Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 11.08.2020 SAAT 09:39:12
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Türkkan ne söylemiş!

 

 

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ı tanıyanlar ya da siyasete kıyısından köşesinden bulaşmış insanlar bilir. Açıkçası bu zamana kadar kendisini eleştirdiğim birçok yazım vardır. Hatalarını, yanlış bulduğum siyasetini ya da açıklamalarını bu sütunlarda birçok kez dile getirmişimdir.

Bunu bilen dostlarımın şaşıracağı bir yazı olacak bu…

Malum, birkaç gündür kendisini konuşuyoruz. Gelen, yani servisi yapılan kendisi ile ilgili haberin detayında yer almadığı için hemen herkes benim gibi düşünmüştür.

Olayın ince kısmında şunlar vardı:

“AK Parti parlamenter sisteme dönüş yapar, erken seçim kararı alır ve bize de 5-6 icracı bakanlık verirse gerekli fedakarlığı yaparız…”

Sözlere bu tarafından bakacak olursak; haklısınız, Türkkan, AK Parti’ye göz kırpmış. Fakat konuyu biraz olsun derinlemesine araştırdığınızda farklı bulgularla karşılaşıyorsunuz.

Gelen haberin özü bu. Fakat Türkkan’ın konuşmasının önü arkası bilinmediği için herkes kendisine yüklendi. Anladığımız kadarıyla parti içindeki gücünden kaynaklı olsa gerek, Lütfü Türkkan’ı zaafa uğratmak isteyen, bunun için fırsat kollayan bir yığın insan var. Türkkan haberi sonrasında gösterilen reaksiyondan ben bunu anlıyorum.

Öyle ki İYİ Parti içinde de bu türler var galiba.

GİK Üyesi Cumali Durmuş bile sosyal medya üzerinden Lütfü Bey’e ayar vermeye çalışmış. Durmuş ile bizim medya evinde karşılaşıp kısa süren sohbetimiz sırasında esprili şekilde şu soruyu sormuştum.

“Abi, Lütfü Türkkan ile sizin aranızdaki rekabetinize hayranım…”

O “Neden?” diye sorunca;

“MHP’de de ciddi bir rekabet halindeydiniz, şimdi de öylesiniz. Partiniz değişti, ama siyasi rekabetiniz bitmedi” deyince, “Haklısın, öyle görünüyor” diyerek karşılık vermişti.

Şurası kesin ki, Türkkan ve Durmuş arasında 2007 seçimlerinden itibaren başlayan bir rekabet var. Bu rekabetin bir sonucu olarak Durmuş, eline geçirdiği fırsatla “Vurun Abalıya” demiş…

Peki, Lütfü Türkkan, getirilen bu eleştirileri hak etti mi? Bunu anlayabilmek için konuşmanın tamamına bir bakmak gerek. Konu çok açık. Ben yaklaşık 51 dakikalık görüntü kaydının tamamını izledim ve Türkkan’ın niyetini çok iyi anladığımı düşünüyorum.

Bir partilinin, “Biz AK Parti’ye muhalif olduğumuz için İYİ Parti’de siyasete evet dedik. Şimdi ise AK Parti ile yakınlaştığımız gibi iddialar var. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?” şeklindeki soruya karşılık şöyle diyor Lütfü Türkkan;

“Sayın genel başkanımız Meral Akşener başta olmak üzere hiçbirimizin sizden farklı düşünmediğini bilin. Kapalı kapılar ardında ya da açık şekilde, bizim ya da genel başkanımızın iktidar kanadından hiç kimse ile böyle bir şey görüşmemiz olmadı. Partimizin seçmen yapımızdan söz ediyorum; biz milliyetçilerden oy alıyor muyuz, alıyoruz. Muhafazakârlardan oy alıyor muyuz, alıyoruz. Liberallerden oy alıyor muyuz, alıyoruz. Sosyal demokratlardan oy alıyor muyuz, alıyoruz. Ayrıca bizim parti tabanımız da bu insanlardan oluşuyor. Bunların hepsi çeşitli konularla farklı şeyler düşünebiliyor. Fakat hepsinin müşterek birleştiği tek bir şey var; o da AK Parti muhalifliği…

Biz siyaset yapıyoruz. Her şeyi iyi ölçer biçeriz. Biz karar vermiş olsak bile, diyelim ki böyle bir şekilde davrandık, tabanımızın yüzde 95’ini bizimle götüremeyiz. Böyle bir maceraya kimse atılmaz. Ayrıca biz bu kötü düzene son vermek üzere, o iddia ile yola çıktık. Bu iddiamızdan vazgeçmeyiz.

AK Parti ile koalisyon yapar mıyız, yaparız. Ben yaparım, açık söylüyorum. Gelsinler, birincisi 2020’yi geçmeyecek şekilde seçim tarihi koyacağız. İkincisi, hemen parlamenter sisteme döneceğiz. Varsa böyle bir teklifleri hemen gelsinler. Biz MHP gibi olmayız. 5-6 tane de sağlam bakanlık isteriz.”

Nasıl, sizce de Lütfü Türkkan’ın sözlerinde bir gariplik var mı?

Bence yok…

 

 

***

 

CHP’YE LAİKLİK MESAJI

Fakat Türkkan’ın konuşmasını dinlediğimde çok özel bir tespitte bulunduğuna vurgu yapmak istiyorum. Bakın bu çok önemli. Özellikle de benim için.

Aslında Türkkan’ın yaptığı bu tespit AK Parti ile koalisyon muhabbetlerinden çok daha önemli. En azından benim için.

Lütfü Bey, laiklik konusunda çok ince bir tespit yapıyor ve ittifak ortağı Cumhuriyet Halk Partisi’ne açık bir mesaj veriyor.

Şimdi o mesajı sizlere aktarayım: Diriliş Kampı ile ilgili olarak Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile aralarında geçen konuşmayı anlattıktan sonra gençlerin cemaatlere kaptırılmaması için yapılması gerekenlere dikkat çekiyor Türkkan. Ve diyor ki;

Diriliş Kampı’nı sadece AK Partililerin ve iktidara yakın cemaat ya da grupların kullanabildiğini belirttikten sonra “Gençlerimizi iyi eğitmeliyiz. Çocuklarımızı o kamplara göndermemeliyiz. Onlara gerçekten laik bir eğitim vermeliyiz” diyor.

Sonrasında ise şu önemli vurguyu yapıyor Türkkan:

“Laiklik, İslamiyet’in en büyük bekçisidir, emin olun. İslamiyet’in muhafazası için laiklik çok önemlidir. İslamcılar, İslamiyet’i yok ettiler. Fakat ben bazı Cumhuriyet Halk Partililer gibi düşünmüyorum. Laik olmak İslam’a düşman olmayı gerektirmiyor. Ezan sesinden rahatsız olan laik insanı ben hoş görmüyorum. Namaz kılan adama kötü gözle bakan laik insanı hoş görmüyorum. Laik olan insan, gerçekten namaz kılan adama saygı duyan insandır. Bir laik eğer kendine saygı duyulmasını istiyorsa ona da saygı duyacak. Gerçek laik odur. Öbür tarafta ise dinsizlikle laisizm hep karıştırılmış. Dinsizliği laiklik diye sunanlardan değilim. Gerçek manada laik bir yaşam bütün sorunlarımızı ortadan kaldırır…”

Hak vermeden edemedim. Lütfü Türkkan yerden göğe kadar haklı. Aslında onun söyledikleri, son dönemde Kemal Kılıçdaroğlu’nun özeleştirileri ile paralel.

Ama görürsünüz, şimdi de CHP’nin aşırı uç noktasında bulunan isimler önce Kılıçdaroğlu’na bir şey diyemediklerinden hınçlarını Lütfü Türkkan’dan çıkarmaya çalışırlar.

Söylediği gibi Lütfü Bey söylemlerinde çok haklı. CHP’nin yıllardır süren siyasetinin Atatürk’ü bile itibarsızlaştırmaya varan eleştirilerin odağına yerleşen laikliğin, dinsizlikle eşdeğer tutulmasına sebep olduğunu ben rahatlıkla söyleyebiliyorum. Bu dinsizlik vurgusunun sebebi bizim ana muhalefetimizdir.

Bugün yeni yeni akılları başlarına geldi CHP’nin. Öyle ki hesaplaşmaya başladılar tarihleri ile, hataları ile.

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3237 TL 7.2945 TL
Euro
EURO
8.6134 TL 8.5790 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA