Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 03.07.2020 SAAT 17:07:05
Advert
Advert Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Sizce de Atatürk’ü kurtarma zamanımız gelmedi mi?

 

Zaman zaman öğrencilere, öğretmenleri tarafından ders verilir. Ödevdir bu.

“Atatürk’ü bir cümle ile anlatın” diyerek çocukların ve muhtemelen velilerinin algısı ölçülür. Genelde ifadeler benzer şekildedir:

Atatürk şöyle iyidir, böyle mükemmeldir…

Bizi kurtarmıştır…

Cumhuriyeti kurmuştur, vs…

Sonra bu bir cümle ile izah muhabbeti o kadar gelişti ki, artık yarışmalar düzenlendi. İşte bu yarışmalardan çok güzel sonuçlar alınmaya başlandı. Öylesine deha öğrenciler çıktı ki, onların söyledikleri aslında gerçek Atatürk’ü karşımıza dikiyordu.

En çok ilgimi çeken o tek cümlelere bakacak olursak:

“Atatürk, her kaybolduğumuzda yönümüzü gösteren bir kutup yıldızımızdır…”

“Atatürk hem geçmişimiz, hem geleceğimizdir…”

“Engellemeler arttıkça sevgisi aşka dönüşen tek lider…”

“Atatürk milletir, vatandır…”

Kimisi ise işi daha da ileri götürdü. “Çağdaşlık” diyerek Atatürk’ü bir cümle ile değil, bir kelime anlattı.

 

***

 

İşin özüne gelecek olursak, bu açıklamaları yapan çocuklarımız aslında Atatürk’ü bugünün o çok gösterişli Atatürkçülerinden çok daha iyi anlayan kişilerdi. Ben açıkçası bugünün sözde Atatürkçülerinin, özellikle 90’lı yıllardan itibaren yaptıkları hataları yan yana koyduğumuzda buradan köye yol olur.

Ve bir taife var. O grubun Atatürk’e karşı sanki düşmanlığı varmış gibi bir fikir oluştu bende. Bir millete Atatürk nasıl kötü gösterilir, adeta bunun mücadelesini veriyorlar.

Yahu, çocukları Atatürk’ün karşısında secdeye kapatmak fikri hangi akılsız beyinden çıktı, ben merak ediyorum.

Yok mecazi bir hareketmiş, yok bilmem neymiş diyerek kimse bu ahlaksızlığa prim tanımasın. Sen ne kadar iyi niyetli olursan ol, toplum bu davranışı öyle anlamaz. Bu davranışın sahipleri “Dinsiz Atatürk” anlayışına nasıl bir destek verdiklerini hiç düşünemediniz mi?

Bir de bu işi yapanlar bildiğiniz okumuş, tahsil görmüş, öğretmen olmuş kişiler. Bunların hepsinin beyni zehirli. Bu kişiler hakkında bakanlık düzeyinde mutlaka soruşturma başlatılmalı.

Atatürk’ü artık putlaştırmayın. Onun büstünün karşısında secde edecek değil, devrimlerini gerçek manada anlayıp ülkeyi geleceğe taşıyacak nesillere ihtiyacımız var. Ona büyük bir devlet adamı olarak hak ettiği değeri verin.

Yapmayın artık.

 

***

 

Peki, bunda bizim hiç mi suçumuz yok. Var…

En azından şunu biliyoruz ve çok şükür diyoruz; Atatürk sayesinde bir devlet küllerinden yeniden doğdu. Fakat belli ki Ulu Önder’in kurtardığı bir ülkenin evlatları olarak ona borcumuzu ödemeye bugün daha fazla gayret göstermeliyiz. Gerçek Atatürk’ü milletimize anlatmalı, dinsiz mantığını ortalığa saçmaya çalışanların elinden Atatürk ve devrimlerini kurtarmalıyız.

Bunun zamanı geldi de geçiyor bile…

 

 

 

Körfez’deki manzara güzel

 

MÜMKÜN mertebe siyasilerin özellikle ilgi alanımdaki bölgelerinde düzenlenen toplantılara katılmaya özen gösteriyorum. Önceki akşam da AK Parti’nin Körfez ilçedeki istişare toplantısındaydım.

Genel olarak baktığımızda partinin eski tüfeklerinin bu toplantıya davet edildiğini, onların da büyük bir çoğunluğunun toplantıda hazır bulunduğunu gördüm.

Kongre öncesinde yapılan bu istişare toplantısının amaca hizmet ettiği çok açık.

İl Başkanı Mehmet Ellibeş’in de kalabalık bir yönetim grubu ile toplantıya katılması bu oturumlara ve teşkilatlara verdiği değeri gösteriyor.

Eski dost denilebilecek isimlerin o toplantıda yer alması bence çok önemliydi AK Partililer açısından. Osman Gözübüyük, Mehmet Bulut, Kıyas Bozkurt, Muhammet Hamarat, Selahattin Kabadayıoğlu, eski belediye başkanı İsmail Baran, eski ilçe başkanlarından Osman Badem gibi isimlerin istişareye katılmasını ben değerli buluyorum. Çünkü Ellibeş’in de istediği buydu.

Gelen talimat şöyleydi; eski tüfekler tek tek aranacak ve mutlaka sıkıntılar varsa çözülecek...

Başkan Ellibeş’in bu isteğinin altında yeniden eski heyecana kavuşabilmek var. Tabi bunu yeniden elde etmek öyle kolay değil. Toplantıda olmadıkları için merak ettiğim ve bizzat arayarak durumunu sorduğum isimlerin mevcut ilçe başkanı Ramazan Tuna tarafından arandığını ve davet edildiğini öğrendim. Bu kişiler daha önceden belli olan programları nedeniyle toplantıda yer alamamışlar. Fakat arada herhangi bir sıkıntı olmadığını bana ilettiler.

Haliyle biz de inandık…

Sözün özü…

AK Parti’de işler Ellibeş’in istediği gibi gidiyor. Genel hatları ile yolun başında belirlenen amaçlara tek tek ulaşılıyor.

Sorun yok mu, elbette var. Eksikler mutlaka oluyor. Fakat teşkilat mensuplarının bu durumda Ellibeş’ten, Ellibeş’in de parti genelinden memnun olduklarını biliyorum…

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8648 TL 6.8374 TL
Euro
EURO
7.7113 TL 7.6805 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA