Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 05.08.2020 SAAT 11:29:17
Advert
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Büyükakın ve İmamoğlu deprem konusunda bir araya gelmeli

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İzmit özelinde ilimizi ziyareti ve CHP’de yaşanan coşkunun temelini dünkü yorumumda ifade etmiştim.

Bu konuda kısa bir özet geçmek gerekirse; Ekrem İmamoğlu, CHP ve CHP’liler için köprüden önceki son çıkış gibi duruyor. Tutunacakları başka bir dal, yapabilecekleri başka bir hamle kalmamış gibi. Partililer son bir umut olarak İmamoğlu’nun etrafında toplanmanın arzusu içinde.

Bugün de Ekrem İmamoğlu’nun verdiği genel mesajları yerele indirgeyerek ele alalım. İmamoğlu’nun mesajları arasında herkesin aklında kalan muhabbet şuydu; “İzmit’le eş güdümlü işler yapacağız…”

Fakat İmamoğlu’nun çok net dikkat çektiği bir husus var ki, aslında bizler bu konuyla hiçbir şekilde yüzleşmeye cesaret edemiyoruz. Nedir o konu; DEPREM GERÇEĞİMİZ…

Kocaeli deprem hattı üzerinde bulunan bir kent. 20 yıl önceki büyük afetle bunu yaşamıştık. Depremin nasıl acılara sebebiyet verdiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Dostlarımızı, akrabalarımızı, insanımızı kaybettik. Resmi rakamlar 17 bin küsur olarak öne çıksa da hepimiz biliyoruz ki kaybettiğimiz insan sayısı 50 binin çok üzerinde.

Boşu boşuna kimse kimseyi kandırmasın. O dönem devlet idaresinde bulunan en yetkili isimlerin vergilerin kesilmesi ihtimaline karşı ölülere taburcu dedikleri dönemleri ne biz unuturuz, ne de unuttururuz. 17 bin ile 50 bin arasındaki rakam farkının tek gerekçesi basiretsizliktir…

İmamoğlu da deprem konusunda ciddi bir hatırlatma yapıyor. İşin lafta kalmaması gerektiğini söylüyor. Bu konuda başta deprem olmak üzere İzmit Belediyesi ile ortak çalışmaların olacağını kalın çizgilerle ifade ediyor.

Aslında haklı da…

Çünkü deprem gerçeği ile yüzleşmeyen bir ülke olmamalıyız. Yasal çerçevede gereken tüm düzenlemeler yapılmalı. Kamu ve özel sektör eli ile yapılacak olan kentsel dönüşümün önü açılmalı. Kat sınırlaması kesinlikle katmalı. Atılan her adımda kararlı davranılmalı. Başta siyasi mevzular olmak üzere gereken bütün riskler alınmalı.

Biliyoruz ki, ülkemizde deprem gerçeği var. Çözüm ise kesin bir kararlılıktan geçiyor. Radikal hamleler yapılıp meselenin haklılık ölçeğinde, milleti de mağdur etmeden üzerine gidilmeli. Atılan adımlar sonrasında konunun mahkeme dosyasına girmesinin önüne geçilmeli. Zaman kaybı yaşanmamalı. Bunun için de devlet olarak kâr güdecek bir hamlede bulunulmamalı.

Bu açıdan bakıldığında İmamoğlu’nun yaptığı deprem hatırlatmasının izahını ben ancak “KARARLILIK” olarak nitelendiririm. Ayrıca İstanbul Büyükşehir ile birlikte sadece İzmit’in değil, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin de birlikte projeler geliştirebileceğine inanıyorum. Deprem konusundaki tecrübeler karşılıklı masaya yatırılabilir ve ortak çözümler üretilebilir inancına sahibim.

Zira hem İstanbul’un başkanı Ekrem İmamoğlu hem de Kocaeli’nin başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, böyle bir iş birliğine sıcak bakacaktır diye düşünüyorum. Hangi partili başkanın yönetiminde olursa olsun, Türkiye’nin en önemli iki kentinin deprem konusunda ortak çözümler üretecek olması iyi neticelerin kısa sürede alınmasını sağlayabilir.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9563 TL 6.9285 TL
Euro
EURO
8.1946 TL 8.1619 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA