Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.09.2020 SAAT 13:08:40
Advert
 
Levent KILIÇARSLAN

Bol pozisyon, az gol

İlginç bir maç izledik. Maçın başından sonuna kadar sürekli gol pozisyonu yakaladığımız ancak iki tanesini değerlendirebildiğimiz garip bir maçtı. Çok mu iyi oynadık? Hayır. Ama her takımda olan hoca değişikliğinden sonraki fazla gayret bu maçta da vardı o kadar. İleri hamleleri oynamadıkları için sürekli eleştirdiğim Mesut ve Sefa bu maçta istediğime yakın derecede hücumda da varlardı ve hatta Mesut iki pozisyona girdi ama atamadı. Mademki bunu yapabiliyordun neden daha önceki maçlarda yapmadın diye soru sorulabilir ikisinede. Diğer maçlarımıza nazaran oyun boyunu biraz daha kısa tutmaya çalıştık. Zaman zaman yine eski alışkanlığımıza dönsek bile bunu yapmaya gayret ettik. Bunu yeni hocamı telkin etti? Bilemem hele bir dört maç geçsin ondan sonra olacaksa değişiklikleri yeni hocamıza mal ederiz.

Hoca değişikliğinin kulübümüze hayırlı olmasını diliyorum. Kendi insanına güvenmeyen Kocaelisporlulara da hayırlı olsun. Hangi kriterler temel alınarak veya kimlerin tavsiyesiyle getirildiğini bilemediğim ve tanımadığım bir meslektaşım için şimdilik bir şey söylemem mümkün değil. Ama yöneticiler için durum aynı değil. Kendilerinize layık gördüğünüz yetki ve makamları sizlerden çok daha bilgili, yetenekli ve donanımlı kent insanları için de görmek sizi yüceltir. Poplizmin büyüsüne kapılıp yanlış yönlendirmelere, övgülere kanmayın. Bu gün sizi övenler birkaç kötü sonuçtan sonra sizlerin de kellesini ister.

Biz gelelim yine maça. Karşımızda doğru oynamaya çalışan ancak oyuncu gücü az bir takım vardı. Notlarıma baktım 26. dakikada ilk şutlarını atmışlar bir de 83. dakikada pozisyona girmişler. Hepsi bu kadar. Antrenörleri Ferhat Timoçin hocayı tebrik ediyorum. Takımı doğru ve günümüzün geçerli oyununa uygun oynatıyor. Oyunu organize etmek, oyun doğrularını yaptırmak antrenör becerisidir. Takımınızdaki oyuncuların yetenekleri, verimlilikleri sonucu etki eden en önemli faktördür. O nedenle rakip oyun doğrularında bizden üstündü. Bizim oyuncu kalitemiz daha iyi olunca bize güçleri yetmedi.

 Sezon başından beri bir türlü oturtamadığımız oyun şablonunu bir an önce oturtmalı. Günümüz futbolunun isteklerine uygun bir oyun yapısına kavuşmalı şampiyon gibi oynamalıyız. Eskiye göre 1. Amatör Küme hükmündeki bu ligde bunu yapabilen takımların sonuç alması hiçte zor değil. Lig kalitesi belli, bizim diğer takımlara göre kalite yönünden bir üstünlüğümüz var. Problem bunu oyun doğrularıyla sahaya yansıtamamak.

Örneğin; Yakup gibi geçen sezon bu ligde gol kralı olmuş, oyun bilgisi, tekniği, zekası yüksek bir oyuncuyu şu ana kadar kullanamadık. Birçok kişi tarafından “nereden alındı bu, gitsin” noktasında eleştirilere maruz kaldı. Oysa oynadığımız oyun onun bu lige göre klas oyuncuların öne çıkabileceği bir oyun değil. Biz daha çok defansı sağlam tutan, özellikle Burak Süleyman ile hızlı atağa çıkmak isteyen bir yapıda oynuyoruz. Şimdilerde Gökdeniz'in gelişen fizik gücüyle de ileriye, defansın arkasına atılan uzun toplarla da kontra yapmaya çalışıyoruz. Her iki şekilde şampiyon takım oyunu değil. Yeni hocanın öncelikle bunu düzeltmesi şart. Bunu yapabilmek için öncelikle, mevcut oyuncu havuzundan buna uygun oyuncuların kullanılması ve devre arasında maalesef en az 3 oyuncu alınması şart.

Maalesef diyorum zira sezon başında onca transfere rağmen hala eksiklerden bahsediyoruz. Transfer yapılmadan da mevcut ekiple de şampiyon olunur ama tam 10 hafta kaybettik. Bir türlü doğru oyunu oturtamadık. Devre arasına kadar oyun olarak gelişme gösterebilirsek ve mevcut verimsiz oyuncular verimli hale gelebilirse belki bir-iki transferle geçiştirebiliriz. Bakalım zaman ve yeni hoca ne gösterecek? Hep birlikte bekleyelim.

Futbolcularımızdaki temel eğitim eksiği onların doğru oynamaları yönündeki en büyük engel. Daha alt yaş guruplarında öğrenmeleri gereken adam-alan paylaşımı, rakibi tutma, top kapma sırasında rakipten önce hamle yapma, oyun içerisinde sürekli hareketli olma, alan daraltma v.b. Temel bilgileri öğrenmemiş olduklarından maalesef bunları profesyonel hayatta geliştirmeye çalışıyorlar ve tabii edinilmiş alışkanlıkların değiştirilmesi Dünya'nın en zor işi olduğundan bunu çok az futbolcu başarabiliyor.

Yıllardır sık sık futbolcu eğitime hassasiyet göstermemin nedeni de bu zaten “Ağaç yaşken eğilir” atasözümüz ne güzel anlatmıştır bu durumu. Bu ülkenin öğreten, eğiten ve geliştiren antrenörlere ihtiyacı var. Medya tarafından şişirilmiş, egoları tavan yapmış, oyun ile ilgili olmayan, sadece sonuca odaklanmış geçerli antrenör tiplerinin futbolumuzu getirdiği nokta belli. Bu tiplere kucak açan popilizm heveslisi yönetici tipleri de rağbet görünce oh gel keyfim gel “Alan razı, satan razı” durumu yani.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Levent KILIÇARSLAN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.8338 TL 7.8025 TL
Euro
EURO
9.1583 TL 9.1217 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA