Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 09.07.2020 SAAT 11:25:23
Advert
Advert Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Her şeyin önünü açan bir harekât

 

 

Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda bir harekâta başladık. Tehditler gırla…

Önce Trump bir açıklama yaptı “Ekonominizi yerle bir ederim” diye…

Milletin cevabı, “Biz asgari ücretle çalışırken günde 20 liraya parayı yakın sigaraya veren bir milletiz, ne yaptırımı?” şeklinde oldu…

Derken Alamanlar coştu, Felemenkleri de yanlarına alıp Avrupa adına konuştular, “Türkiye’ye artık silah satışı yapılmayacak…” dediler.

Yani mesele o kadar hassas ki, Türkiye’nin yaptığı hamle bırakın Orta Doğu’yu, Avrupa’yı ve hatta dünyayı bile düşündürmüş. “Türkler girdikleri yerden çıkmazlar” diyerek endişeye sevk etmiş.

Sonra ABD’den gelen başkan yardımcısı ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın görüşmesinin, masadaki oturuş dizaynının nasıl olması gerektiğini konuştuğumuz bir dönemde asıl gündemimiz dikkatlerden kaçmış.

Türkiye, ABD ile yaptığı anlaşmada nasıl bir yol izleyecekti?

Birincisi 120 saatlik ateşkes yapıldı…

“Vay sen nasıl ateşkes yaparsın”, “Madem harekât öncesi Meclis’ten izin aldın, ateşkes için de alsaydın” diyerek hükümet aleyhine birileri tarafından propaganda başlatıldı. Fakat dikkatlerden kaçan konu YPG’li teröristlerin bölgeden çekilmeleri için elbette böyle bir ateşkes yapılmasının gerekliliğiydi.

Peki, eleştirilecek konu yok mu, elbette var.

Cumhurbaşkanımız beden dili ile siyaset yapmasını iyi bilen, bu konuda mahir bir isim. O yüzden gerçekleşen toplantıda en üst düzey isim olarak masanın en başında oturmalı ve görüntü tavizini vermemeliydi.

İkincisi, anlaşmalarla ilgili aynı hedef ve çalışma içinde olunmasından söz ediliyor. Bu hedef nedir?

Merak etmiyor değilim.

Çünkü ABD’nin PYD’ye, YPG’ye o kadar silah desteği sağladıktan sonra belirtilen bu ortak hedefe “Terörle mücadele” diyemeyeceğimiz açık şekilde ortadadır.

Bana göre yanıt verilmesi gereken asıl mesele budur…

Ayrıca YPG’li teröristlerin bölgeden çekilmesi zaten Türkiye’nin de istediği bir şey. DAEŞ ile mücadele de bu mantıkla daha sağlıklı ilerleyecektir. Türkiye olarak harekâtımızın genel hatları ile amacına ulaştığını, başarılı neticeler alındığını, teröristlere kan kusturulduğunu herkes kabul etmelidir.

Öte yandan yine bu harekât ile ülkemizin dost ve düşmanlarının da kendilerine çeki düzen vermeye başladıkları aşikardır. Öyle ki, bu mesele aynı zamanda Türk Birliği’nin de kurulması için ön ayak olmuştur. Bakın; Türkçe konuşan değil, Türk devletlerinin bir araya geldiği bir birlikten söz ediyorum.

Ve elbette dönem başkanlıklarının olacağı şekilde, Türkiye’nin gölge liderliğindeki bir birlik…

Daha ne olsun…

 

 

 

Ne konuştuklarını merak ettim

 

 

Bu şehrin başındaki en büyük belalardan biri hiç şüphesiz Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi’dir.

Bu Kömürcüler denilen illet Dilovası’nda bulunuyor, ancak ilçe halkının adeta hayatını zehretmiş durumda. Başta Turgut Özal Mahallesi olmak üzere çevresindeki mahallelerde yaşam artık çok zorlaştı. Evlerin içlerine kadar giren kömür tozları, silinmekle geçmiyor, bitmiyor.

Kabul edilmeli ki, bu OSB’nin o bölgede kurulması külliyen hataymış. Kim kurmuşsa, kim akıl etmişse, bilsin ki o kişiler millete ancak eziyet etmek için bu işi yapmışlar.

Neyse ki, artık siyasetin aklı yerine geldi ve bu OSB’nin kaldırılması için güçlü bir girişimde bulundular. Özellikle Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir meselenin üzerine fazlaca gidiyor. Kömürcüler OSB’nin kaldırılması için elinden gelen çabayı göstereceğini açık şekilde ifade ediyor.

Bu OSB inşallah en yakın zamanda kaldırılacaktır.

xxx

Yine bu OSB’nin yöneticileri geçtiğimiz günlerde Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’u ziyaret etmişler.

Tamam, ilimizdeki her OSB’nin yönetimi sayın valiyi ziyaret edip çayını içebilirler. Lakin böylesine sıkıntılı ve bölgenin kaldırılması isyanının yükseldiği dönemde bu ziyaretin gerçekleşmesi ilginç geldi bana. Açıkçası ne konuşulduğunu, sayın valinin OSB Başkanı İlhan Bey ve yönetimine halkın şikayetlerini yineleyip yinelemediğini merak etmedim değil.

Böyle şikayetler dile getirilmişse de Kömürcüler OSB yöneticilerinin nasıl bir karşılık verdiği konuları hepsi merak konusudur.

Hiç olmazsa benim için…

 

 

 

Şayir hata yaptı, ama…

 

 

En başında belirtmem gerekir ki, belediye başkanlığı saygı duyulması gereken bir makamdır.

Malum, birkaç gündür Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’in, Diliskelesi’ndeki koku nedeniyle gece vakti eylem yapan vatandaşlarla yaşadığı polemik konuşulup duruyor.

Meseleye en başından bakmak icap eder ki, Dilovası çok zor bir bölgedir. Belediye başkanı da olsanız, bölgeyi temsilen Ankara’ya giden bir milletvekili de olsanız milletle aranıza mesafe koyamazsınız.

Yaptığınız doğru işlerle dahi milleti her zaman mutlu edemeyebilirsiniz.

Zira bu yüzdendir ki; Dilovası’nda dört dönemde, dört başkan değişmiştir…

2004 yılında MHP’li Musa Kahraman…

2009’da AK Partili Cemil Yaman…

2014’te AK Partili Ali Toltar…

Ve 2019’da yine AK Partili Hamza Şayir…

Düşünebiliyor musunuz, ilçenin dört başkanı da kendilerini bir türlü sevdirememişler. Hamza Bey henüz yeni. O yüzden onun için söyleyebileceğimiz bir şey yok. Ancak ben o başkanlar içinde en çok Cemil Yaman’a haksızlık yapıldığını düşürüyorum. Fakat daha sonra Yaman, belki de takdir-i ilahi ile milletvekilliğine kadar geldi.

Gelelim mevzuumuza…

Mevcut başkan Hamza Şayir, bir vatandaşın “Kaymakamdan önce gelecektin, geç kaldın” gibi tahrik edici bir ifadesine çok sert karşılık vermiş.

Hata etmiş.

Ancak söylediğim gibi Dilovası çok zor bir yerdir. O bölgeyi ben çok yakından tanırım. İnsanını ve bölgesel tepkilerin nasıl olabileceğini iyi bilirim. Kimden nasıl tepkiler gelebileceğini emin olun anlarım.

Haliyle Hamza Bey’in de söylem ve davranışının hatalı olduğunu belirterek vatandaşın, bir belediye başkanını ezici ifadelerden uzak durması gerektiğini düşünürüm. Üstelik Şayir oraya bizzat vatandaşını dinlemek, sorununu çözmek amacıyla gitmiş. Kaymakamdan beş dakika erken ya da on dakika geç gelmesi iyi niyetli olmadığını göstermez.

Ayrıca şunu iyi biliyorum ki, Kömürcüler OSB’nin kaldırılması ile ilgili olarak AK Partili yönetimler ve Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’in ciddi denilebilecek hamleleri vardır. Bu konuda da belki de bugüne kadar yapılmayan işler yapılıyor. Millet istediği için OSB’nin kaldırılması üzerine planlar kuruluyor.

Devletin, Dilovası halkının mağduriyetinin farkına varması sağlanıyor.

Evet, Hamza Şayir; gösterdiği aşırı tepki ile hatalı ve hatta haksız duruma düşmüştür. Ancak meseleye tek taraflı bakmak da bir o kadar hatalıdır…

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8750 TL 6.8475 TL
Euro
EURO
7.7563 TL 7.7254 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA