Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 13.08.2020 SAAT 09:21:47
Advert
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Tarhan’ın amacı kafa karıştırmak

 

 

Bazen arkadaşlarla akşamları otururuz. Kimi zaman çay sohbeti, kimi zaman dost işi kareyi tamamlama vaziyetleri. Ama hep dostluk vardır işin içinde. Bir de ne zaman çay eşliğinde sohbetimize başlasak gündemimizin büyük bölümünü siyaset oluşturur.

O bunu söylemiş, bu bunu yapmış muhabbetleri ile sınırlamayız kendimizi. Yorum yaparız, o olursa iyi olur, beriki hayra alamet olmaz diyerek meseleyi genişletiriz.

Yanlış olsa da yaptığından geri dönmeyen aramızda kim varsa kullandığımız bir cümle vardır, “Kuyruk hala …” şeklinde bir ifade kullanırız…

Bu ifadeyi özellikle vurgularız ki, hatalı olan bir şeyleri anlasın. Yanlışı varsa doğruya dönsün. Öyle gereksiz yere burnunun dikine gitmesin. “Kuyruk hala …” diyerek yanlış yolda olduğunu fark etsin, geri vites yapması gerektiğini hatırlasın isteriz.

***

Gelelim mevzuumuza…

CHP’li milletvekili Tahsin Tarhan bir açıklama yaptı, Büyükşehir Belediyesi ile ilgili. Sadece işin özünü aktarayım. Söylediklerinin yanlış ya da hatalı olduğunu anlayınca özür dilemek gerektiğini bilmesine rağmen yapmamış. Hatadan dönüş falan hak getire. Onun da kuyruk bizim dostlar gibi dik…

Daha sonra bir açıklama daha var yaptığı. Hatasının farkında, ancak geri adım atmak yok. Ortada bir yanlış var, özür dileyip olayı rahatlatacağına hala kendince çıkış yolları arıyor.

Paçayı kurtarmaya çalışıyor. Başka konularla haşır neşir olup meseleyi özünden kaçırmanın derdine düşüyor…

Tarhan’ın ilk açıklamasında en çok dikkat çektiği konulardan birisi şu meşhur golf araçlarıydı. Şimdi iki açıklama arasındaki farklardan söz edelim sizlere. Bakalım ilk açıklamada ne demiş sayın vekil:

“Kocaeli’de golf turizmi başladı da haberimiz mi yok? Golf arabası kullanacak kadar zengin, ama 6 milyar da borçlu bir belediyemiz var. Köylere servis yapacak araç bulamazken golf arabası almak abesle iştigaldir. Golf arabasına 270 bin lira veren belediye, araç kirasına 17 milyon, akıllı telefonlara 300 bin, çikolataya da 176 bin lira ödüyor. İnsanlar ekonomik sıkıntı nedeniyle intihar ediyor. Seçimden önce tasarruftan bahsedenler, vatandaşın parasını çarçur ediyor…”

Şimdi bir de ikinci açıklamasına bakalım:

“Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, eski Başkan Karaosmanoğlu’nun makam aracını satacağını açıklamıştı. Bizde mutlu olduk. Çünkü Kocaeli Büyükşehir, ülkenin en borçlu belediyesi. Geçen mecliste Kocaeli’deki israflarla ilgili açıklama yaptım. Bazıları yanlış anlaşıldı. Bizler yerel yönetimlerin yaptığı güzel projeleri hep alkışlayacağız, ama denetleyeceğiz. Bunlar bizim görevimiz. Yanlışları eleştireceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanı makam aracını satarken bir minibüse 250 bin lira harcadı. Biz bunu eleştirdik. Golf araçlarını gündeme getirdim. Neden ihaleye golf aracı olarak çıkıyorsunuz? ‘Park ve bahçelerde kullanmak için elektrikli araca ihtiyaç var’ diye yazarsanız size firmalar teklif verir. Golf aracı diye yazarsanız size kimse teklif vermez. Tabi ki ihtiyaç olan araçları belediye alacak. Biz buna karşı değiliz. Ama elektrikli araç diye yazabilirler.”

Şimdi de farklara bakalım:

Birinci açıklamada golf aracı için 270 bin lira ödendiğini söylüyor, ikincisinde rakam verilemiyor. Çünkü büyük olasılıkla fiyat sallamayla izah edilmiş, belki Tarhan’a, belki kamuoyuna…

Birinci açıklamada araç alımı sıkıntıyken, ikinci açıklamada sorun ihale şekline dönüyor. Çünkü biliyor ki kendisi hatalı, kaçarı yok. Ancak yine başta söylediğimiz gibi kuyruk hala dik. Geri vites yapmıyor. Özür dileyeceğine hala haklı çıkmanın derdinde…

İlk açıklamasında ihale bedeli olarak bazı rakamları paylaşırken, yani çok net ifadeler kullanırken, sonraki basın toplantısında “Açıklamalarımın bazılarında yanlış anlaşıldı” diyor. Rakamsal olarak bile bu kadar net konuşulan bir konu nasıl yanlış anlaşılabilir ki?

Tabi Tahsin Tarhan’ın açıklamaları ve ithamları bununla da sınırlı değil. Bu kez hani şu bakanlığa devredilen Gebze Metrosu işi var ya, onu diline dolamış. Bakın neler diyor proje ile alakalı:

“Belediye başkanı değişti ve metro işinin altından kalkamayız deyip projeyi bakanlığa devrettiler. Konuyu bakanlığa sorduk. Bakanlık diyor ki; yerin şekli ve içeriği, yapımı, araç alımı, müşavirlik ve kamulaştırma gibi işlerin hangi tarafça yapılacağı mevcut sözleşme ve ihale ile belirlenecektir. Yani daha bir sözleşme yok. Henüz karar vermemişler. Cengiz Topel Havaalanı’nda 33 kilometre ve 23 istasyonluk Kartepe-Körfez hattı var, daha bunlar da belirlenmemiş. Net olarak sonuçlanmamış.”

Kabul etmek lazım, Tahsin Bey, etkin bir siyasetçidir. Onunla ilgili ilk intibanız boş konuşmayacağı şeklinde olur. Fakat belli ki tipik CHP özelliğinden kendini soyutlayamamış. Muhalefet yapmak için konuşmak bazen CHP’nin en büyük eksikliği olarak kabul edilir. Haliyle o da hataya düşebiliyor böyle. Tahsin Bey bu konuları Bakanlıktan öğrendiğini söylüyor, ancak işi takip edip meselenin en başına inseydi, konunun Resmi Gazete’de yayımlandığını, meclisten geçtiğini görür ve idrak ederdi.

Devletin en üst yönetiminin imza altına aldığı bir konunun henüz neticelenmediğini söylemek sağlıklı bir siyasetin üretebileceği bir algı değildir. Bana göre konu hala bakanlığın kendi içindeki resmi prosedürü ile alakalıdır. Büyük olasılıkla iç prosedürün son durumu hakkında bilgi verilen Tarhan, verilen malumatı yanlış algıladığı gibi, piyasanın da yanlış anlamasını sağlamaya çalışmış.

Aslında Gebze Metrosu’nun ahvalini o da biliyor. Fakat biraz daha dikkatli olsa ve art niyetle hareket etmeyip algı oluşturmanın derdine düşmese Gebze Metrosu ile ilgili bu yanılgıya düşmezdi. Fakat derdi algı oluşturmak.

Tahsin Bey; Resmi Gazete’de bile yayımlanan bir konuyu olmamış göstererek, tıpkı Cem Yılmaz’ın tarif ettiği baldız tiplemesi gibi kafa karıştırmanın derdine düşmüş.

İlginç bir iş daha. Fakat şaşırdık mı, elbette hayır!

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3105 TL 7.2814 TL
Euro
EURO
8.5942 TL 8.5599 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA