Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 03.08.2020 SAAT 18:46:49
Advert
Advert Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Karacan ve hayalleri

 

APAR topar ayağa fırlayıp üst kata çıktık. Abdullah Karacan, oteldeki teras bölümünü gösterdi, “Şu güzelliğe bakın. Burada konser bile yapılır.”

O kadar heyecanlıydı ki… “300, hatta 500 kişi alır burası…”

Adem Turgut ve İlker Akşit’le beraberken bana döndü:

“Sen bu işlerden anlıyorsun; konser, mekanlar, falan…”

“Evet ağabey” dedim…

Gözlerime baktı:

“Hayal et, neler olabilir burada?”

Şaşkındım. Böyle hızlıca şekillenen bir olayda, sorunun yanıtını nasıl verecektim?

“Hayal et, konuşuruz.”

Yeniden indik aşağı ve yemeğe devam ettik.

***

Geçen gün Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı’dan Onursal Genel Başkan Merhum Abdullah Karacan’ı dinlerken kulağıma şu sözler ilişti:

“2002 sanırım… Halkevi’nde delegasyonla bir toplantı yaptık. Rahmetli, delegasyona konuşurken, ‘Arkadaşlar söz veriyoruz. Biz sendikanın borcunu ödemek için yola çıktık. Ödeyeceğiz’ dedi. Projelerini anlatırken ‘Size otel yapma sözü veriyorum’ dedi. Nitekim bugün oteldeyiz. Bu otele girdiğimde Karacan’ın o sözü aklıma hep gelir.”

Başarının bir yolu da kuşkusuz ki bu:

Hayal etmek…

Ve hayallere çevreni de katmak…

Onlara da hayal kurdurabilmek…

***

Nitekim bundan 20 yıl önce “Örgütlü olduğumuz her ilde dev binalarımız olacak. En güzel genel merkez bizim olacak. Sosyal tesisler yapacağız. Lastik işçisi Türkiye’nin en çok kazanan işçisi olacak” demiştir belki Abdullah Karacan…

Belki yakınındakiler bile inanmamıştır…

Belki çevresi bile “Olmaz” demiştir…

Fakat oldu;

Hayal etti; ve oldu.

Kayyuma gidecek sendika, icralardan başını kaldıramayan sendika, Türkiye’nin en güçlü, en kurumsal sendikalarından biri oldu.

Ve ben onu tanıyınca gördüm:

Başarı, hayal edenlerindir.

***

İlgimi çok çeken fotoğraflardan biriydi o…

Lastik işçileri, alacakları eğitim öncesinde havuz kenarında kahve içiyorlar.

Bir başka fotoğraf, yemek…

Önlerinde deniz…

Otel, beş yıldızlı…

Türkiye’de kaç sendikanın işçileri beş yıldızlı otelde eğitim alıp havuz başında kahvelerini yudumluyor?

Sadece eğitim değil…

O otelde sürekli işçiler var.

Yalnızca bu bile, bir sendikanın ve liderinin başarısına en önemli kanıt…

***

Alaaddin Sarı, sohbetimizde şöyle dedi:

“Karacan Türk sendika hayatının en önemli liderlerinden biriydi. Bu yüzden Abdullah Karacan ismini hiç unutturmayacağız. Bu isim hep yaşayacak. Mücadelesinin kendiden sonra gelen nesillere de örnek olabilmesi için Karacan ismini yaşatmamız gerekiyor.”

Abdullah Karacan ismini yaşatmak kuşkusuz ki çok önemli…

Çünkü onun hayatı bir başarı hikayesi…

Hayallerin peşinde gitmenin, güçlü olmanın, kararlı durmanın, insanı başarıya götüren en önemli özellik olduğunun kanıtlanması o hayat… 

 

 

Kaçak tütünü

engellemenin yolu

 

TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, zincir marketler karşısında rekabet gücü kalmayan esnafın bir de son dönemlerde artışa geçen kaçak sarma tütün ticareti ile iyice zor duruma düştüğünü belirtmiş…

Haberde şöyle bir bölüm de var:

“Palandöken, kaçak sarma tütün ve makaronla mücadele için 2017 yılında çıkarılmış olan caydırıcı cezaların uygulanmasının 2 kez ertelendiğini ve bir an önce uygulanmasının önemli olduğunu belirtti. Ülke ekonomisinin bel kemiği olan esnafın sorunlarının ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Palandöken, ‘Hem kontrolsüz bir şekilde her yerde açılan zincir mağazalar, hem de gittikçe çoğalan kaçak sarma tütün ticaretiyle ilgili bakkal esnafını koruyacak adımlar bir an önce atılmalıdır. Binlerce bakkal esnafı ve aileleri bu konularda devletimizden destek beklemektedir.’ dedi.”

Oysaki kaçak tütünü engellemenin sadece bir yolu var:

Sigaradaki fahiş vergileri düşürmek…

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9602 TL 6.9324 TL
Euro
EURO
8.1751 TL 8.1424 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA