Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.09.2020 SAAT 21:24:03
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

At çiftliği, süt üretim tesisi ve Yeşilova’ya kreş

Bir bilgi yayıldı kente. Açıkçası heyecan vericiydi. Buna göre İngiliz bir yatırımcı 20 milyon poundluk bir yatırımla İzmit’e geliyordu. Belirtilen bilgiye göre projenin içeriği çok dolu. Öncelikle büyük ve görkemli bir at çiftliği kurulacaktı. Tabi bu İngilizlere uygun bir çalışma olurdu…

Yatırımın devamında İzmit Belediyesi’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile geliştirdiği Halk Süt projesine entegre edilecek şekilde yine büyük ve görkemli bir süt üretim tesisi hamlesi gelecekti…

İddia şu ki; gelen yatırımcı İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile gizli bir görüşme gerçekleştirmişti. Ve bu çalışma için büyük bir meblağ ayrılmıştı. Dile kolay, tam 20 milyon pound…

Bizim paramızla yaklaşık 150 milyon lira…

Özellikle geçtiğimiz günlerde yapılan ancak gizli olmayan İngiliz heyetin ziyaretini aklımıza getirdiğimizde meselenin teyide muhtaç olduğu fikrine kapılmıştım. Tereddütsüz İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i aradım ve kendisi ile görüştüm.

Aramızda net ifadelerle keyifli bir sohbet geçti.

Konuyu ve yatırım miktarını açınca, “Vallahi Mehmet, eğer böyle bir yatırımcı bulursan ne olur gönder. Söz, her türlü desteği vereceğim” dedi.

 

İNGİLİZ DEĞİL, TÜRK ATI UYARISI!

Hürriyet, yine o çok sempatik tavrı ve ifadeleri ile böyle bir görüşmesinin olmadığını anlatıyordu ki, konunun detaylarını ben kendisine ilettim. “At çiftliği, süt üretim tesisleri kuracaklarmış” diyerek küçük bir detayı sözün arasına sıkıştırdım. İşte burada at çiftlikleri ile ilgili yaşanan gelişmeyi aktardı:

“Geçtiğimiz günlerde İngiltere Başbakanlık Türkiye Ticaret Elçisi Lord Janvrin ile beraberindeki heyet belediyemizi ziyaret etmişti. Bu görüşmemizde İzmit’te bulunan at çiftlikleri ile ilgili düzenleme çalışmamızı anlattım. Biliyorsunuz, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin atlara olan düşkünlüğü malum. Haliyle bu konu ilgilerini çekti. Ticaret Elçisi Janvrin, konuyu İngiltere’ye dönüşünde Kraliçe ile görüşebileceğini söyledi. Ama bu konunun nasıl bu kadar farklı şekilde lanse edildiğini anlamadım.”

Yani İzmit’te, ilçe belediyesinin eli ile yapılacak bir iş Kraliçe’nin gündemlerinden biri olacak. Bu gelişmeyi gerçekten çok özel ve hassas bulduğumu söylemeliyim…

Bu arada sohbetimiz sırasında “Haklısınız, İngilizler atlara düşkündür. Malum İngiliz atları” deyince, Başkan Hanım; “Hayır, o atlar Türk atlarıdır, İngiliz değil” diyerek bir de özel malumatı cümle arasına sıkıştırdı.

 

HALK SÜT KONUSU

Fatma Hanım ile sohbetimiz sırasında şu İngilizlerce yapılacağı söylenen süt üretim tesisini de hatırlatınca çok önemli bir bilgi paylaşımında bulundu kendisi. Bakın, sevgili Başkan’ın burada benimle paylaştıkları aslında atlar ve Kraliyet Ailesi muhabbetlerinin yanında çok daha değerli. Çünkü birinci dereceden kente mal olacak bir çalışmadan söz ediyorum. Hürriyet bu konuda da şunları aktardı:

“Halk Süt çalışmamızı biliyorsun. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile bu konuda proje geliştirdik. Bu iş çok büyük, sadece İzmit değil, bütün kentin istifa edeceği bir çalışma. İngilizler olmasa da İzmit Belediyesi olarak bizim bir süt üretim tesisi kurmak gibi bir projemiz var. Bu çalışma ile hem gelir elde edeceğiz hem de istihdam sağlayacağız. Hazırlık aşamasında olduğumuz yatırım projemiz tamamlanmak üzere. Ben bu konuya çok önem veriyorum. Belediye olarak hem üreteceğiz hem de üreticimize destek olacağız. Hem de gençlere istihdam olanakları sağlayacağız.”

Memleketin en büyük sorunu işsizlik. Bana göre üretimin temelini ise tarım ve hayvancılık oluşturuyor. Bu alanda yapılacak her proje değerlidir. İzmit Belediyesi’nin çalışması bir kişiye bile iş imkanı olsa emin olun değerlidir. Tarım ve hayvancılık sektörü her zaman yer almak istediğim ve fırsat bulmak için kıvrandığım bir alandır. O alanı çok seviyorum, ilgileniyorum. Haliyle değerli bir proje olacağına şimdiden inanıyorum…

 

YEŞİLOVA’YA KREŞ MÜJDESİ

Malum, bir süre önce İzmit Belediye Meclisi’nde, kurum bünyesinde Strateji Planlama ve Performans Müdürlüğü adı ile yeni bir birim kurulması gündeme gelmişti. Konu önce komisyona havale edilmiş, daha sonra reddedilmişti. Buna göre kurulması planlanan müdürlük kapsamında mahallelerdeki kreş açılması işi zaman aşımına ve prosedürlere takılmadan yapılacaktı. Farklı konularına girmeden işin özünü bu şekilde anlatmak istiyorum.

Fakat madde reddedilince birim kurulamadı ve kreşlerin açılması işi de haliyle sürüncemeye girdi.

Bu arada İzmit Belediyesi farklı bir şekilde kreş konusunu yeniden gündeme getirdi. Birim kurulmadan, tamamen belediyenin inisiyatifinde yapılacak bu iş. Öncelik Yeşilova’da olacak. Bölge halkı için çok önemli bir müjde. Yer tespiti yapılmış. Alt katı sağlık ocağı, üstleri ise kurs gibi çalışmalar için kullanılan bina yeniden tasarlanacak.

Üst kesimler kreş olarak dizayn edilecek. Mahalle sakinlerinin belki de en önemli sorunlarından birisi bu kreş eksikliği. Şimdi İzmit Belediyesi bu eksiği giderecek. Lakin prosedür ve izinlerle ilgili süreç ister istemez biraz zaman alacak. Fatma Hanım’ın söylediğine göre bu süre yaklaşık 3 ay.

Projenin tamamlanması, izinlerin alınması, tadilat falan derken bütün çalışmaların yaklaşık 3 aylık bir dönemde tamamlanması öngörülüyor. Bu sürenin sonunda ise Yeşilova Mahallesi’nin en önemli ihtiyaçlarından birisi giderilecek.

Yukarıda söylediğimiz gibi; kreşin açılması düşünülen binanın alt tarafı sağlık ocağı olarak kullanılıyor. Ocağın başka bir yere alınması plan dahilinde değil. Orası yerinde kalacak. Malum, bir iş yaparken başka bir işi bozmaya gerek yok. Sonuçta insanların sağlığa da ihtiyacı olacak…

 

 

Siyasi nezakete devam

 

 

Siyasetimizde son dönemde ilginç bir nezaket rüzgarı esmeye başladı. Bu çok hoşuma gidiyor. O onu ziyaret ediyor, belediye başkanları diğer partilerin teşkilatlarına ya da örgütlerine gidip çayını içiyor.

Ya da onları ağırlayıp hizmetleri tek tek anlatıp görüşlerini alıyor…

Siyasi parti ziyaretlerini bu kentte –Başarılı şekilde- belki de ilk olarak uygulayan AK Parti’nin eski vekillerinden Muzaffer Baştopçu olmuştu. Ben Muzaffer Bey’e, 1994-1999 yıllar arasındaki başkanlığını iyi bildiğimden ve samimiyetimize binaen hep “Başkanım” dedim ve öyle kalır. Milletvekilliğini falan çok fazla düşünmem. O yüzden böyle devam edeceğim.

Sevgili Başkan, o dönemde siyasi partilerin Kocaeli’deki il başkanlarını tek tek ziyaret etmiş ve hüsnü kabul görmüştü. Muhalefetin ilimizdeki en yetkili ağzından gelen sorulara yanıtlar vermiş, samimi şekilde davranmıştı. Aynı şekilde karşılık görmüştü. Hatta o dönem gazetelerde yapılan bu ziyaretler “Özlenen tablo” denilerek manşetlere taşınmıştı. Sonrasında bu işi yapanlar da hep tek tük kaldılar tabi, o da ayrı bir konu...

Şimdi de AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, kongrelerini yapan partilere nezaket ziyaretinde bulunmuş. Demokratik Sol Parti İl Başkanı Halim Dedeoğlu ile Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Remzi Kaya ve yönetimlerine tebriklerini bizzat iletmiş.

Sonra Demokrat Parti İl Başkanı Mustafa Nazlıgül ile aralarında geçen seviyeli Katırcıoğlu polemiğine inat bir araya gelmişler. Bunların hepsi çok güzel görüntülerdi. Karşılıklı iyi niyet dilekleri dikkate değer nitelikteydi. Fakat en çok dikkatimi mesaj ise Ellibeş’in kullandığı, “Siyasi partilerin yurt içindeki iktidar yarışı, dışarıdan gelen tehditler karşısında ikinci planda kalmalı” ifadesiydi.

Baştan sona katıldığım bir konudur bu…

Bu durumun dışında bir de Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer’in ilçe başkanları ile bir araya gelmesi vardı dikkatimi çeken. Başkan Sezer, tüm partilerin ilçe başkanlarını toplamış, yapılan ve yapılacak projelerle ilgili kapsamlı bir sunum yapmıştı. Toplantıya katılan; AK Parti İlçe Başkanı Çetin Seymen, CHP İlçe Başkanı Fikret Gürel, MHP İlçe Başkanı Bilal Çakır, İYİ Parti İlçe Başkanı İsmail Aynacı, Saadet Parti İlçe Başkanı Yaşar Yıldız ve Yeniden Refah Partisi Başkan Vekili Altan Aygün bu toplantıdan çok memnun kaldıklarını net şekilde beyan etmişler.

Açıkçası hem AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş’in ziyaretlerini hem de Ali Yıldırım Sezer’in ilçe başkanlarına yaptığı hizmet sunumunu özel ve değerli bulduğumu söylemeliyim. Bu şekildeki yapıcı ve hizmet öncelikli siyaset iklimimizin sürmesini temenni ediyorum.

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7778 TL 7.7468 TL
Euro
EURO
9.1135 TL 9.0771 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA