Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 13.08.2020 SAAT 08:24:05
Advert
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

AK Parti’de değişim beklentimiz ne olacak?

Malum, kongre dönemindeyiz. Hem AK Parti’de hem de CHP’de büyük bir heyecan var. İktidarın verdiği mesajlar genelde değişik üzerine.

İl başkanları Mehmet Ellibeş’in Körfez ilçedeki istişare toplantısında söylediği “Değişim olabilir” mesajını çok özel bulduğumu söylemeliyim. Fakat hem genel merkezin, hatta bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem de il başkanının bu açıklamalarına rağmen “kesin değişir” düşüncesinin hakim olduğu ve beklentinin oluştuğu bazı ilçelerde böyle bir sonuç olmayacak gibi bir hava esmeye başladı.

Yine her ne kadar genel merkez yönetimi belediye başkanlarına “Kongrelere müdahil olmaktan uzak durun” mesajını verdiyse de onlar yine bildiklerini okumaya başladılar. Hemen her belediye başkanı şahsına yakın bir ilçe başkanı ile çalışmayı istiyor. Kısacası önünde bir sorun olsun istemiyor. Onlar kendilerince bir ekip çalışması içindeler.

Başarabilirler mi, elbette öyle olacak. Çünkü şimdiye kadar AK Parti’de her kongre döneminde il ve ilçe başkanları kimsenin, özellikle belediye başkanlarının adamı olmayacak talimatına rağmen hep aksi bir tutum sergilendi.

Belediye başkanı olmasına gerek yok, bakan ya da milletvekilliği koltuğunda iken kendilerini güçlü olarak gören herkes benzer bir çalışmanın içine girdiler. Mesela Fikri Işık, şimdi kendini nadasa çekmiş gibi görünse de geçmişte teşkilatlar üzerinde hep hakim olmak isterdi. Belediye başkan adaylarını belirlemek, teşkilatları avucunda tutmak, parti içindeki gücünü ve ikbalini bu şekilde muhafaza etmek isterdi.

Başardı mı, hep başardı. O sözü istediği kadar etkili olmadığı zamanlarda bile Erdoğan’a istediğini yaptırabilme imkanına sahipti. Bir belediye başkanını istedi mi, hemen senaryoyu kurar, kendi gücü yetmese bile kentin en üst düzey akademisyenini Reis’e ricacı olarak gönderir, ama istediğini mutlaka elde eder.

AK Parti içinde bu güç savaşları hep oldu. Muhtemelen şimdi de olacak. Gelinen nokta itibarıyla öyle değişim naraları atıladursun, birileri yine istedikleri gibi ata binip Üsküdar’ı geçmenin derdine düşmüş durumdalar. O yüzden değişim beklentinizi sınırlı tutmanızda fayda var.

 

 

Af çıkar mı?

 

Türkiye’de belki de en büyük mağduriyeti cezaevinde kalanlar yaşıyor. Neden derseniz, orada tıkış tıkış bir hayat söz konusu. Mahkum sayısı sürekli artıyor. Yakalanan her mahkum içeri tıkılıyor, cezaevleri kapasitelerinin çok üzerinde.

Ve herkeste bir umut…

“Af çıkacak” umudu bu…

İlk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “Sedat Peker çıktı, o niye içeride” zihniyeti ile sahip çıktığı Alaattin Çakıcı’nın serbest kalması ile ilgili istediği aftı bu.

İşlediği suçtan dolayı cezaevine giren, 6-7 yıl içeride kaldıktan sonra denetimli serbestlikle serbest bırakılan, bir işe girip çalışamayan, her gün karakola gidip imza vermek zorunda bırakılan daha 30 yaşına gelmemiş gençlerin yaşadıkları dram gerçekten çok büyük.

Bu da yetmezmiş gibi o gençlerin ayaklarına pranga gibi takılan bilezik, o mahkumların onurlarını yerlerde sürükleyen bir unsurdur.

Daha geçtiğimiz gün bir tanesiyle tanıştım. Uzun süre sohbet ettik. Yaptığı hatanın farkında. Fakat ayağındaki bilezikle yaşamaya mahkum bırakılmış. 1 yılı daha var onun çıkarılmasına.

Böylesine insanlar çok. Yani yaptığının yanlış olduğunun farkında olan, “Bütün hayatımı kaybettim, onu yeniden kazanmalıyım” diyerek yaşama tutunmaya çaba gösteren bir dünya genç var.

Af çıkacaksa bu gibi insanlar için çıkmalı. Sadece bir mafya babasını dışarıda görmek isteyenlere kol kanat germek için bir çalışma yapılacaksa inanın bana bir anlamı olmaz.

 

 

Şu Gökdeniz olayı!

 

Millet daha yeni yeni öğrenmeye başladı meseleyi. Daha önce yazılıp çizildi, ancak olayın bu kadar vahametinin olduğunu herhalde idrak edilememişti.

Şu, Kocaelispor’un milli takıma yükselen son yıldız adayı Gökdeniz’den söz ediyorum.

Fakat cümledeki detayı hatırlayın lütfen, “son yıldız adayı” diyorum. Çünkü bu genç adamın hayatının fırsatını kaçırmasına sebep olundu. Başarılarının üstüne bir de Erok maçında sahanın yıldızı olan Gökdeniz’in milli takıma yükselme hayalinin bizzat kendi elimizle söndürülmesi akıllara ziyan bir durumdu.

Bu konuyu dün yeniden gündeme getirince, yazı sitede yayınlanır yayınlanmaz aramalar başladı.

Millet konunun vahametini ancak idrak ettiğini söylüyor. Bunları duyunca tekrar üzüldüm. Ama bu kez birçok kişi ile üzüntümü paylaştıklarını görünce mutlu oldum…

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3105 TL 7.2814 TL
Euro
EURO
8.5942 TL 8.5599 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA