Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 11.08.2020 SAAT 06:18:39
Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Atatürkçü olarak bu ülkenin Atatürkçülerini sevmiyorum

ATATÜRK sadece devrimlerde değil aslında…

Atatürk savaşlarda da değil…

Bağımsızlıkta, hürriyette, muasır medeniyetlerde de değil…

Atatürk aslında kafanızın içinde…

Çünkü, akıl ve bilim orada…

O, “Eğer düşüncelerim akıl ve bilimle çelişirse, bilim seçin” diyen büyük bir adam…

Ve inanın; Atatürkçü Türkiye’nin yolu, Atatürkçü nesillerin yolu, aslında akıl ve bilimdir; çünkü akla ve bilime inanmak; sanatı getirir beraberinde, saygıyı getirir, birlikte yaşamayı getirir, hoşgörüyü getirir, doğayı sevmeyi getirir, üretimi getirir…

***

Ben bir Atatürkçü olarak bu ülkenin Atatürkçülerini sevmiyorum.

O rap rap yürüyen çocuklar yetiştiren, ayinimsi ritüellerle Atatürk’ü anan, o dönemin zamanına uygun olarak gerçekleştirilen devrimleri, hayata geçirilen ilkeleri “dogma” olarak sunan Atatürkçüleri sevmiyorum.

Çünkü biliyorum; Atatürk matematikte… Çünkü çağ rasyonel düşünce ile algılanabilir ve anlamlandırılabilir. Devrimler matematikle oldu hep… Dünyanın yuvarlak oluşu, yerçekiminin varlığı ve evren… Matematikle anlaşıldı. Bilimi, bilimsel düşünmeyi matematik sağladı.

Çünkü biliyorum; Atatürk sanatta… Çünkü estetiği sanat sağlar. Gördüğümüz nesnelerde ya da duyduğunuz seslerde aradığınız estetiğin temeli sanattır. Sanat algılamasıdır. Estetik arayışı olmasaydı, dünya beton bloklardan oluşurdu.

Çünkü biliyorum; Atatürk doğada… Doğayı algılamak insanlığı ve yaşamı algılamaktır. Doğayı algılamak, yaşamak için öncelikle doğanın güçlü olmasına inanmaktır. Dünyanın tamamı betonlaşsaydı biz yaşayamazdık. Doğa, yaşamdır.

Çünkü biliyorum; Atatürk beraber yaşamakta… Eğer beraber yaşama inancımız olmasaydı birbirimizi öldürmemiz gerekirdi sürekli… Doğuştan gelen farklılıklarımız var olma değil, yok olma sebebimiz olurdu. Ve her daim güçlüler ayakta kalırdı.

Çünkü biliyorum; Atatürk özgürlükte… Birey ancak kararlarını kendi vererek özgür olabilir. Ancak özgür birey kendini tanımlayabilir. Ve bu tanımlama süreci, “Neden?” sorusunu sordurur insana…

***

Ve bunların hepsi…

Matematik, sanat, doğa, beraber yaşamak ve özgürlük…

Hepsinin temelinde tek bir şey var:

Akıl…

Ve bir lider:

“Eğer düşüncelerim akıl ve bilimle çelişirse, bilim seçin”

***

İşte bu sebeple…

Ben bir Atatürkçü olarak bu ülkenin Atatürkçülerini sevmiyorum.

Ben bir Atatürkçü olarak bu ülkenin Atatürkçülerinin insanları Atatürk’ten uzaklaştırdığını düşünüyorum.

Çünkü Atatürk asker yürüyüşünde değil…

Çünkü Atatürk dogmatik kanunlarda değil…

Atatürk beynimizin içinde…

***

Yeni nesiller “gerçek” Atatürk’ü algılarsa, işte o zaman Atatürkçü olur.

Bunun için de, bazen bir keman sesi yeterli olur.

Bazen bir heykele bakmak…

 

 

 

Atatürk ne demiş?

 

AKIL ve bilim…

Bunlar da Atatürk’ün sevdiğim sözleri:

“Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı (ayet), hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır. Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü güçlükler önünde, belki amaçlara tamamen eremediğimizi, fakat asla ödün vermediğimizi, akıl ve bilimi rehber edindiğimizi onaylayacaklardır. Zaman hızla dönüyor, milletlerin, toplumların, bireylerin mutluluk ve mutsuzluk anlayışları bile değişiyor. Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek.”

“Bu millet ve memleket ilme ve irfana çok muhtaç; eğitim ve öğretim görmek için, ilim ve fen almak için Avrupa’ya, Amerika’ya ve her tarafa çocuklarımızı göndermeye mecburuz. İlim ve fen ve ihtisas nerede varsa, sanat nerede varsa gidip öğrenmeye mecburuz. Çok çalışmaya mecburuz. Çalışmak demek ise boşuna yorulmak terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunludur.”

“Toplumu gerçek amacına, gerçek mutluluğuna ulaştırmak için iki orduya gerek vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri ulusun geleceğini yoğuran bilim ordusudur. Bu ordulardan her ikisi de aynı derece gerekli, kıymetlidir, her ikisi de hayatidir. Ancak bilim ordusunun kıymet ve kutsallığını anlatmak için şunu söyleyeyim ki, bilim ordusu, ölen ve öldüren birinci orduya, niçin ölüp, niçin öldürdüğünü öğreten ordudur.”

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3237 TL 7.2945 TL
Euro
EURO
8.6134 TL 8.5790 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA