Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 03.08.2020 SAAT 17:44:00
Advert
Advert Advert
 
Mevlüt SOYSAL

Tipioğlu ile neler konuştuk?

ONUNLA tanışma fırsatı bulanlar pek haklıymış…

İl Emniyet Müdürlüğü görevine geçtiğimiz ay atanan Veysel Tipioğlu, sıcak, mütevazı, insan ilişkileri harikulade bir isim… Görevine duyduğu aidiyet ve sahiplenmenin oldukça güçlü olduğunu sözlerinden, hareketlerinden hemen anlayıveriyorsunuz…

Bir de dinleyen bir isim Tipioğlu…

Karşısındaki konuşurken gözlerini ve kulaklarını dört açıyor; bu açıdan farklı fikir ve anlayışları çok önemsediğini de ortaya koyuyor.

Altında görev yapan isimlerle kurduğu diyaloga bakınca da emniyet için sadece bir “müdür” değil, aynı zamanda bir “ağabey” olarak görev yapacağı ortada…

***

Gazetemiz sahiplerinden Kadir Genç’le makamına girdiğinde “Kocaeli,” dedi, “ne güzel bir kent.”

Sıcaklıkla karşıladı bizi…

Gazetemizi sordu, gazetemiz sahiplerinin şirketlerinden Genç Tur’u sordu, Kocaeli medyasının bu denli güçlü oluşuna şaşırdığını ifade etti.

“Sayın müdürüm” dedim, “izninizle bazı sorular yöneltebilir miyiz?”

“Hay hay” dedi. Telefonun ses kayıt cihazını açarken ise “Aman” dedi, “gazeteci arkadaşlarımızla sohbetlerimiz hep röportaja dönüşüyor. Ben sahada, emniyet olarak yaptığımız icraatlarla konuşulmayı isterim.”

Anlayacağınız Sayın Müdür söyleşiye sıcak bakmadı; her gazeteci ziyaretinin geniş habere dönüşmesinin onu pek memnun etmediğini hissettim.

“Aklımda kalanları yazabilir miyim?” diye sordum

“Tabii ki” karşılığını verdi.  

 

KOCAELİ ÖZEL BİR KENT

Öncelikle Kocaeli’yi sorduk tabii ki…

Dedi ki:

“Kocaeli doğasıyla, tarihiyle, kültürüyle çok özel bir kent… Ayrıca stratejik bir bölge… Bir tarafımız İstanbul, diğer tarafımız Ankara… Buraya gelir gelmez bu kente büyük bir hayranlık besledim. Böyle güzel bir kentte görev yapıyor olmak beni çok mutlu etti. Kocaeli’yi çok sevdim. Belki, hayatımın bundan sonrasını Kocaeli’de yaşarım. Emniyet teşkilatımız huzur ve güveni tesis etmiş. Ben de bu huzur ve güven ortamını sürdürmek için ekibimle birlikte çok çalışacağım. Benim önceliğim, olayların sayısını azaltmak için önleyici tedbirleri artırmak olacak.

 

UYUŞTURUCUYA BAĞLI

ÖLÜMLERDE AZALMA VAR

Eğitim benim öncelikli meselelerimden… Özellikle kent merkezindeki okulların çevresinin daha güvenli olmasını arzu ediyorum.

Sayın Müdüre eğitimi sordum… Yapılan çalışmaları anlattı:

“Eğitim alanları bizim için çok önemli. Emniyet olarak okul çevrelerinde çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Okul çevrelerindeki tüm büfeler, kafeteryalar sürekli denetleniyor. Okul önlerinde sürekli görev yapan arkadaşlarımız var. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sigara ve uyuşturucu gibi maddelere bulaşmaması için büyük gayret sarf ediyoruz. Kocaeli polisi olarak başarılı olduğumuzu ifade edebilirim. Tabii ki Milli Eğitim Müdürlüğümüz de kötü alışkanlıklarla mücadelede bizim paydaşımız. Onlarla ortak çalışarak geleceğimiz olan çocukların heba edilmemesi için çabalıyoruz.”

“Devletimiz tüm birimleriyle uyuşturucuyla mücadele ediyor. Kocaeli’nin gerek önemli bir güzergahta olması, gerekse de nüfus olarak kozmopolit bir yapıya sahip olması, bizim daha çok çalışmamızı elzem kılıyor. Özellikle son yıllarda belirli ölçüde başarı yakalandığı ortada. Dikkat edilirse, uyuşturucuya bağlı ölüm oranlarında büyük düşüş var. Bu oranın sıfıra inmesi için elimizden geleni yapacağız.”

 

TRAFİKTE GÖREV

VATANDAŞA DÜŞÜYOR

Söz trafikten açıldı…

Müdür Tipioğlu, bu sorunun çözülmesinde vatandaşa büyük görevler düştüğünü ifade ederken, şunları söyledi:

“Trafikte insana saygı sorunu yalnızca emniyetin çözebileceği bir durum değil. Bu eğitim meselesi, bu empati meselesi. Eğer bir insan istediği yere aracını park ediyorsa, istediği şekilde sollama yapıyorsa, bunu sadece emniyet tedbirleri ve çalışmalarıyla önleyemeyiz. Bu sorunu çözecek olan öncelikle insanımızdır. Ben herkesi trafik konusunda kurallara uymaya davet ediyorum. Bakınız kazalar oluyor. Evlatlar babasız, babalar evlatsız kalıyor, aileler parçalanıyor. Bunlar hep bizim insanımız. Trafik konusunda öncelikle halkımız duyarlı olmalıdır.”

 

BENİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN

NİCELİK DEĞİL NİTELİK

Bir de personel eksikliği ile ilgili Tipioğlu’na bir soru yönelttim. “Personel eksikliği var mı?” dedim.

Şöyle dedi:

 “Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Teşkilatı’nda personel eksikliği olduğunu düşünmüyorum. Ben, elimde ne kadar kadro varsa, o kadro ile görevimizi en kusursuz şekilde yapma uğraşı veririm. Şuna da inanırım: Nitelik, nicelikten önemlidir. Önemli olan ekip ruhu içinde hareket etmektir. Kocaeli Emniyet Teşkilatı’nda sorun olacak kadar personel eksiği yok.”

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mevlüt SOYSAL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9602 TL 6.9324 TL
Euro
EURO
8.1751 TL 8.1424 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA