Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 05.08.2020 SAAT 11:30:42
Advert
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

CHP’deki değişim sürer mi?

 

31 Mart yerel seçim süreci, CHP açısından ciddi manada bir kabuk değiştirme fırsatı olarak görüldü ve buna göre davranıldı. Adaylar ‘değişim’ sloganı belirlendi ve gençleşme üzerine yoğunlaşıldı.

Sonuçta bu işin başarı emareleri tek tek elde edildi. Biraz da AK Parti’nin yanlış aday belirlemeleri, yanlış yönlendirilmeler ve sahada istenen performansın sergilenememesinin de etkisi ile CHP biraz daha öne çıktı. Ayrıca yapılan ittifakın da olumlu sonuçları süreçte başarıyı getirdi. En büyük başarı İstanbul’da, Büyükşehir Belediyesi’ni kazanarak elde edildi.

Ekrem İmamoğlu, üç ay içinde girdiği iki seçimi de kazanarak Büyükşehir’in başına geçti.

Kocaeli de bu değişimin etkisi altında kaldı. İzmit, değişim düşüncesi ile kazanıldı. Gölcük’te ciddi bir oy alındı. Karamürsel’de biraz daha gayret gösterilse seçim kazanılabilirdi. Derince neredeyse gitti gidiyor noktasındaydı.

Derince’deki bu ani gelişim elbette doğru aday tercihi ile mümkün oldu. Av. Sertif Gökçe, ilçede büyük bir hareketlilikle partisini seçimi kazanabilecek noktaya getirdi. Nitekim kazanıyordu da. Ancak son anda nefesler kesildi ve az bir oy farkı ile yarışı AK Parti’nin adayı Zeki Aygün kazandı.

Bu seçimle net şekilde görüldü ki, CHP’de yeni bir siyasi figür doğmuştu. Av. Sertif Gökçe, bundan sonra CHP ve kent siyasetinde etkin bir noktada olacaktır. Derince adaylığını bizzat kendisi istedi. Fakat bundan sonraki geleceği galiba pek elinde olmayacak. Süreç Gökçe’yi siyaset kendiliğinden bir noktaya getirebilir.

Hem de istemeye istemeye…

Evet, birileri Sertif Gökçe’yi CHP’de il başkanlığına layık görüyor. Mutlaka bu durum kendisinin ruhunu okşuyordur. Ancak Gökçe öyle bir noktada ki bir anda herkesin üzerinde ittifak kurabileceği kişi haline geldi. Lakin kendisi il başkanlığına sıcak bakmıyor. Böyle bir düşüncesi yok. Ancak örgütün kendisini bu noktada olmasına mecbur bırakması halinde görevden kaçmayacağını açık şekilde gösteriyor.

Bunu dile getiriyor.

Daha önce de dikkat çektiğim bir nokta var. Peki, Sertif Gökçe il başkanlığına getirilirse bizi nasıl bir siyaset modeli bekliyor olabilir?

Öncelikle başarılı bir isim olarak Gökçe’nin yine çok etkin bir siyaset güdeceği kesin. Fakat bu il başkanlığı onun hayallerini süsleyen Derince Belediye Başkanlığı’nın hedefinin de sona ermesi anlamına geliyor. Olası bir il başkanlığı Gökçe’nin planları içinde olmasa da parti tabanı baskı uygularsa işin adı talep değil, mecburiyet olur.

Gökçe, il başkanlığını yapabilir mi?

Cevabım evet…

Hem de CHP’lilerin bugüne kadar görmedikleri ölçüde ölçülü ve farklı bir başkanlık dönemi geçirir. Üstelik kısa sürede örgüt yapılanmasını belirler.

Handikapları olur mu?

Mutlaka olacaktır. Çünkü CHP, tabandan tavana siyasetin yapılamadığı bir oluşum. Bu zamana kadar hep belli başlı isimlerin güdümünde kalmış bir partiden söz ediyorsunuz. Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya ya da bunların kavgaları sırasında aradan sıyrılmanın derdine düşen birkaç partili zevatın öne çıktığı bir parti oldu CHP. Haliyle söylediğim durum partinin bu sözüm ona ağabeylerinin etkinliklerini kaybetmeleri anlamına gelir ki, haliyle Gökçe’yle bu kişilerin anlaşmaları çok göstermelik olacaktır. Bu durum geçmiş yıllardan tecrübeyle sabittir.

Gökçe il başkanlığına aday olursa seçilme olasılığı ne olur?

CHP’de artık birileri yeni ve genç isimlere yoğunlaşmış durumda. Bu anlamda Sertif Gökçe de 31 Mart seçimleri ile rüştünü ispat etmiş bir isim olarak yeni jenerasyonun dikkatini çekecektir. Bu da onu genç ve gelecek vaat eden bir siyasi sima olarak öne çıkaracaktır.

İl başkanlığından sonraki hedefi ne olur?

Bir il başkanının görevini tamamladıktan sonra tekrar ilçe belediye başkanlığına seçilmesinin önünde yasal bir engel yok elbette. Fakat tabandan gelen bir politikacı olarak Sertif Gökçe’nin tekrar bu hedefe döneceği fikrine sahip değilim. Her partide il başkanlığı sonrasındaki görev her zaman milletvekili adaylığı olmuştur. Gökçe için de aynı durum söz konusu olacaktır. Sertif Bey şayet il başkanı olursa yeni dönemle ilgili hedefi büyük olasılıkla milletvekilliği olacaktır.

Partinin üst kademelerinden destek alır mı?

Alacaktır, ancak bu desteği verecek olan kişiler kendilerini buna mecbur hissedecektir. Genel anlamda partinin ilimizdeki üst düzey yöneticileri, örgütleri ilçelerden itibaren belirleyebilmenin gayreti içine girecektir. Fakat bu kongre süreci parti içinde biraz daha sıkıntılı geçecek diyebilirim. Çünkü patronluk koltuğuna kimin oturacağına henüz karar verilemedi.

Milletvekili Haydar Akar, aynı zamanda Parti Meclisi üyesi… Partinin en üst düzey ismi olarak kongrelerde yönlendirici olmaktan ziyade belirleyici olmak isteyecektir.

Tahsin Tarhan etkinliği ile buraya yakın durmuyor.

Fakat milletvekilliğinin ardından İzmit Belediye Başkanlığı’nı da kazanan Fatma Kaplan Hürriyet, muhtemelen gelecek yerel seçim hazırlıkları ve büyük hedefleri için örgütü yeniden yapılandırmak ve güçlü hale getirmek isteyecektir. Bunun içinde kentin tek patronu olmanın hakkını kendisinde görecektir. Bu noktada Hürriyet kimin il başkanı olacağından ziyade kiminle iyi çalışacağına bakacaktır. Gökçe’yi de değerlendirmeye alacaksa da yönlendirme içgüdüsüyle hareket edecektir.

Lakin şurası kesin ki Sertif Gökçe yönlendirilmeye müsait bir isim hiç olmadı, olmayacaktır da…

Gökçe’nin olduğu yerde milletvekili de olsa, belediye başkanı da olsa kimseye patronluk taslamaması gerektiğini söylerim.

İşin özüne gelecek olursak; Sertif Gökçe’nin şu anlık kişisel hesaplarında il başkan adaylığı gündeminde yok. Örgütsel anlamda bir mecburiyet doğarsa görevden kaçmayacak. Olası şekilde gireceği seçimi kazanmaya en yakın isim olacaktır. Ayrıca il başkanlığında kimsenin adamı olmadan yürüyecektir. Görevi sonrasında doğal olarak varacağı nokta büyük olasılıkla milletvekili adaylığı olacaktır. Kimsenin örgütün üzerine çıkıp patronluk yapmasına müsaade etmeyecektir.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9563 TL 6.9285 TL
Euro
EURO
8.1946 TL 8.1619 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA