Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 11.08.2020 SAAT 09:31:25
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Babacan hakkındaki fikrim

Ali Babacan, AK Parti’den ayrılarak yeni bir siyasi hareket başlattı. Olay henüz resmileşmedi, yani partileşme tamamlanmadı. Fakat anladığımız kadarıyla şu an için önemli oranda bir destek görmüşe benziyorlar. Çünkü Babacan, ciddi bir ekonomist olarak ülkede rağbet görüyor.

Hem siyasilerden hem de bizzat vatandaşlardan…

Bu Ali Babacan geçtiğimiz günlerde Fatih Altaylı’nın “Teke Tek” programına konuk oldu. Aslında bu konuyu daha önce değerlendirmek istiyordum, ancak bugüne kısmet oldu…

Birincisi; Ali Babacan’ı son derece mütevazı gördüğümü, ancak siyasi ciddiyetten uzak olmadığını söylemem lazım.

İkincisi ise, Babacan’ın belki de ilk kez ekonomi dışındaki argümanları ile açıklamalarda bulunduğu, siyasi olarak hedeflerinin ne olduğunu ortaya koyduğunu belirtmeliyim…

Peki, güven verdi mi?

Yaz ayı içinde elime geçen bir anket sonucunu paylaşmıştım. Buna göre Babacan hareketinin yüzde 4’ün biraz üzerinde, fakat yükselişte; Ahmet Davutoğlu hareketinin ise yüzde 2 seviyesinde, ancak gerilemede olduğuna dikkat çekmiştim. Bu oluşumlar ile ilgili önyargımın ise her iki hareketin de taban oluşturmakta zorlanacağı hakkındaydı.

Nitekim bu oluşumların şimdiden sıkıntı yaşadıklarını açık şekilde görüyorum…

Ali Babacan programda yine çok etkin bir duruş sergiledi diyebilirim. Her şeyden önce ekonomik konulara olan hakimiyeti ve AK Parti ile ilgili “Yüzde 39 seviyesindeler” ifadesini kullanması bundan sonraki sürecin daha da canlanacağı izlenimini bende uyandırdı.

Liderlik pozisyonunda kimse Babacan’dan bir Recep Tayyip Erdoğan olmasını beklemiyor zaten. Ayrıca buna hamisi olan Abdullah Gül’ün de ulaşamayacağı çok açık. Özellikle Gül ile ilgili olarak kullandıkları cümlelerden edindiğim intiba kendisinin verdiği güvenin aksine Abdullah Gül’ün gölge genel başkanlığında ilerlemeye mecbur kaldığı fikrinin bende oluşmasına sebep oldu.

Evet, yerel ölçekte çok etkin bir siyasi figür olarak gözümüzün önünde yer alabilir Babacan. Ancak uzun süre Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı gibi konumlarda bulunan Ali Babacan’ın, bu meziyetlerine rağmen uluslararası alandaki bağlantılarını çok büyük olasılıkla Abdullah Gül kuracak. Bu da Babacan’ın ister istemez ikinci adamlığı ile ilgili fikir oluşmasına sebep olacak.

Ayrıca yine Babacan’ın ifadesinde kullandığı, “Abdullah Gül bizimle birlikte. Ancak onun cumhurbaşkanlığı ya da bundan sonraki süreçte genel başkanlığa gelmek gibi bir talebi ya da beklentisi yok. Bunları en başında konuştuk ve anlaştık” sözleri bana çok inandırıcı gelmedi. Zira er ya da geç Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığı konusu gündeme gelecektir. Çünkü daha parti gündemde yok iken bile Millet İttifakı’nın adaylığı üzerinde uzlaşı imkanı aradığı bir Abdullah Gül’ün bu oluşumun adayı olmayacağını düşünmek bir parça cehalet gerektirir.

Ya da milleti aptal yerine koymaktır…

Bir diğer husus ise Ali Babacan ve Recep Tayyip Erdoğan arasında bir mukayese yapmak zorunda kalmamızdır. Evet, Babacan çok önemli bir isim. Yaptığı iş muhtemelen Erdoğan’ın uykularını kaçıracak kadar değerlidir. Ancak programı takip eden, siyasi bilgi ve birikimine güvendiğim arkadaşlarımla programı yorumladığımda ortaya çıkan sonuç şöyle oldu:

“Ali Babacan çok ciddi bir siyasi figür. Ancak Recep Tayyip Erdoğan’ın olmadığı bir arenada ister istemez etkili olur…”

Bu yorumlar bile Babacan hareketinin olumlu etkilerinin olabileceğini, hatta gerekli şartların oluşması halinde alternatif parti hüviyetine bürünebileceği kesin. Meseleyi daha da ileri götürecek olursak, bu çalışmanın CHP’den bile yukarı çıkabileceği çok net bir şekilde aşikardır.

Ali Babacan’ın, Teke Tek programında bıraktığı izlenimi, fazla detaylarına girmeden ben ancak böyle izah edebilirim…

 

 

 

Sadece yönetimlerde olmamalı

 

AK Parti kongre süreci devam ediyor. İlginç bir manzara biri bekliyor.

Her ne kadar genel merkezden itibaren birileri ciddi şekilde değişim şeklinde naralar atsa da Kocaeli ölçeğinde bu değişimin radikal bir şekilde olmayacağı kanaatindeyim.

Üstelik tercih sorunu da yaşanmayacak gibi. Çünkü birçok ilçedeki aday sayısı beklenmeyen şekilde az olacak, anladığım kadarıyla. Hatta bu durum nedeniyle göstermelik adaylar da çıkabilir.

Tabi bunun sebepleri var.

Her şeyden önce teşkilat bütünü ne kadar aksi söylense de tek listeli kongreleri istemiyor. Fakat buna rağmen bir kabullenmişlik var. Mecburen yapılan bu seçim sürecinde haliyle gerçek adaylar ortaya çıkmaktan imtina edince boşluğu bazı yönlendirme isimlerle doldurmak gereksinimi duyulabilir.

 

***

 

Ayrıca bu kongre öncesinde bir de önemli karar açıklandı genel merkez tarafından. Buna göre her aileden en fazla bir kişi yönetimlerde bulunabilecek.

Yani bir isim kadın kollarında görev yaparken, eşi ya da babası ana kademede bulunamayacak. Kardeşine gençlik kollarında görev verilmeyecek. O isim zaten o ailenin temsilcisi olarak kabul edilecek.

Ve bu durum en başından bu yana yapılması gereken bir işti. Hatta daha da ileri giderek aynı uygulamanın yerel yönetim anlayışında devreye alınması gerektiğine inanıyorum.

Fakat söylediğim bu durumun AK Parti belediyeciliği ile ilgisi yok. CHP’si, MHP’si, ıvırı zıvırı hepsi için geçerli.

Şöyle ki;

Herhangi bir belediyeyi çalışanları açısından şöyle bir incelediğinizde kadro, iştiraki ya da devlet memurluğu düzeyinde aynı aileden birden fazla çalışanın olduğunu görür ve anlarsınız.

Adam işe girmiş, sanki başka bir adamın hakkı yokmuş gibi kızını da işe almış…

Kendisi girmiş ve kadrolu personel olmuş, oğlunu da isteğe bağlı devlet memuru yapmış…

Ya da çalışmadan bankamatikçi olarak maaş bağlanmış…

İşte Erdoğan’ın yönetim kademelerindeki eşitlikçi anlayışı sadece teşkilat idaresi ile sınırlı kalmamalı. Yerel yönetimlere de yansımalı. Zaten teşkilattaki aile yönetim kurulu muhabbetleri ya da babadan oğla miras kalan parti yöneticiliği, meclis üyeliği olaylarının kabul edilebilir noktada yoktur…

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3237 TL 7.2945 TL
Euro
EURO
8.6134 TL 8.5790 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA