Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 21.09.2020 SAAT 20:03:22
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Yerel yönetimlere kötü haber

Kaynağım, AK Parti’nin çok etkin bir ismi. Hatta çok çok etkin diyebilirim. Ankara’da sözü ve oyu muteber kabul edilir. Kocaeli’nin de bir değeridir. Şanssızlıkla geçen dönemlerin ardından şimdi çok iyi bir yerde.

Anlatmak istediğim meseleyi paylaşırken kullandığı cümleyi aynen aktarıyorum:

“Biz yerel yönetimlerde belediyeleri idare ederken çok fazla cömert davrandık…”

Kullanılan cümle ile ismini vermek istemediğim bu değerli AK Partili dostumun ne anlatmak istediğini herhalde hepiniz çok iyi anlamışsınızdır.

Sihirli ifade şu; “Çok cömert davrandık…”

Altını istediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Aklımıza neler gelebilir:

“Bütçeler nar vurup harman savruldu”…

“Yerel yönetim bütçeleri ile kişisel kalkınma toplumsal kalkınmanın önüne geçti”…

“Hizmet üretirken para tasarrufla değil, ölçüsüzce kullanıldı”…

Aklınıza gelebilecek ne varsa bu ithamları uzatabilirsiniz. Ancak benim anlatmak istediğim asıl mesele paranın artık suyunu çektiği ve bundan sonrası için yerel yönetimlerin harcamalarını Ankara merkezli olarak yapacağıdır.

Evet, yanlış okumadınız. AK Parti hükümeti; bizzat kendi partisinin yönetimindeki belediyelerin ekonomilerinin iyi olmadığının farkında. Yerel yönetimler eli ile kimlerin zengin edildiği isim isim çıkarılmış durumda. Rant çarkının ne şekilde döndürüldüğü ile ilgili belgeler, yine parti içinden birileri vasıtasıyla genel merkeze ve Cumhurbaşkanlığı’na kadar ulaştırılmış.

Bu nedenle Erdoğan hükümeti, bundan sonraki süreçte belediyelerin yapacağı başta büyük harcamalar olmak üzere ekonomik hareketlerini yukarıdan takip edecek. Kısacası belediyeler artık yapacakları ihaleleri, hizmetlerle ilgili yapacakları ödemeleri Ankara’nın ve belirlenecek komisyonun gözetiminde yapabilecekler.

Ve bu konu kanun çıkarılarak sabit hale getirilecek.

Sanıyorum konu ile ilgili düzenleme 2020 yılının ocak ya da şubat ayında Meclis’e gelir.

 

AK PARTİ’Yİ BEKLEYEN TEHLİKE

Yerel yönetimleri yakından etkileyecek olan bu tepeden denetim olayı ister istemez tartışmaları da beraberinde getirecektir. Çünkü söz konusu denetim yalnızca AK Partili belediyeleri kapsamayacak. CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP’li belediyeler de bu denetim kapsamında tutulacak.

Hadi HDP’liler teröre yatkın olduklarından zaten kayyum tehlikesi içindeler. Fakat ekonomik koşullarda yapılacak olan böyle bir denetim özellikle İstanbul ve Ankara’yı uzun yıllar sonra almayı başaran CHP açısından kabul edilebilir olmayacaktır.

İşte tartışmalar da tam bu noktada yaşanacak.

AK Parti her ne kadar istedikleri değişikliği uygulayabilecek durumda ise de muhalefete bu durumu kabul ettirmekte çok zorlanacaklar. Hatta belki de kabul ettiremeyecekler. Muhalefetin, hükümetin denetim çalışmasına karşılık ortaya koyacağı gerekçe, kuvvetle muhtemel “15 yıldır neredeydiniz?” şeklinde olacaktır.

Soru doğru, fakat cevap olur çok kestiremiyorum.

Kısacası Türkiye’de yerel yönetimlerle ilgili artık yeni bir dönem başlıyor. Ekonomik konularda belediyeler artık öyle alelade hareket edemeyecekler. İhaleler ve yapılacak ödemeler Ankara’nın denetimi altında olacak.

Daha önce belirttiğim gibi, bu konu önümüzdeki ocak ya da şubat ayında Meclis’te görüşülür, ancak bu görüşmeler sırasında büyük tartışmalar ve hatta ilerisi yaşanabilir. Şimdiden hazır olun…

 

 

AK Parti’deki kongre telaşesi

 

 

Gönül ister ki, iktidarda da kongreler birden fazla liste ile yapılabilsin. Fakat bu defa da aynı şey olacak. AK Parti’de genel merkezin yapacağı değerlendirmelerin ardından ilçe ve il başkanları belirlenecek.

Peki, bu durum ne kadar demokratik?

Aslında sorunun yanıtı belli. Fakat kabul ettirmek için imkan bulamıyoruz. Her ne kadar itiraz edilmek istense de yine de parti içinde kanıksanmış numarası yapılıyor. Teşkilatta mutlaka ilçe başkanlığını düşünen birileri vardır. Hatta o kişiler arkalarındaki belli bir yığın ile hareket edip liste çıkaramayacaklarını bildiklerinden genel merkeze karşı güç gösterisi sunmanın derdindedirler.

Fakat Ankara üzerinde etkisi en fazla olan isim aday olarak belirlenir.

 

FİKRİ IŞIK NE YAPABİLİR?

Herkesin merak ettiği bir sorudur, mevcut milletvekili, eski bakan Fikri Işık’ın kongre muhabbetlerine ne kadar dahil olacağı.

Ya da olabileceği…

Şu kadarını söylemeliyim ki, Fikri Işık elbette eski gücünde ya da etkisinde değil. Karar mercii olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özellikle teşkilat konusunda Fikri Bey’i çok umursamayacaktır. Bunu muhtemelen kendisi de kabul eder. Hiçbir şey olmasa bile Işık’ın yakın çevresine “Beni yeni dönemde aday göstermeyecekler” dediğini zaten biliyoruz. Gerçi bu dönem neden gösterildi, onu da tam olarak anlayamadım.

Üzerinde çok düşünmemek lazım, zira AK Parti’nin işine bazen akıl sır ermiyor.

Lakin Işık’ı, teşkilatı koordine etmenin gayreti içine giren diğer isimlerden ayıran en temel özellik Reis’e gidecek yolu bir şekilde bulabilme kabiliyetidir.

Bunu 31 Mart sürecinde adayların belirlenmesi aşamasında çok net şekilde gördük.

Fikri Bey, Kocaeli ve biraz da Körfez ölçeğinde öyle bir senaryo kurdu ki, resmen suyun üzerinden yaprakları hedef gösterip altından balıkları yürüttü.

İstediği isimleri belediye başkanlığına aday olarak göstertti. Gücünün yetmediği anlarda eski bakan dostlarını devreye soktu. Yetmedi, Reis’in doktorunu, bu kentin en üst düzey akademisyenini aracı yapıp başkan adayını belirlemeye çalıştı.

Bu koordinasyonu oluşturmayı iyi bildiğinden, yani artık yanında çok fazla etkisi kalmasa da Erdoğan’a ulaşmayı bir şekilde başarabilen Fikri Işık, aynı etki potansiyelini ilçe başkanlarının atanmasında da kullanmak isteyecektir.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5970 TL 7.5667 TL
Euro
EURO
8.9725 TL 8.9367 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA