Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 27.09.2020 SAAT 22:39:19
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Gerçek milli görüşçü kim?

Milli görüş temsiliyeti ile ilgili önümüzde üç ayrı olasılık var:

Birincisi; Saadet Partisi…

Hareketin doğal lideri, merhum başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın son olarak genel başkanlık yaptığı parti. Peki, bu durum Saadet için milli görüş temsiliyeti anlamında yeterli mi, elbette değil…

İkincisi; Yeniden Refah Partisi…

Dedik ya Erbakan’ın son genel başkan olması Saadet Partisi’ni milli görüş temsiliyeti için güçlü kılmaz diye. Sebebi ise bizzat o Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan tarafından kurulan Yeniden Refah Partisi’dir. Küçük Erbakan’a göre başta Oğuzhan Asiltürk olmak üzere Saadet’in tepe noktası ihanet düzeyinde olmasa bile büyük bir gaflet içinde. Dahası bu gaflet dalalete doğru ilerliyor…

Ve iktidardaki AK Parti…

Her ne kadar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2001 yılında harekete başladıklarında “Milli görüş gömleğini çıkardım” dediyse de hala bu misyondan beslendiği çok açık. Erdoğan, özellikle Erbakan’ın vefatının ardından düzenlenen mitinglerinde Menderes ve Özal’ı saydıktan sonra “Yolumuz merhum Erbakan’ın yoludur” diyerek hocasını daha vurgulu söyleyerek, hala temsiliyet misyonunu üstlendiğini gözler önüne sermek istiyordu.

Evet, önümüzde üç farklı milli görüş temsil modeli var. Bir tanesi iktidarda. Üstelik bünyesinden iki cumhurbaşkanı ve dört başbakan çıkarmış. Türkiye’de yönetimsel sistemi değiştirme yetisini kendinde görmüş, bunu imkana dönüştürmüş. Her sorunlu dönemde millete gidilmiş ve tüm seçimleri hep ilk sırada tamamlamış.

 

***

 

Bu konuya neden girdiğime gelince…

Elime geçmişten itibaren yapılmış bazı özel milli görüş hareketlerinin yurt dışı menşeli dokümanları geçti. Milli görüş hareketi yurt dışında ciddi manada çalışma içindeler. Fakat bu çalışmaların mevcut hali emin olun, kemikleri sızlatan cinsten. Bununla ilgili ne söylemek istediğimi gelecek yazılarımızda daha net şekilde sizlere sunacağım.

Fakat şurası kesin ki, bugün varlıklarını sürdüren partilerden yalnızca bir tanesi milli görüşe daha yakın. Gerekçemiz de özellikle savunma sanayii anlamında yapılan çalışmalarla ilgili. Ancak ekonomik durum ve dışa bağımlılık, üretimin bitme aşamasına gelmesi ve uluslararası dengeler bu temsiliyetin o partiye yüklenmesini şimdilik sakıncalı hale getiriyor.

Fakat söylediğim gibi…

Yakında detayları ile Türkiye’de ve Kocaeli’de milli görüş dosyasını açıyoruz. Muhtemeldir ki elimizde var olan belgelerin üzerine yenileri kendiliğinden gelecektir. Doğal ortamında genişleyen bir yorum dizisi olacak.

Mesele ile küçük bir detay vermem gerekirse; araştırmalarım sonunda beni şaşırtan hususlara ulaştığımı söylemeliyim. Bana göre dinler arası diyalog masalları bizimki gibi bir inanç modelinin önündeki en büyük sorundur. Özellikle 2002 sonrasında ülkemizde de daha sık şekilde dile getirilen bu diyalog işinin temelinde toplumun manevi yapısından uzaklaşması yatar ki, bu milletçe önünde durmamız gereken bir husustur. İşte bugünkü resmi milli görüş hareketinin yurt dışındaki yapılanmalarının bu dinler arası diyalog projelerinde bizzat yer alması beni çok şaşırttı.

Söylediğim gibi; şaşırtıcı bilgi ve belgelerle milli görüş hareketinin dünü ve bugününü yansıtırken yarınının olup olamayacağını da ortaya koyacağız.

Bekleyip görelim…

 

 

CHP Körfez’de yarış

 

 

Geçtiğimiz günlerde konuyu gündeme getirmiştim. CHP’nin yaklaşan kongre dönemi ile ilgili yorumumda bazı ilçelerde iki ya da daha fazla adayın çıkabileceğine vurgu yapmıştım.

Reaksiyon Körfez ilçeden geldi.

Bu ilçede şimdilik tam üç aday var…

Atanmış olarak görevini sürdüren mevcut başkan Cavit Dağdeviren ister istemez doğal aday. Zaten yakın çevresine ve örgüt yapılarına adaylığını açıkça dile getirmeye başlamış.

Cavit Bey’i tanırım. Kendisi 2002 seçim sürecinde yine ilçe başkanıydı. Daha sonra görevi bırakmış, ardından 2004 yerel seçimlerinde CHP’den Körfez Belediye Meclis üyesi seçilmişti. O dönem parti belediye meclisinde sadece iki isimle temsil ediliyordu. Ancak parti içinde hep komisyonlara kendisini yazdırdığı eleştirileri ile muhatap olurdu.

Cavit Dağdeviren’in bilinen en özel durumu ise, Türkiye’nin bilim dünyasına armağan ettiği en nitelikli isimlerden biri olan Canan Dağdeviren’in babası olması. Başka bir söze gerek yok sanırım…

 

***

 

CHP’de ikinci aday ise Şengül Yurt oldu. Şengül Hanım’ı geçen yerel seçim döneminde daha çok göz önünde gördük. Son 31 Mart seçimlerinde ilçenin en büyük ve en kalabalık bölgesi olan Mimar Sinan Mahallesi’nde muhtar adayı olmuş, ancak seçimi kaybetmişti. Fakat bu tür seçimlerde mevcut muhtara rağmen seçilebilmenin zor olduğunu hepimiz biliriz. O yüzden Şengül Yurt’u seçimi kaybettiği için başarısız bulma imkanımız yok. Seçimler olumsuzlukla sonuçlanınca kendine yeni bir siyasi yön çizdi. CHP’ye üye oldu ve sonrasında ilçe başkan adaylığını ilan etti.

 

***

 

Ve Serab Baykurt…

Serab Hanım’ın siyasi düşüncesi ve partisel yaklaşımı konusunda sanırım kimse samimiyetini sorgulayamaz. O devlet memurluğu döneminde de, emekliliğini istedikten sonra da hep aynı duruşla hareket etti.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin Körfez Şube başkanıdır. Ergenekon operasyonlarının askere olduğu kadar ÇYDD gibi sivil toplum kuruluşlarına karşı da yapılan bir kumpas olduğunu söylersek herhalde abartmış olmayız. Haliyle en zor zamanlarda bile Serab Baykurt şube başkanlığını bırakmamış ve etkin şekilde sahada varlığını korumuştu. Ayrıca son yerel seçim sürecinde partisinin Körfez Belediye Başkan aday adayı olma cesaretini göstermişti.

Evet, Körfez CHP’de ilginç bir yarış bizi bekliyor. Üç isim de kendi çapında iddialı. Sonucu hep birlikte bekleyip göreceğiz. Fakat adayların genel kriterleri ve geçmişleri sanırım delegenin kararında etkili olacaktır.

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5796 TL 7.5493 TL
Euro
EURO
8.8341 TL 8.7989 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA