Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 11.08.2020 SAAT 09:05:23
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Babacan, Erdoğan’a yanaşacak!

Başlıktaki iddia bana ait değil.

Evet, bu konuyu birçok kez gündeme getirmiştim. Babacan hareketinin olası erken ya da olağan zamanında yapılacak genel seçimlerde CHP’nin içinde olduğu Millet İttifakı’na mı, yoksa AK Parti öncülüğündeki Cumhur İttifakı’na mı yanaşacağının merak konusu olduğunu yazmıştım.

Ancak özellikle 367 garabetinin temelinde yer alan CHP’nin Abdullah Gül’e yönelik tepkisi hala hafızalarda. Bu nedenle Babacan’ın partisinin en büyük dayanağı olan, uluslararası alandaki desteğini sağlayacağı belirtilen Abdullah Gül’ün CHP ile yan yana gelme ihtimali bile hem Babacan’ın oluşması muhtemel toplama tabanı hem de CHP tabanında büyük eleştirilerin hedefi olacaktır.

Geçtiğimiz günlerde Nihat Ergün’ün Kocaeli’deki ekibi içinde yer alacağı belirtilen bir isimle geçtiğimiz günlerde uzun bir sohbetimiz oldu. Bu dostum Babacan hareketinin içinde yer alacağını açıkça söylüyor. Ayrıca verdiği bilgiye göre parti kurulma çalışmalarının ardından olası erken ya da olağan tarihinde yapılacak olan ittifakın büyük olasılıkla Cumhur İttifakı olacağını belirtti.

Er ya da geç…

Bu gerçekleşir mi, bilemiyoruz. Her ne kadar Ali Babacan, “Abdullah Bey’in cumhurbaşkanlığı gibi bir talebi ya da beklentisi” yok dese de bu konuda kesin bir ifade kullanıp “Olamaz” diyemiyoruz…

Sohbet ettiğim ve Babacan ile siyasi hayatını sürdürecek olan bu önemli ismin paylaştığı ittifak söylemi aslında akla ve mantığa uygun. Anladığım kadarıyla bu yeni partinin tabanını AK Parti’den koparmak öyle kolay olmayacak.

Ve AK Parti’de siyaset yapıp da Babacan’ın yanında soluğu alan isimler çok büyük olasılıkla “Eski dost düşman olmaz” diye düşünüyorlar.

 

 

 

Efe’nin anılması çok anlamlı

 

 

Mehmet Sadık Efe…

Tam bir İzmit beyefendisiydi.

Kendisi ile tanışmış, uzun uzun sohbetlerimiz olmuştu. En son oğlunun düğününde görüşmüş, sonrasında özellikle benim şehir dışındaki işlerim dolayısıyla buralarda çok fazla görünememem nedeniyle ayrı düşmüş, görüşemez olmuştuk.

Derken vefat haberini aldım.

Dediğim gibi, bu tam anlamıyla bir İzmit beyefendisiydi…

Kente Efe Tur gibi bir değeri kazandırmıştı. Onun ölümünden sonra bu değerin bile anlamı kalmadı. Kocaeli ile ilgisi kalmadı…

Sonra Kocaelispor denildiğinde akla gelen ilk isimlerdendi. Yaşadığı Yeşil Siyah aşkı onu her zaman var edecekti.

Bu yıl İzmit Belediyesi, Efe’yi anmak için Kocaelispor adı ile bir anma etkinliği düzenliyor.

Çok anlamlı…

Çok değerli…

Tebrik etmek istedim…

 

 

 

Büyükakın, Baki’yi değerlendirir mi?

 

 

31 Mart seçimlerini geride bıraktık. CHP’nin ilimizde aday çıkaramadığı ve desteğini İYİ Parti’ye verdiği Büyükşehir seçimleri aslında beklendiği gibi bitti. Belki Tahir Hoca’dan biraz daha fazla oy alması bekleniyordu. Ancak bu gerçekleşmedi.

Bu dönemde görüştüğümüz, dinlediğimiz ve çalışmalarından anladığımız kadarıyla tüm adaylar kendilerince etkin kişilerdi. Seçimi kazanan Tahir Büyükakın’ı kenarda tutarak kalan adaylar içinde bana göre en dolu olanı Demokrat Parti’nin Büyükşehir adayı Nail Baki idi.

Nail Bey’i özellikle o dönemde görev yaptığı gazetede ve parti çalışmalarında gördüğüm kadarıyla takip etme imkanım oldu.

Şuraya not düşeyim ki, katledilen Menderes nedeniyle benim Demokrat Parti’ye olan sıcak bir bakışım vardır. Haliyle Baki Bey’in nasıl bir sonuç elde edeceğini merak etmedim değil. Ancak hak ettiği ilgiyi gördüğü kararında değilim. O bence özellikle hazırladığı projelerle daha fazla öne çıkan bir adaydı.

Bu anlamda mevcut seçilmiş başkan Tahir Büyükakın’ın da Nail Baki gibi bir ismi proje konularında değerlendirmesi gerektiğine inanıyorum. Görüşüm tamamen Baki’nin fayda sağlayacağına olan inancımla alakalıdır.

 

 

Bulut’a geçmiş olsun

 

 

İzmit Belediyesi’nin, İYİ Partili meclis üyesi ve belediye başkan yardımcısı Nurettin Bulut, kalp krizi geçirdi. Kendisi özel bir hastanede tedavi altında. Her ne kadar durumu iyi ise de yine de dostlarını korkuttuğunu söylemeliyim.

Kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3237 TL 7.2945 TL
Euro
EURO
8.6134 TL 8.5790 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA