Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 03.08.2020 SAAT 17:28:22
Advert
Advert Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Büyükakın’ın asıl amacı

BİRAZ ürkek, yer yer sesi kısılan, heyecanı yüzüne yansıyan bir haldeydi ki, birkaç gün sonra gazetemize ziyarete geldiğinde söz, Ankara’daki tanıtım toplantısından açıldı, “Çok heyecanlandım” dedi.

O ve onun ardından yaptığı birkaç konuşmadan sonra Doç. Dr. Tahir Büyükakın için “İyi hatip değil, spontane konuşmalarda güçlük çekiyor” deniliyordu ki… Aylar sonra bambaşka bir Tahir Büyükakın karşımıza çıktı.

Strasbourg’da Avrupa Konseyi’nde bir parça sesini yükselterek Türkiye’yi savunurken sanki geçmişi akademisyen ve bürokrat olan bir kişilik değil, parti koridorlarında siyaseti öğrenmiş bir meydan politikacısıydı.

Bir an olsun teklememişti.

Bir an olsun tansiyonu düşürmemişti.

***

Ve dün…

Kentte uzun yıllar yerel siyaseti ve belediyeciliği takip eden, belediye başkanlarının basın toplantılarına onlarca – yüzlerce katılan bir gazeteci olarak, içimden, “Söylemlerin bu kadar sert olduğu bir toplantı görmedim” dedim.

Argo dilde “tersi pistir” şeklinde bir ifade vardır.

Dünkü toplantıda fark ettim:

Büyükakın’da da böyle bir durum var.

Ve çoğu politikacıda olmayan bir özellik:

Büyükakın sinirliyken de derdini iyi anlatabiliyor.

***

Özetlersem;

Kürsüde çekingen bir akademisyenin önce Avrupa Konseyi’nde masaya yumruğunu vuran bir diplomata, sonra da yerel meselelerde rakiplerine çok sert karşılıklar veren bir politikacıya dönüşmesine şahit olduk kısa sürede…

***

Basın toplantısına giderken gazeteci arkadaşlarla “Acaba ne diyecek?” sorusunun yanıtını ararken herkesin görüşü aynıydı:

“Tahsin Tarhan’a yanıt verecek.”

Bense, üzeri kapanmış bir mevzu ile ilgili böyle kapsamlı bir basın toplantısını yanlış bulduğumu ifade ettim.

Fakat toplantıdan sonra Büyükakın’ın amacının farklı olduğunu hissettim.

Evet, Tarhan’a karşılık vererek şunları amaçlıyordu:

“Beni, haksız yere eleştirirseniz yanıtını çok daha sert veririm.”

Bu, bundan sonraki sürece bir mesajdı aslında…

Büyükakın’ın bu tavrı, artık muhalefetin her temsilcisinin bin düşünüp bir açıklama yapmasına sebebiyet verecektir.

***

Büyükakın aslında şu mesajları veriyor:

“Kolay ulaşılan bir belediye başkanıyım. Belediye çalışmalarıyla alakalı her konuda benden bilgi alabilirsiniz.”

“Birçok adımımızı meclis kararıyla atıyoruz. Meclis kararlarını, ihale ilanlarını iyi incelerseniz yapılanları daha net görürsünüz.”

“Eğer bunları yapmayıp sırf politik fayda amacıyla konuşursanız, buna en sert düzeyde karşılık veririm.”

***

Evet, bir adım atarken sonraki adımını da düşünen bir isim, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın…

Bu toplantı, yalnızca Tarhan’a yanıt değil, aynı zamanda bundan sonrası için, “Herkes dikkatli konuşsun” demekti.

***

Ve ben, sakin bir akademisyenin, sert bir politikacıya dönüşmesini büyük bir dikkatle izlemiştim.

 

 

Orhan Tanış’tan

harikulade örnek

 

BÖYLESİNİ hiç düşünmemiştim…

Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Orhan Tanış, “İSU kademeli su fiyatları mesken için 10 metreküpe kadar metreküp başına 2 lira 31 kuruş, 10 metreküp ve üzerine ise metreküp başına 4 lira 21 kuruştur” deyip harikulade bir örnekle durumun adaletsizliğini anlatıyor:

“Orhan Bey ve ailesi iki kişilik bir aile olarak, suyu tasarruflu kullanmıyor ve ayda kişi başı 5 metreküp su harcıyor. İki kişi oldukları için toplam 10 metreküp su kullanıyor. Ve İSU’nun uyguladığı 10 metreküp 1. kademe sınırını aşmıyor. İSU 10 metreküp su kullanımı için Orhan beye 45 TL fatura kesiyor. Yani İSU tasarruf yapmayan Orhan Beyi ödüllendiriyor.

İbrahim Bey ve ailesi 6 kişilik mütevazı bir aile. İbrahim Bey ve ailesi suyu tasarruflu kullanıyor. Orhan beyler gibi kişi başı 5 metreküp değil, ayda kişi başı 4 metreküp su harcıyorlar. Ancak 6 kişi oldukları için toplam 24 metreküp su kullanıyor ve İSU’nun uyguladığı 10 metreküp 1. kademe sınırını aşıyorlar. İSU İbrahim Beye kullandığı suyun 10 metreküpünü 1. kademeden kalan 14 metreküpünü de 2. kademeden faturalandırıyor. Ve İbrahim Beye 150 TL fatura kesiyor. Yani İSU tasarruf yapan İbrahim Beyi teşvik edip ödüllendirmesi gerekirken, suyu diğer vergiler dahil metreküp ünü 6,25 TL’den satıyor. Bu uygulama tasarruf yapanı cezalandıran bir uygulama olarak adaletsizlik yaratmaktadır.”

Orhan Tanış ve CHP, bu adaletsizliğin giderilmesini istiyor.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9602 TL 6.9324 TL
Euro
EURO
8.1751 TL 8.1424 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA