Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 21.09.2020 SAAT 18:17:09
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Yanlışlar silsilesi

 

 

Hep tartışıldı…

Belli ki hala da tartışılacak…

Konumuz belli. Uzak durmak istedim, ancak olmadı. Öyle ya da böyle mesele yine etrafımda dönmeye başladı. İzmit’e üç tane yeni içkili mekan açılmak istendi ya, ondan söz ediyorum.

Belki de bu konuyu kentte ilk olarak gündeme getiren isim naçizane bendim. Sonrasında önüne gelen sahiplenince konudan uzak durdum. Aslında iyi de ettim. Çünkü fazlaca karmaşık hal aldı mesele.

Nihayetinde mesele İzmit Belediye Meclisi’nde görüşüldü.

Konu beklendiği gibi AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin ret oyları ile kabul edilmedi. Fakat bu konuda İzmit Belediyesi’nin CHP’li başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, yaptığı konuşmada “Hayal Kahvesi’ne neden izin veriyorsunuz da bu mekanlara karşı çıkıyorsunuz?” diyerek bana göre talihsiz bir açıklama yapmış.

Bu açıklama, yorumlarda söylediği gibi gereksiz ve çok anlamsız bir çıkıştı. Bir kere CHP’lilerin bu üç mekandan özellikle bir tanesinin açılışı ile ilgili onay beklentisi içinde olduklarını net şekilde biliyoruz. Amaçları belli, lakin istikametleri yanlıştı. Çünkü Hürriyet’in örnekleme ile AK Parti’yi köşeye sıkıştırma anlayışı emin olsun ki kendisine daha çok zarar verdi.

Öyle ya, böyle bir eğlence mekanı İzmit’in ihtiyacı ise başka bir eğlence mekanını hedef göstermek baştan sona çelişkidir. Haliyle çok yanlış bir çıkıştı Hürriyet’in yaptığı…

Sonrasında ise çok daha ilginç bir gelişme yaşandı. AK Parti ve CHP’liler tarafından bir önerge verildi. Detaylarına girmeden bu önergenin haklılığına dikkat çekmek lazım. Çünkü bugün 1982 yılından kalma bir kırmızı alanla hareket etmek İzmit’i ve Kocaeli’yi dar bir kalıbın içine sıkıştırmakla aynı şeydir.

Beyler; şehir büyüyor, her anlamda yeni yerleşim ve yaşam alanları lazım. Evet, İzmit’in eğlence mekanı anlamında ihtiyacı vardır. AK Parti ve CHP’lilerin verdiği önerge ise büyüyen şehir ve toplumsal ihtiyaçlara paralel olarak mevcut kırmızı alanın yeniden güncellenmesi ile ilgiliydi.

Bu çıkıştan genel olarak AK Parti ve CHP’nin mecliste reddedilen alkollü mekanların açılmasına bu kez göz yumacağı sonucuna şu an için ulaşamayız. Çünkü ortada gerçekten bir ihtiyaç var. Mevcut kırmızı bölgenin bugünkü hali ile kalması kentin ihtiyaçlarına karşılık verecek düzeyde değildir. Bunu hepimiz kabul etmeliyiz.

Dikkatimizi çeken diğer husus ise şudur; verilen önerge ile öyle bir hava estirildi ki, sanki AK Parti, CHP ile bir olmuş, İzmit’te içkili mekanlar açacak. Utanmasalar içkiyi de iki partinin gençleri satacak diyecekler.

Evet, açıkçası başta ben de aynı şekilde düşündüm. “Bu AK Parti ne yapıyor böyle?” dedim. İktidarın birilerinin heves ve beklentilerine uşaklık ettiğini bile düşündüm. Velhasıl görüştüğüm partinin ileri gelenleri kırmızı bölge ile ilgili yaşanan gelişmenin kentin ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıktığını açık şekilde benimle paylaştılar.

Ancak konunun mecliste gündeme gelmesi ve Mustafa Soydabaş’ın “Beni dinleyen grup arkadaşlarım bile şaşıracak” diyerek konuşmasına başlaması aslında sıkıntıların temelini oluşturuyor. Zira Soydabaş’ın partili meclis üyelerinin, dahası ortak karar aldıkları MHP’nin bilgisi olmadan bu önergeyi sunması ve konuşmasına “Şaşıracaksınız” ibaresi ile başlaması sonrasında şüphe duymamak elbette elde değildi.

Bu şüpheden kaynaklı olarak MHP’li meclis üyeleri, “Biz o zaman bu maddeye neden hayır dedik?” diye sesli düşünmekte ve sitem etmekte yerden göğe kadar haklılar. Şayet bu önerge iki partinin yaptığı toplantıda ele alınsaydı ve görüşler önce orada masaya yatırılmış olsaydı, ardından kabul gördükten sonra mecliste dile getirilseydi daha doğru olurdu.

Ayrıca bir husus daha var ki, bu düzenleme talebi özellikle MHP’ye rağmen yapılan bir iş değil. AK Parti, bugün gelinen noktada MHP’nin düşünce ve açıklamalarına sonuna kadar riayet edecektir. Zira ittifak mantığı bunu gerektirir. Aldığım intiba da bu yönde.

Şunu açıkça söylemek istiyorum; şayet bu kırmızı bölge güncellenir, sonrasında birilerinin rant beklentileri ve heveslerine göre kararlar alınır ve uygulanırsa, o hevesleri kursakta bırakmak da bizim işimizdir. Bu memlekette hiç kimsenin iş adı altında, özel ziyaret ve sohbetlerdeki anlaşmalarla, gizli kapaklı taleplerle ranta bulaşmasına ne kamuoyu izin verir, ne de millet.

Çünkü olumsuzluğa batan kim olursa olsun er ya da geç açık verir…

Öyle kusurlar vardır ki, gizli yapılır, ama kesinlikle gizli kalmaz…

 

 

İlginç bir beklenti

 

 

MHP’li Aydın Ünlü, ülkücü adı ile tarif edip, sivil toplum kuruluşu olarak açıklayabileceğimiz sendikaları kahvaltıda ağırlamış.

Haaa unutmadan; bir de TÜRKAV’ın Gebze Şubesi Başkanı var sabah buluşmasında.

Sohbet bir taraftan devam ederken İl Başkanı Ünlü açıklamasını yapmış basına. Demiş ki; “STK başkanlarımız kendi üyeleriyle ilgili olarak rapor verdiler. Bu raporlar neticesinde ehil arkadaşlarımızın kadrolaşması adına elimizden geleni yapıyoruz…”

Evet, MHP; Türkiye’de kendisi iktidara gelerek yönetimsel kadrolaşmayı sağlayamayacağını iyi biliyor. Zaten kimse bu partiden AK Parti gibi tek başına iktidara gelmesini beklemiyor. Onlar doğrudan olmasalar da gayri resmi hükümet ortağı olarak fırsatları değerlendirmenin derdine düşmüşler belli ki…

Bunun da adını Ünlü, hiç gizlemeden, sakınmadan “kadrolaşmak” olarak açıklayabiliyor.

Siyaset böyle bir şey işte. Dün ne olduğunuzun bir önemi yok. Yeter ki yarından ümitli olun…

 

 

Gebze Belediyesi’nin şu açıklaması…

 

 

Geçtiğimiz cumartesi günü Gebze Belediyesi bünyesindeki zabıtaların, seyyar satıcı oldukları belirtilen insanlara nasıl saldırdığını, darp ettiğini, insanların haysiyetini, şerefini nasıl ayaklar altına aldığını yazmıştım.

Tabi meseleyi gündeme getiren sadece biz değildik. Görüntüler yayıldıkça yayıldı. Tepkisini gösteren yaptı haberini. Sonrasında bu Gebze Belediyesi tepkilerden bunalmış olacak; bir açıklama ile kefeni yırtmanın derdine düşmüşler.

Bu belediyeden yapılan açıklama bildiğiniz klasik paçayı kurtarma operasyonundan başka bir şey değil. Ben Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün yerinde olsam bu açıklamayı hazırlayan arkadaşı şöyle bir hesaba çekerim. Yani ucuzculuğun da bu kadarı…

Ne demişler biliyor musunuz; madde madde sıralayalım:

Kaldırımlarda yayaların geçişini engelleyen esnafla ilgili olarak düzeltilme talebi vatandaşlardan geldi.

Belediyemiz zabıta ekipleri ana arter üzerinde bulunan işyerlerine sözlü ve yazılı tebligatlar yaptı.

Tebligata rağmen kaldırıma malzeme koyan ve yayaların geçişini engelleyen işyerleri hakkında işlem uygulandı.

Bu işlemler sırasında bölge esnafıyla alakası olmayan ve tespit edilen kişilerin provokatif girişimleri nedeniyle kurumumuza ilişkin yanlış bir kamuoyu algısı yaratılmak isteniyor.

“Ama sonunda konuyu takip ediyoruz” diyerek bir de açık kapı bırakmışlar.

Xxx

Birincisi; kimse o adamlara “resmi” esnaf demedi, “seyyar” dedik.

İkincisi; zabıta değil, kim olursa olsun, seyyar bile olmasa bir vatandaşa “çete” gibi saldırılması hangi hak ve hukukla izah edilebilir?

Yahu bu Gebze Belediyesi’nin zabıtaları, amirlerine her yan bakana Allah ne verdiyse saldıracaksa işimiz var demektir. Polisin bile artık elindeki copu alınmak istenirken bu zabıtalar kendilerini ne zannediyorlar öyle?

Yani siz zabıtasınız diye bütün insanlığınızı üniformanızın dışında bıraktığınızda, tek kelime ile “çete” diyerek açıklayabileceğim bir üslupla insanlara saldırmayı kendinize hak ve maharet sayarsanız, sizi yaptığınız bu açıklama da kurtarmaz. Paçayı yırtmak için kullandığınız her kelime gerçeklerin karşısınca “ucube” kalır.

Bir de şu var, provokatif sebeple bile olsa vatandaşa tekme tokat saldırılması, açıklamada belirtildiği gibi belediye başkanının talimatı ile mi yapıldı? Ben bunu çok merak ediyorum.

Yahu yapmayın. İşinizi adam gibi yapın, meseleyi bu kadar basite almayın…

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5970 TL 7.5667 TL
Euro
EURO
8.9725 TL 8.9367 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA