Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 04.08.2020 SAAT 23:07:31
Advert
Advert
 

Siber Zorba Olma, Oldurma!

Artan sosyal medya kullanımı ve herkesin kendinde gördüğü her şeyi eleştirme yetkisi, dijital ortamda siber zorbalığa kapılarını zorla açıyor. Bugün sosyal medya üzerinden her şeyi eleştiriyor ve bunu yaparken birçoğumuz haddimizi bilmiyoruz. Bir kişinin hayatını karartacak, onun tüm gününü mahvedecek şeyler yazıyor ve bunun için belki asla pişmanlık duymuyoruz. ‘Çünkü biz şaka yapıyoruz, o da her şeye alınmasın canım, bunda alınacak ne var? Ne var ki, bu basit bir yorum sadece!’ cevaplarımız fazlasıyla açık değil mi?

 

Nedense biz herkesin istediğimiz ölçüler içinde olmasını istiyor ama ışığı kendimize çevirdiğimizde istediğimiz özelliklerin belki birçoğuna sahip değiliz. Başka insanların hayatlarına kanalize yaşarken, kendi hayatımızın bir şekilde akıp gitmesine izin veriyoruz. Mesela biraz Youtube çöplüğünden bahsedelim;

 

Bu dönemde Youtube’da video çekebilmek için pek bir marifetimizin olmasına gerek yok. Bir kameramız ve internete erişimimiz varsa tüm donanım tamam oluyor. Bu yüzden de birçok kişi, küçük büyük fark etmeden, bazıları deneyimlerini bazıları ise yaşadıklarını aktarıyor. Kalite olayına girmeden söylemeliyim ki, eğer bunu yapan kişi mutluysa bu beni rahatsız etmez. Çünkü izleme tercihi bizimdir fakat video çekip bir şekilde bu ortamda var olmaya çalışan birine hakaret etmek, demoralize etmek, onu aşağı çekmek bizim haddimize değildir. Kimse ne benim ne de sizin güzellik algınıza, cinsel tercihlerinize, kültür seviyenize uymuyor diye hakarete maruz kalamaz. Sizin sadece eğlenmek amacıyla yazdığınız en ufak hakaret sözcüğü karşı tarafta büyük sıkıntılara neden oluyor.

 

“Empati!”Herkes kendisinin çok iyi empati yaptığını ve kendine yapılmasını istemediği şeyi başkasına yapmadığını söylüyor. Peki, kaçımız günlük hayatımızda bunu uyguluyor? Kaçımız yanımızdan geçen ve bizim görüşümüze göre ‘aykırı’ giyimli olan kişilere ters ters bakmıyoruz? İşte günlük hayatımızda yaptığımız bu zorbalık, sosyal medyada daha büyük bir şekilde ilerliyor.

 

Teknoloji; kolay iletişim ve bilgiye hızla ulaşma avantajlarıyla kapımıza gelirken, siber zorbalık gibi kötü komşularını da yanında getirmeyi unutmadı.

 

Araştırmalara göre; her 4 çocuktan 1’i siber zorbalığa maruz kalırken, 6 çocuktan 1’i de -bilerek veya bilmeyerek- siber zorbalık eyleminde bulunduğunu itiraf ediyor. Siber zorbalık farkındalığı her geçen gün gelişmesine rağmen ebeveynlerin, siber zorbalığı nasıl önleyeceklerini bilmeleri gerekli. Çünkü, siber zorbalık eylemleri çocuklar ve gençlerin üzerinde yıkıcı duygusal etkilere neden olabiliyor. 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9563 TL 6.9285 TL
Euro
EURO
8.1946 TL 8.1619 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA