Advert Advert
Advert Advert
TARİH 29.09.2020 SAAT 14:34:52
Advert
 

Teknoloji Bağımlılık mı Yoksa İhtiyaç mı?

Yolda yürürken önümüzü telefonun ekranından gördüğümüz uygulamalar günümüzde bir hayli işe yarayabilir, çünkü hiçbirimiz karşıdan karşıya geçerken ve hatta araba kullanırken dahi sosyal medyada yaşanan gündemi kaçırmak istemiyoruz. Teknolojinin günlük hayatta karşımıza çıkan ve hayatımızda en fazla yer kaplayan halini yanımızda taşımaya başlayabildiğimiz günden beri odağımızın bire bir ilişkilerden sanal ortamdaki ilişkilerimize kaydığı bir dönemde yaşıyoruz. Bir sonraki aşamada sanal ortamda iletişimde olduğumuz kişileri telefon ekranından değil karşımızda üç boyutlu olarak göreceğimiz gelişmelerin yaşanması ihtimali de hiç uzak görünmüyor.

 

Teknolojinin hayatımızdaki yerini bağımlılığa bıraktığına dair kişisel gözlemlerin bilimsel düzeyde yapılan araştırma ve anketlerde yer alan sonuçlarından örnekler de şöyle;

 

2018 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Digital Clarify tarafından 1300 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre;

 

  • 18–25 yaş aralığındaki genç yetişkin bireyler arasında internet bağımlılığı %36 düzeyinde.
  • İnternet bağımlısı olarak adlandırılan bu grup günde 18 saatini çevrim içi mecralarda geçiriyor.

 

Araştırma sırasında internet bağımlısı olarak tanımlanan kişilerde göz önüne alınan kriterler ise şöyle sıralanıyor;

 

  • Çevrim içi olarak geçirilen süre
  • İnternet kullanımı engellendiği zaman asabileşme
  • İnternette geçirdiği uzun saatlerde dolayı suçluluk hissetme
  • Uzun süreli internet kullanımı dolayısıyla aile ve arkadaşlardan uzaklaşma
  • Çevrim içi olduğunda yaşanan aşırı mutluluk, çevrim dışı olunan anlardaki mutsuzluk hali

 

Yine Amerika Birleşik Devletleri’nde çocuk, ebeveyn, öğretmenlere yönelik aile ve teknoloji bağımlılıklarını araştıran Common Sense Media için yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre ise;

Kocaeli Web Tasarım

Ebeveynlerin %69’u çocuklarının telefonlarına bağımlı olduğunu, %27’si kendilerinin de telefonlarına bağımlı olduğunu söylüyor.

 

Çocukların ise %50’si telefonlarına bağımlı olduğunu ifade ederken, %28’i ebeveynlerinin de telefon bağımlısı olduğunu ifade ediyor.

 

Araştırmaya göre ebeveynlerin %69’u, çocukların ise %78’i telefonlarını en az saatte bir kontrol ediyor. Thomas Edison 1879 yılında elektrikli ampulü icat etmeseydi, bugün televizyon hayatımızda olmayabilir, internete bağlanamayabilir ve belki de akşamları mum ışığında oturmaya devam ediyor olabilirdik. Bundan 30 yıl önce ceplerimizde olmayan akıllı bir telefonla, bugün saniyeler içinde fotoğraf çekebiliyor, sevdiğimiz insanlara istediğimiz her an ulaşabiliyoruz. Üstelik yer ve zaman bağımlılığımız olmadan. İşte bu noktada hem teknolojinin önemi hem de teknoloji bağımlılığı ortaya çıkıyor.

 

Davranış bilimlerinde bağımlılık, “tekrarlama isteği uyandıran, kontrol edilemeyen, giderek artan miktarda zaman ve çaba gerektiren, azaldığında ya da kısıtlandığında huzursuzluk yaratan, bireyin günlük hayatını ciddi şekilde etkileyen bir davranış sendromu” şeklinde tanımlıyor. “Teknoloji bağımlılığı” bir kavram olarak henüz literatürde yer almasa da, çoğu zaman “internet bağımlılığı” ile anılıyor. Tahmin edersiniz ki, bizi teknolojiye bağımlı hale getiren etkenlerin başında internet geliyor. Günümüzde birçoğumuz, bize internete erişme imkânı sunan telefonlarımızdan ayrı bir saati bile zor geçiriyorken, teknolojiye bağımlı hale geldiğimizi söylemek yanlış olmaz.

 

Peki, nasıl oluyor da ihtiyaçlarımızı karşılaması amacıyla yola çıktığımız teknolojilere bağımlı hale geliyoruz?

 

Teknoloji, bizim için bir konfor alanı yaratıyor. Daha az çabayla bilgiye ulaşabiliyoruz. Bu açıdan baktığımızda, teknolojinin tüketime yönlendiren bir yanı olduğunu söyleyebiliriz. Elimizin altında ne kadar teknoloji varsa kullanıyor, minimum eforla maksimum verimliliğe ulaşmayı bekliyoruz. Tüm bunları yaparken insan olduğumuzu, günün sonunda tüm bu teknolojilerin insana hizmet ettiğini ve insanlar tarafından anlamlandırıldığını unutuyoruz.

 

Oysa David Hume’un da dediği gibi ,”insan doğası gereği sosyal bir varlıktır.” Biz, teknoloji hayatlarımıza dâhil oldukça sosyalleşmiyor, yalnızlaşıyoruz. İnternet, cep telefonları, mesajlaşma uygulamaları, oyunlar, sosyal medya… Tüm bunlar bizi kendi dünyamıza kapanmaya itiyor. Hal böyle olunca ve “zaman” oldukça değerli bir unsur olunca, hepimiz her şeyin kolayına kaçmaya alışıyoruz.

 

Öte yandan, bugün internet sayesinde çok çabuk iletişim kurabiliyor, sosyal medya sayesinde gündemi rahatlıkla takip edebiliyor, e-ticaret sayesinde istediğimiz her ürüne en kısa sürede sahip olabiliyoruz. Dahası da var… Otonom araçlarla direksiyona dokunmadan kilometrelerce seyahat edebiliyor, uzaya araçlar göndererek gezegenlerin ve galaksinin görüntülerini elde edebiliyoruz. Blockchain sayesinde uluslararası para transferini dakikalar içinde gerçekleştirebiliyoruz. Günlük rutinlerimizden tutun da yaptığımız küresel işlere kadar teknoloji hayatımızın her alanına dokunuyor gördüğünüz gibi.

 

Özetle, teknolojinin bir sınırı ve sonu yok, olmayacaktır da. İhtiyaç duymasak bile, insanoğlunun her zaman daha fazlasına ulaşma isteği, teknolojiyi hayatımızın odağında tutmaya devam edecektir. Dünya değişirken bu değişimi takip etmek hepimiz için bir zorunluluk, ancak yön veren taraf teknoloji değil, insanoğlu olduğu takdirde daha verimli bir ilişkiden bahsedebiliriz.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA