

Ben ise o yaşını başını almış emicelerle sohbetimde hep Denktaş’ı dinlerdim, daha evveliyatındaki kahraman olan Doktor Küçük’ü anlatırlardı bana.

Kuzey Kıbrıs’ta malum görevde bulunan o şahıs, Mustafa Akıncı’nın sözlerini duyunca açıkçası hem Rauf Denktaş hem de Fazıl Küçük geldi aklıma. Akıncı’nın o kabullenemeyen çıkışı emin olun Doktor Küçük’ün de, Denktaş’ın da kemiklerini sızlatmıştır.

Ve dahi onlar gibi nice kahramanların…

Erbakan’ın, Ecevit’in…

Diyecek tek kelime bile yok, yazıklar olsun demekten başka…

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8648 TL 6.8374 TL
Euro
EURO
7.7113 TL 7.6805 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA