Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 21.09.2020 SAAT 19:00:08
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Halk belediyelerden memnun mu?

Kocaeli; 31 Mart sürecine büyük bir değişimle girdi. Özellikle iktidar temsiliyeti anlamında köklü bir değişim yaşandı. AK Parti, Kocaeli’deki 13 belediye başkanından 12’sini değiştirdi. Büyükşehir ve 11 belediyeyi kazanırken, şehrin merkezi olan İzmit’i CHP’ye kaptırdı.

Yani ilimizde yerel idarelerin başında önceleri sadece iktidar partisi varken, şimdi ise AK Parti ve CHP bulunuyor.

Peki, ilk izlenimler halk açısından nasıl?

Bu soru geçen 6 aylık süre için çok önemli. Ben eski başkanlarla da buluşup sohbet ediyorum. Mevcutlardan beklentileri eski başkanlara sormayı uygun gördüğümden daha sağlıklı fikre sahip olduğumu düşünüyorum.

Tabi ilçelerin eski başkanları ile olan sohbetimin çok büyük bir bölümü “kayıt dışı” olarak geçiyor. Yani yalnızca fikir sahibi oldum…

Neticede güven vermek ve o güvene sahip çıkabilmek bizim için en uygun olanı…

Fakat genel görüntü çok ilginç. Çünkü Kocaeli’nin hangi ilçesine gittiysem, halkın beklenti konusunda fikrinin olmadığını gördüm. İnanın bana, millet ne istediğini bilmiyor. Ya da beklenti kalmamış artık.

Özellikle ilçelerde bir ümitsiz vaka var.

Ama bunun yanı sıra az da olsa bilinçli bir kesim var. Belirtmek istediğim nokta da burası zaten. Meseleyi kısaca anlatmam gerekirse, bu bilinçli dediğim taife şu noktada birleşmiş:

“Eskiden ilçe belediyeleri Büyükşehir Belediyesi ne kadar başarılı ise o kadar başarılıydı. Fakat şimdi durum değişti. Artık hem Büyükşehir hem de ilçeler, Ankara ne kadar cömertse o kadar başarılılar…”

Hak vermeden, dahası bu bilinçli seçmen kimin işine yarar diye düşünmeden edemedim…

 

 

 

FETÖ ile nasıl mücadele ediyoruz?

İşin adı bu; FETÖ ile mücadele…

Ama nasıl…

Zor bir durum, hem devlet hem de milletimiz için. Özellikle mağduriyet yaşadığını söyleyen insanlar için…

Evet, devlet bir refleks gösterdi 15 Temmuz’dan sonra. Damarlarına kadar nüfuz etmiş illetten kurtulmak için kesin ve kati çözümler üretmek istedi. Önüne gelen kim varsa içeri tıktı. Kamu görevinden ihraç etti.

Tabi risk alınmamak için arada yoldan geçen FETÖ’cülere selam verdikleri için mağdurlar oluştu. Fakat işin, Ergenekon operasyonunda bir Genelkurmay Başkanı için “terörist” yaftası vurup müebbet hapis cezası veren el bu yapının siyasi kanalına bir türlü dokunamadı, belki de dokunulamadı. Sonrasında millet ağız dolusu kusmaya başladı kinini. Çünkü sabır tükenmişti. Millet, devletinden FETÖ ile mücadele etsin istiyordu, bu mücadelede mağduriyetlerin yaşanmasına belli bir süre ses çıkarmadı. Lakin aradan geçen zaman içinde doğrular ile yanlışlar arasına konulması gereken o kalın ve kırmızı çizgi sağlıklı şekilde çekilmeyince iktidara olan destek giderek azalmaya başladı.

Bu azalışın ilk sinyali 7 Haziran 2015’te verilirken, ardından kısmen 24 Haziran 2018’de ve son olarak 31 Mart 2019’da gördük.

Küçük bir dost uyarısı; artık işi adını koyun. Millet sizi daha fazla ve sert şekilde uyarmadan…

 

 

 

29 Ekim konusunu hiç uzatmayacağım

Aslında edebi cümleleri peşi sıra dizip küçük bir gösteri sunabilirdim size. Ancak kısa ve öz geçeceğim.

Atatürk tarafından kurulan yeni Türkiye’nin yönetim biçimi olarak 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet, ne birilerinin “irtica” gibi sözlerle amacından saptırılıp yok olacağını söylediği kadar güçsüzdür…

Ne de üzerinde oyunlar oynanarak zafiyete uğratılacak kadar gereksizdir…

Cumhuriyet; günümüz şartlarında ülke insanımız için en ideal yönetim biçimidir, vesselam…

 

 

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5970 TL 7.5667 TL
Euro
EURO
8.9725 TL 8.9367 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA