Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 28.09.2020 SAAT 20:19:18
Advert
 

Türkiye’de Erdoğan hüsranı!

ÖZELLİKLE perşembe ve cuma günü tüm ülkenin gözü kulağı Erdoğan’ın Amerika ziyaretinde idi.

Ben de herkes gibi yaşanan gelişmeleri televizyon ekranlarından takip ettim.

Peki, sizce neden bu ziyaret bu denli önem arz ediyor ve takip edilme ihtiyacı hissediliyordu?

Çünkü malumunuz geride bıraktığımız son bir ayı Amerika Başkanı Trump’ın gönderdiği mektubu değerlendirerek geçirmiştik.

Hal böyle olunca muhalif kesimin değerlendirmeleri de her zaman olduğu gibi ülke menfaatlerini düşünmek yerine "Mektubu götürecek mi götürmeyecek mi götürse bile iade edecek mi?"diye o denli konuştular ki diğer taraftan devam eden Barış Harekatı’nı ve elde edilen başarının dahi sevincini yaşayamamıştık.

Tıpkı bir futbol takımına transfer edilen önemli futbolcunun ardında kalan diğer transferlerin konuşulamamış olması gibi…

Konuşmaya fırsat bulamadığımız şey de öylesine bir şey de değildi oysaki…

90 yıl sonra yine sınırımızda yeni sınırlar koymaya çalışanlara istediklerini yaptırmamış olmak kadar önemli idi.

Erdoğan Amerika’ya hareket etmeden önce neler konuşuldu neler…

Birileri yine sahne alıp Erdoğan’a salladılar her zaman olduğu gibi.

Neymiş efendim, Erdoğan mal varlığı açıklanmasın diye Amerikalılara yalvarmaya gidiyormuş.

Neymiş efendim, “Ben ettim siz etmeyin” deyip “Bize yaptırım uygulamayın” diye boyun eğmeye gidiyormuş.

Tüm bunlarda yetmezmiş gibi “Amerika ziyareti kötüye gidiyor Erdoğan tutuklanabilir” diyenler bile oldu.

Halbuki yaşananlar oluşturmaya çalışılan algının tam tersi imiş.

Başta küstah Graham denen küstah senatör olmak son birkaç gündür “Türkiye’ye yaptırım uygulanmalı” diye kendilerini yırtan senatör bozuntuları Erdoğan’ın karşısında ip gibi dizilmiş halde “hoş geldiniz” seremonisi yapıyorlardı.

Ziyaret öncesinde atıp tutanlar Erdoğan’ın yanında dil değiştirdiler tabii.

“Sizinle iş birliği yapmak istiyoruz. Kürtlerle çalışma konusunda bize destek verin” dediler.

Erdoğan’da ziyaret öncesinde kendisi ve ülkesine had bildirme derdine düşen hadsizlere gerekeni yapıp “Kürt derken YPG'li teröristlerden bahsediyorsunuz herhâlde” diyerek ayar üstüne ayar verdi.

Senatör Graham'ı biliyorsunuz.

 

Hani şu ülkemizin arkasından atıp tutarak “Türkiye'ye hiç kimsenin yaşamadığı bir gazabı yaşatacağız” diyen Amerikalı.

 

Dün Erdoğan'ın yanından ayrıldıktan sonra yaptığı ilk iş, Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen “Sözde Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı”nı bloke etmek oldu.

 

Türkiye içerisinde ve dışındaki kriz sevicileri de basın toplantısında duyduklarının ardından neye uğradıklarını şaşırdı.

 

Trump, “Ticaret hacmimizi 100 milyar dolara çıkarıyoruz” dedi.

 

Trump ve Erdoğan’ın basın toplantısında bir detay dikkatimi çekti.

 

Beşiktaş Jimlastik Kulübü’nün şu anki stadyumunun açılışında konuşma yapan dönemin kulüp başkanı Fikret Orman gibi “Erdoğan ile bir araya gelmek benim için büyük şeref” sözleri ile kaç kez teşekkür etti sayamadım.

 

Ha buna da tercüme hatası diyen akıllılarda olacaktır diye düşünüyorum ama neyse…

 

Bu güzel ülkemde kaç kişi bu görüntüleri izlerken inme inmiş gibi kalakaldı, kaç kişi öfke nöbeti geçirdi diye de düşünmedim değil hani…

 

Diğer taraftan tüm netliği ile “Mazlum Kobani'nin mektubunu kendisine geri takdim ettim ayrıca bir teröristi muhatap almasından dolayı üzüntülerimi de ilettim” dedi. 

 

Trump ise Erdoğan bu can alıcı laf sokması karşısında ağızını açamayarak sadece susmak ile yetindi.

 

Yaşananları izlediğim günün ertesinde siyaset ile az buçuk ilgilenilen ve üzerine fikir belirtilen herkes gibi çalıştığım ortamda daha doğru bir ifade ile çay molasında da mesele bu basın toplantısı idi.

 

Kendini bilmez siyasetin ne olduğunu, diplomasinin ne olduğunu, devlet adamlığının nasıl yapılması gerektiğini bilmekten bir haber olan şahısın biri “Madem o kadar delikanlı idi o mektubu Trump’ın suratına fırlatsaydı” dedi.

 

Eee, tabi zeka herkeste oluyor ama marifet onu kullanmayı bilmekte…

 

Akşam eve döndüğümde görüşmenin dış basındaki yansımalarını takip etmek amacı ile televizyonu açtım.

 

Bizim ülkemizdeki çok bilmişler böyle atıp tutarkenNew York Times gazetesinde, “Hiçbir lider, Erdoğan kadar, Trump'tan istediğini elde edemedi” yazılarının yer aldığını gördüm.

 

Onlar bu yorumu yaparken Washington Post'un Beyaz Saray muhabiri, “Daha önce Beyaz Saray'da 6-7 saat kalan ve üst düzeyde ağırlanan başka bir lider hatırlamıyorum” diyor.

 

Bizim ülkemizdeki çok bilmişler böyle atıp tutarken CNN International, Erdoğan'ın güçlü liderliğine vurgu yapıyor, “Trump Erdoğan'a hayranlığı dışında pek bir şey konuşmadı” diyor. 

 

Ama bizim ülkede “Madem o kadar delikanlı idi o mektubu Trump’ın suratına fırlatsaydı” deyip ülkenin menfaatini düşündüğü zanneden zihniyetler olduğu için Erdoğan’ın halen eleştirilmesi çokta şaşırtıcı olmasa gerek.

 

Ama bizim ülkede “Madem o kadar delikanlı idi o mektubu Trump’ın suratına fırlatsaydı” deyip ülkenin menfaatini düşündüğü zanneden zihniyetler için New York Times gazetesi, Washington Post gazetesi bir Halk TV, bir Sözcü, bir ODATV eder mi?

 

Tabii ki hayır…

 

Çünkü onlar bildiğin Erdoğan yalakası yayın kuruluşları değil mi zaten…

 

Okuyacaksan bu gazeteleri, bu televizyonları izleyeceksin.

 

Okuyacaksan Yılmaz Özdil gibi büyük yazarları okuyacaksın!

 

Bunları yapmazsan maazallah Atatürk’e saygısızlık etmiş olursunuz değil mi?

 

Bizim ülkede “Madem o kadar delikanlı idi o mektubu Trump’ın suratına fırlatsaydı” deyip ülkenin menfaatini düşündüğü zanneden zihniyetlere bir sorum olacak;

 

Bana kendi zihniyetinizden çok değil bir tane gazeteci gösterin Hilal Kaplan gibi Trump'ı Amerikan kamuoyu önünde köşeye sıkıştırarak “Teröristlerle iş birliği yapmaya devam edecek misiniz?” diye soru soran…

 

Var mı, tabii ki yok.

 

Ama gelin görün ki hala bizim ülkede “Madem o kadar delikanlı idi o mektubu Trump’ın suratına fırlatsaydı” deyip ülkenin menfaatini düşündüğü zanneden zihniyetlere göre şahsım, Hilal Kaplan, Turgay Güler, Süleyman Özışık gibi daha onlarca köşe yazarı Erdoğan’ın yalakalığını, seviciliğini ve menfaatler uğruna bu satırları yazıyoruz.

 

Biz yalakayız di mi?

 

Hadi oradan!

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA