Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 29.09.2020 SAAT 12:46:12
Advert
 

Engellileri onemseyen var mı?

Bildiğiniz üzere dün yani 3 Aralık engelliler günü idi. Yine her zaman ki gibi değerli büyüklerimiz, yöneticilerimiz bol bol engelli günü kutlayan görsellerle günü kutladır. 

Türkiye'de nüfusun yaklaşık yüzde 7'si engelli. Çalışma hayatına katılmaları, eğitimlerini sürdürmeleri ve hayatlarını idame ettirebilmeleri için birçok girişim yapılıyor. facebookta paylaş Türkiye'de yaklaşık 5 milyon engelli var. Bu da nüfusun neredeyse yüzde 7'si demek. Engellilerin hayata katılması için birçok adım atılıyor. Kamu ve özel sektörde istihdam edilen engelli sayısı her geçen dönem artıyor. 

Çalışamayacak durumda olan engelliler için de önemli destekler var. 513 bin engelli aylık bin 384 lira bakım hizmeti alıyor. 889 bin kişiye engelli maaşı veriliyor. Peki Kocaeli'de durum nasıl? Özel sektörde, kamu kuruluşlarında?

******

Kocaeli Büyükşehir Belediyesini bu konuda gerçekten tebrik etmek lazım. 

Bugün üstgeçitlerin çoğu ( gördüğüm kadarıyla ) hepsi asansörlü ve engellilere uygun yapılıyor. Misal umuttepe yolunda yeni yapılan öğrenci yurdunun orada yer alan üst geçit asansörlü sistemle yapıldı. Oradan geçen engelli sayısını inanın tahmin etmek zor değil ama Büyükşehir Belediyesi bu konuda ihtimallere yer vermeden üst geçit yatırımlarını bu şekilde yapıyor.

Üst geçit yatırımlarından sonra en önemli unsur ulaşım.. Engellilere uygun otobüslerin son dönemde arttığını kabullenmemiz gerekiyor.

Özellikle Büyükşehir Belediyesina ait otobüsler hepsi engelliler uygun. Bildiğim kadarıyla ilçelerden gelen, çalışan otobüslerinde engellilere uygun olma zorunluluğu var. Ayrıca engelli olan vatandaşlar ücretsiz yolculuk yapabiliyorlar.  Eminim bilmediğimiz daha farklı imkanlar vardır ama diğer illere göre Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu konuda iyi, hatta bir tık önde desek yalan olmaz.

Tahir Hocanın Genel Sekreterlik dönemi dahil engellileri önemsediği açıkca ortada. Kendisini tebrik etmek lazım.

*****

Diğer kurumlar nasıl peki? Sadece girişleri engelliye uygun yapınca iş bitiyor mu? Mağduruyietleri tamamen ortadan kalkıyor mu?

Elbette kalkmıyor. Özellikle kamu kurumunda mobbing olayı çok oluyor. Hak etmediği halde mağduriyet yaşayanlar var. Kurum ismi vermek doğru olmaz lakin: İzmit'te ikamet eden birini ihtiyaç olmadığı halde neden Karamürsel İlçesine görevlendirirsin ki? Bunuda geçtim memur fazlalığı olduğu halde ve verimli olarak yararlanılmadığı halde neden zulüm edersiniz?

Aslında kurum amiri iyi birisi, adaletli birisi gibi görünse de bu olayla beraber zulüm ettiği anlaşılıyor. Her gün ihtiyaç olmadığı halde İzmit'ten Karamürsel'e %48 engel oranına sahip birini göndermenin başka adı var mı? Zulüm etmenin anlamı var mı? Hatta ihtiyacı olan birimler varken neden verip çalışmasına engel olursun? 

Bunların kesinlikle mantıklı cevabı yok. Kurum amiri, yöneticisi ne düşünüyor bilmiyorum ama zulüm etmeyin. 

*****

Diğer kurumların sosyal medyada kutlama görseli haricinde bir şey yaptığını bilmediğimden onları yazmaya gerek duymuyorum. Sadece dün gördüğüm kadarıyla Sayın Vali önderliğinde bir toplantı yapılmış: Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi Vakfı Mütevelli Heyet Toplantısı. Bu toplantı engellilere ne kattı, ne katmadı inanın bilmiyoruz. 

Çünkü sonucunda ne olduğunu bilen yok, duyan yok.

Varsa bizi de bilgilendirirse iyi olur. 

*****

Son olarak:Nisa Suresi, 30. ayette şöyle der:

" Kim haddi aşarak ve zulmederek böyle yaparsa, Biz onu ateşe göndeririz. Bu Allah için pek kolaydır. " Bir insana boşu boşuna zulm etmeyin sayın müdürler, yöneticiler. Öbür dünya hayatına inanan insanlarız, yapmayın bunu kendinize.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA