Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.09.2020 SAAT 12:09:22
Advert
 
Levent KILIÇARSLAN

Liderlik pekişti, oyun hala gelişmedi

İlk yarının finali niteliğinde bir maç oynadık. Galibiyet almamız çok önemliydi ve galip geldik. Şimdi zirvede daha güvenliyiz. Rakiplerimiz de tedirgin vaziyette. Bizim takılmamızı beklemek durumdalar. Yani ipler artık tamamen bizde. Şampiyonu bizim performansımız belirleyecek. Biz doğru ve iyi oynadığımız müddetçe sorun yok. İşte tam da bu noktada şu soruyu sormak zorundayız “Doğru oynuyormuyuz, hoca değişikliğiyle oyunumuzda ne değişti” Cevap; doğru oynamıyoruz ve değişen bariz Bir şey yok. Hala geriden uzun toplar atarak rakibin yapacağı hatalardan gol bulmaya çalışıyoruz, hala orta sahamız boş ve rakibe teslim hala Burak Süleyman'ın Yakup’un, Gökdeniz’in ferdi iyi oyunlarına muhtacız hala takım halinde hücum edemiyoruz. Bütün bunları neden söylüyorum ve yazıyorum, biliyormusunuz?  Yarın öbür gün oyuncu performansları istenen seviyede olmadığında ve/veya oyuncularımız çeşitli sebeplerle oyunda olmadığında maç kazanmamız çok zorlaşır. Tıpkı Burak Süleyman'ın oynamadığı maçlarda aldığımız şok yenilgiler gibi. Dost hem doğruyu hem de acı söylermiş.

 

Gelelim maça; hiç ummadığım kadar kolay geçti. Türkiye kupası maçında Gençlerbirliği karşısından TV’den seyrettiğim Erokspor ile burada gördüğüm takım arasında dağlar kadar fark var. Belli ki bizden çok çekinmişler. Çoğu Türk antrenörün yaptığı gibi, ne demek olduğunu bir türlü anlayamadığım “Tedbirli oyunu” tercih etmişler. Yakalarlarsa kontra yapacaklar ve gol bulacaklar. Yahu bunu herkes yapıyor zaten. Amatör kümedeki antrenörlerde böyle oynatıyorlar. Profesyonel takım çalıştıran hocaların böyle bir korkaklık hakkı yok. Onlar oyunu doğru oynatmak, günümüz futbolunun isteklerine uygun fizik, mental, sosyal ve taktik gelişimleri sağlamak zorundalar. Bunu yapamıyorsanız profesyonel liglerde ne işiniz var veya diğer antrenörlerden ne farkınız var. Bütün bunları Erokspor Teknik Direktörü nezninde böyle düşünen tüm antrenörlere yazıyorum. Listede Teknik Direktörü olarak Sakaryalı Hikmet Sevim görünüyordu ama ben onu maç boyunca hiç görmedim?

 

Maçın başında Talha'nın güzel pasına, Erdinç’in güzel ortası ve her zamanki gibi Yakup'un akıl dolu kafasıyla golü attık. Diğer maçlarda ve bu maçta çok az gördüğümüz bilinçli bir atakdı. Ondan sonra oyun futbol açısından vasata bile yaklaşamadı. Ben seyrederken sıkıldım. Korkak üstümüze gelemeyen bir Erokspor, her zamanki gibi organize olmayan ataklar yapan ama gol olabilecek pozisyonlar bulan bir Kocaelispor. İlk yarının özeti bu olsa gerek. İkinci yarının başlamasıyla silkinmiş, gol atmak zorunda olduğunu hatırlamış, biraz da bizim silik oyunumuzdan cesaretlenmiş bir Erokspor vardı. Ne zamana kadar? İkinci golü yiyene kadar. İkinci golde Kemal'in topu kaparak sürpriz bir şekilde ileri çıkması, topu Gökdeniz'e aktarması, Gökdeniz’in rakibini iki feyk ile oyundan düşürüşü ve plasesi maçtaki bizim adımıza güzel şeylerdendi. Ondan sonra oyun, rakibin can havli atak gayreti, bizimde bilinçsizleşen rakibin zaaflarından pozisyon yakalamamız şeklinde geçti. Her ne kadar doğru ve iyi oynamadıksa da saha içindeki mücadelemiz, kazanma arzumuz, çoşkumuz, çok iyiydi. Bunu da belirteyim. Biraz dikkatli olsak sonuç çok farklı, hezimet olabilirdi.

 

 

Burak Süleyman'a küçük bir tavsiyede bulunmak isterim. Geçmiş yıllarda yanında senin ayarında oyuncular olmadığından ve/veya altyapı eğitiminden kaynaklanan, sürekli rakibi geçme isteği şeklinde şekillenen bir oyun anlayışın olabilir. Ama artık yanında Yakup gibi, Talha gibi ayakları ve oyun anlayışları bu ligin üzerinde iki usta ve sürekli kendini geliştirmeye devam eden artık bu ligin önemli oyuncusu olmaya namzet, milli takıma davet edilmiş bir Gökdeniz var. Topu paylaşmayı, topsuz oyuna da katılmayı, gol bölgelerinde diri kalmayı, lüzumsuz efor sarfetmemeyi tercih etmelisin. Bu oyun yapın senin sadece güçlü olduğun zamanlarda işine yarar. Fizik gücün düştüğünde tıpkı bu maçta olduğu gibi, sana gelen topların neredeyse %70 ini kaybedersin. Atağa çıkarken kaybedilen toplar en tehlikeli toplardır bunu da biliyorsundur.

 

Gelelim hocamıza; hocam senin oyun anlamında takım üzerindeki etkini henüz görmedim desem yeridir. Geldiğinden bu yana 4 hafta 5 maç geçti. 5 maçımızı da kazandık. Dışarıdan bakıldığında hoca değişikliğiyle Kocaelispor şahlandı diye görülebilir. Ancak biz teknik adamlar gözleriyle baktığımızda böyle görünmüyor. Zaten hep söylediğim gibi bu ligin üzerindeki kadrosuyla Kocaelispor bu skorları üretir. Sen takıma oyun anlamında ne kattın ben ona bakıyorum. Biraz daha (5-10 metre) önde oynamak isteyen bir takımdan başka bir şey göremedik. Takım ile iletişimin iyi olduğu gibi bir görüntü de var. Teknik Direktörün öncelikli görevi oyunu iyileştirmek, oyuncuyu geliştirmek olmalıdır. Dört hafta bunları görmek için yeterli zamandı ama henüz tık yok. Çok şanslı bir Teknik Direktör olduğunu düşünüyorum. Kocaelispor gibi bir takıma gelmek piyango gibidir. Bu şansını iyi kullan ki şampiyon takım hocası olarak seneye de devam edebilesin.

 

Bir paragrafta taraftarımıza açalım. Beklentimin altında bir seyirci topluluğu vardı. Ben daha kalabalık olacağımızı umuyordum. Ama coşku, takıma inanmışlık mükemmeldi. Tabii bugüne kadar Kocaelispor isminden bile kaçan, takım şampiyonluğa gittiği, BŞB Başkanı tarafından da desteklendiği için görüntü olsun diye gelen birçok insan da gördüm. İnanın gülüyorum, popilizm ne güçlü bir olgu ki insanlar sevmediklerini sever, kaçtıklarına koşar hale gelir. Tahir beyin Karaosmanoğlu dönemi kadar sıcak ilişkiler içerisinde olmadığı, Kocaelispor’a yapılan her yardımdan sonra açıktan olmasa da yakın çevrelerinde bunu şiddetle eleştiren ASKF'in ağır topları da maçlarda. Diyorum ya popilizm herkesi kendi hizasına getiriyor. Toplumsal çıkarlardan çok bireysel tatmin ve çıkarlara yöneltiyor.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Levent KILIÇARSLAN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.8338 TL 7.8025 TL
Euro
EURO
9.1583 TL 9.1217 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA