Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 05.08.2020 SAAT 01:59:45
Advert
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Herhalde tek suçlu siyanür değildir

 

Zaman zaman ekonomik krizin sebep olduğu olumsuz etkileri buradan dile getiriyoruz. Ülkede gerçekten ciddi bir sıkıntı var bu konuda. Millette para bitti bitiyor. İşsizlik zaten malum. Son açıklanan veriler yüzde 14’lük kesimin evine ekmek götüremediğini gösteriyor. Bunlar resmi kayıtlar. Tabi bir de gizli işsizler var. Devlet de şaşırdı, hangi birine yetişeceğine karar veremiyor…

Reel değerlere bakıyoruz, döviz kurları yine zirvede.

Borsa bir iniyor, bir çıkıyor.

Bu noktaya gelinmesinde elbette savunma sanayi dışında üretim ekonomisinin çok fazla benimsenememiş olmasının etkisi büyük. Fakat bunun dışında dış etkenler de fazla. Tahir Büyükakın’ın söylediği gibi Türkiye “Ekonomik terörle” karşı karşıya. Bu da yadsınamaz bir durum, Tabi böylesi durumlarla bizler ekonomimizin pamuk ipliğine bağlı olduğunu anlıyoruz ve tehlikenin farkına varıyoruz.

Önemli olan bu ekonomik kriz dediğimiz meselenin toplumu ne kadar etkilediğidir.

Mehmet Aras’ın açıklaması çok net; Kocaeli’de 34 bin ailenin elektriği kesilmiş. Bunlar büyük olasılıkla faturaların ödenmemesi nedeniyledir. Demek ki artık bu ekonomik kriz milleti de etkilemiş. Bu krizin neticesidir ki, siyanür intiharları tek tek patlamaya başladı.

Siyanür normalde ulaşımı kolay bir şey değildir. Fakat bu kadar ulaşımı kolay bir nesne olduğunu galiba kimse bilmiyordu. Gerçi esrara, eroine, kokaine, bonzaiye ulaşmak bu kadar kolayken, siyanüre de neden şaşırıyoruz ki…

Önce İstanbul Fatih’te…

Sonra Antalya’da…

Ve son olarak yine İstanbul’da…

İntiharlar acilen araştırılıp meselenin temeline inilmeli. Genel hatları ile bakıldığında hepsi borçlarını ödeyemedikleri için ölümü tercih ediyorlar. Bir kişi intihar ediyor, diğerlerinin haberi var mı, onu bile bilmiyoruz. Fakat biz intihar vakaları travmasına bakmak yerine ölen kişilerin evlerindeki ateist kitaplarına takılırsak hata etmiş oluruz.

İnsanımız iyi değil. Biz ne kadar iyi niyetli davransak da ekonomik sorunla baş etmekte zorlanır hale geldik. Çıkış yolu bulamadığımızda ise gizlediğimiz borçlarımızın altında eziliyor ve ölümü tercih ediyoruz.

Manevi açıdan bakalım meseleye; intihar günahtır diyelim ve insanları bu noktaya çekmeye çalışalım. Bu kez de milli ve manevi değerlerden uzak duran bir gençliği düşündüğünüzde çaresiz kalıyorsunuz.

Son yaşanan bu üç toplu intihar vakaları mutlaka üzerinde durup düşünmemiz gerekiyor. Fakat siyanür hadiselerinin dışında bir de tek tek yaşanan intihar olayları var. İyi eğitim almış, çevresince sevilen, işinde başarılı bir hekim bile canına kıyabiliyor. Ya da gencecik bir delikanlı.

Bunların hepsi elbette ekonomi ile ilişkilendirilemez, fakat toplumun huzurlu bir hayat sürmesinin ana unsuru tamamen duygusal mevzulardır.

 

 

Kızdırdığım doğrudur

 

 

Son yaptığım bir yorumumda milli görüş teşkilatlarının Avrupa’daki faaliyetleri ile ilgili ilginç bir nota dikkat çekmiştim. Buna göre milli görüş kuruluş felsefesinden tamamen uzaklaşmış ve dinler arası diyalog masallarına alet olmaya başlamıştı.

Bu yönde bilgilerimi belgelerle desteklediğimi ve kısa zaman içinde konuyu gündeme taşıyacağımı belirtmiştim.

Tabi dinler arası diyalog işi gündem olunca birden bazı partisini vermek istemediğim milli görüşçülerden tepkiler aldım. Çünkü onlar biliyorlar ki, konu çok hassas. Dengeler gözetilmeden yapılacak her yorum sıkıntılara sebebiyet verebilir. Çünkü bu ülkede manevi boyutta belli bir inanç noktasında olan herkes dinler arası diyalog mantığının dinsel bir yaklaşımının olmadığını kabul eder.

Çok rahatsız olmuşlar.

Fakat belgeleri ucundan gösterince terlemeye başladılar.

Onlara yapmak istediğim hatırlatma şudur: Milli görüş bir güçlü yapıydı. Şimdi ikiye ayrıldı. Hoca’dan önce ve Hoca’dan sonra…

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9563 TL 6.9285 TL
Euro
EURO
8.1946 TL 8.1619 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA