Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 11.08.2020 SAAT 10:36:08
Advert
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Gelelim şimdi kongrelere

 

Hem AK Parti’de hem de CHP’de…

Kongreler kısa zaman içinde yapılacak ve tamamlanacak.

Bakalım bu dönemler kimlere yarayacak, hep birlikte göreceğiz.

Kavga gürültü kopacak mı? Olacaksa hangisinde olacak?

Bugüne kadar ki tecrübelerimiz şayet bir fırtına kopacaksa bunun CHP’de olma ihtimali diğerlerine göre daha fazla. Son il kongresinde bile çarşaf liste tartışmalarında ne denli gerilim yaşamıştık, hepimiz görmüştük.

Özellikle il kongresi çok çetrefilli geçecek, burası kesin.

Mevcut başkan Cengiz Sarıbay aday değil. Aslında bir fırsatını bulsa, küçücük bir umut ışığını ufukta görse inanın aday olacak. Söylemleri bana çok ciddi gelmiyor.

Örgüt genelinde kendisine tepki olduğunun o da farkında. Ayrıca belirleyici unsurlar kendisine karşı mesafeli. Onu hep karşıt cephe olarak görüyorlar.

Örneğin Tahsin Tarhan…

Tahsin Bey, il başkanları toplantısına katıldığı günden bu yana Sarıbay’a cephe almış durumda. O gün bugündür hep eleştirdi onu. Hem parti içinde hem de onun olmadığı alanlarda yaptı dedikodusunu. “Ben Şemsettin Ceyhan’ı yerden yere vuruyorum, devletten şöyle işler aldı, böyle malı götürdü diyorum, sen onunla aynı masada siyaset yapmaya çalışıyorsun” diyerek Sarıbay’ın üstünü kendince çizmişti.

Olası bir erken ya da olağan zamanda yapılacak genel seçimde yeniden milletvekilliğine adaylığı gündemde. Bu yüzden kentte ismini sürekli tartışmalarla gündeme getirmeye çalışıyor. Haliyle imza altına alınmış bir anlaşmayı bile yokmuş gibi gösterebiliyor. “Ortaya konulan belgelere rağmen özür dileme erdemini gösteremiyor” Yine o belgelere rağmen “Sorularıma cevap alamadım” deme cüretini gösterebiliyor.

Sonra Haydar Akar…

Aslında o Cengiz Sarıbay’ın göreve atandığı toplantıya bizzat katılan ekipteydi. Genel merkeze o dönemin il başkanı Cihat Altunyuva ve Cengiz Sarıbay ile Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkmıştı. Sarıbay’ın başkanlığına birlikte icazet almışlardı. Fakat ne olduysa biraz mesafeliler şimdi.

Vekil sayımız iki, belediye başkanı sayımız ise bir. Etkinlik derecesi asıl merak edilen kişi elbette İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet…

Hürriyet de olaya çok asılıyor. Başta İzmit olmak üzere kent genelinde belirleyici olmak, gelecek yerel seçim dönemine kadar istediği örgüt yapılanmasını sağlayarak kendisi ile ilgili hedeflerine odaklanmak gibi bir gayesinin olduğunu biliyoruz.

Aslında örgütü yönlendirmek bana kalırsa en ideal isim Hürriyet. Çünkü CHP Kocaeli’de patronluk bir kadına çok yakışacaktır. Allah var ya, şu ana kadar çok da iyi götürüyor işi. Popülist siyaset anlayışından ödün vereceğe benzemiyor. Hataları yok mu, elbette var…

Ekibi yeterli mi, elbette hayır…

Ancak yolun başında ve 15 yıllık AK Parti yönetimlerinin ardından ele alınmış bir yerel yönetimde bundan daha hızlısını beklemek bir parça hayalcilik olurdu sanırım. Fakat her ne kadar ölçülü gitse de AK Parti’nin muhalefet becerisi onu bu dönemde ziyadesiyle yıpratacaktır. Üstelik meclis çoğunluğu Cumhur İttifakı’nın, dolayısıyla iktidarın elinde.

Ayrıca sadece meclis değil, AK Parti’nin ilçe teşkilatı da çok tecrübeli isimlerden oluşuyor. Yani Hürriyet hem meclisle hem de rakip parti yönetimi ile mücadele ederken sanıyorum kendini biraz yalnız hissediyor. Örgüt yapılanmasına müdahil olma arzusunu bu nedenle biraz derinden hissediyor.

Artık mevcut başkanla devam edip yönetimini mi güçlendirir, yoksa yeni bir başkan ve genç yönetim anlayışı ile mi hareket eder, hep birlikte göreceğiz. Ancak Hürriyet, başta İzmit olmak üzere tüm kentte ilçe kongreleri ve en nihayetinde il kongresine mutlaka baskın bir müdahillik içinde olmak isteyecektir.

 

 

AK Parti’de durum farklı değil

 

 

CHP’de kongreler telaşlı da, AK Parti’de değil mi? Orada da sıkıntılar şimdiden baş gösteriyor gibi.

Birincisi İl Başkanı Mehmet Ellibeş’in söylediği üzere biliyoruz ki, kongrelerde tek adaylık yöntemi bu sefer de uygulamada kalacak. Tabanın artık bu duruma tepki gösterdiği çok açık. Delegenin görüşünün dikkate alınmamasının parti tabanında ne gibi sorunlara sebep olduğunu hatırlayacak olursak olayın bir patlama noktasına geldiğini rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

Parti yönetimi tek listede kararlı. Ancak ürkmüyor değiller. Çünkü bu mantığı kabullenemeyen parti tabanının elde tutulamama ihtimali bazen uykuları kaçırmıyor değil. O yüzden bazı önemli bölgelerde daha önce görev yapan ve çok ciddi potansiyel olarak dikkat değerlendirilen eski ilçe başkanlarının yeniden görev alabilecekleri, sorunun üzerine bu şekilde şimdilik perde çekilmek istendiği de edindiğim bilgiler arasında.

Tabi bu Kocaeli’yi ne kadar kapsar, bundan çok emin değilim. Fakat yine de bir iki tahminim var.

Kısacası ana muhalefetin sorunu çatlak sesler, iktidarın ise bu tek liste baskısı…

Altından kalkabilirler mi, tekrar ediyorum…

CHP bugünkü kadar, yani genel yapısına zarar verecek kadar demokratik olmamalı ve bazı durumlarda genel merkez baskısı mutlaka olmalı.

İktidar ise demokrasiye bir parça daha gelebilmeli. Ölçüsünü ve teşkilatlanma biçimini bu genel düstur üzerine yeniden dizayn etmeli.

Haaa, bu arada hatırlatmakta fayda var. Hani AK Parti’de olacağı düşünülen şu meşhur büyük değişim var ya, o kadar büyük çaplı olmayacak. Biliyorsunuz değişim oranı için yüzde 80-90 falan deniyordu. Yarısı değişirse öpün başınıza koyun.

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3237 TL 7.2945 TL
Euro
EURO
8.6134 TL 8.5790 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA