Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 13.08.2020 SAAT 08:41:26
Advert
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Cedit ve Büyükşehir konusunu Yoldaş gündeme getirdi

İzmit Belediye Meclisi öylesine saçma bir gerginlik içindeydi ki, hala tartışıyoruz…

Dün yaptığım yorumumda düğün salonları ile ilgili olarak duygularımı paylaşmıştım. Her ne kadar İzmit Belediyesi ve bizzat CHP’li dostlarımdan eleştiriler ya da dostane sitemler aldıysam da, Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e yönelik eleştirilerimin arkasında olduğumu, hala aynı görüşte olduğumu söylemeliyim.

Fakat söylediğim gibi, meclis tartışmaları öyle kolay bitecek gibi görünmüyor. Bu kez de Cedit Mahallesi ile ilgili devam eden Kentsel Dönüşüm muhabbetleri var. Meclis ile ilgili olarak bu kez dönüşüm konusuna değinmek istiyorum.

Bu konuda her ne kadar bölgedeki Kentsel Dönüşüm Ofisi’nin kapatılması hatalı bir karar gibi dursa da meclisteki tartışmaların temelinin Başkan Fatma Kaplan Hürriyet’i bağlamayacağını açıkça söylüyorum.

Evet; Hürriyet, 31 Mart sürecinde Cedit ile ilgili bazı vaatlerde bulunmuş olabilir. Neticede ilk olarak gündeme aldığı konulardan birisi buradaki kentsel dönüşüm olmuştu. Burada mahalle sakinleri ile sık sık bir araya gelmiş, onların taleplerini dinlemiş ve çözüm için alternatif yolları sunmuştu.

Ancak bu zamana kadar belediyenin yükümlülüklerini yerine getiremediğini, kasasında para olmadığı için söyleyerek ödeme yapamadığını söylemişti.

Belki İzmit Belediyesi imkanları ile bu iş çözülebilirdi. Ancak özellikle bakanlık düzeyinde yapılan girişimlerle ilgili herhangi bir sonucun henüz gelmemesi ister istemez zaman kaybına sebep oluyor.

Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın, Cedit konusunda Fatma Kaplan Hürriyet’in sözleri ile ilgili yaptığı “Bizimle diyalog kursun” sözünü açıkçası yadırgadım. Çünkü toplantıda Büyükşehir Belediyesi’ni tartışmaya dahil eden CHP’li Belediye Başkanı Hürriyet değil, bizzat AK Partili meclis üyesi Vedat Yoldaş…

Vedat Bey, toplantıda yaptığı konuşmasında, “Bakın, Büyükşehir Belediye Başkanımız projeyi üstlenebileceğini söyledi. Burada sadece Fatma Hanım’ın ben bu projeyi yapacağım veya yapamıyorum demesi lazım” kabilinden kullandığı cümle sonrasında Fatma Hanım, “Bakanlıktan bir yanıt gelmezse projeyi Büyükşehir’e devretmeye hazırım” demek durumlunda kalıyor.

Yani meseleyi gündeme getiren kişi Hürriyet değil. Büyükşehir’in projeyi devralabileceğini bizzat AK Parti söylüyor.

Tahir Hoca, şayet “Diyalog kursun” diyerek sorumlu bulacaksa bu Fatma Hanım olmamalıdır…

Eleştireceksek, daha mantıklı olmakta fayda var.

 

 

CHP karamsarlığa sürükleniyor

 

 

Bilindiği üzere partilerin kongre süreçleri start aldı. Bununla birlikte parti içi iktidar kavgaları da baş göstermeye başladı.

AK Parti kanadı İzmit ilçede sessiz sedasız kavgasız gürültüsüz bir delege seçimi gerçekleştirip koskoca İzmit ilçede delegelerini sadece bir günde belirlemişti. İktidar tarafında bu duruma zaten alışkınız. Parti içi kavgalarını hiçbir zaman dışarı yansıtmadan, her şeye rağmen parti içi birlik ve beraberlik fotoğraflarını en başarılı şekilde vermeyi başarmış bir parti.

Tabi iktidar kolay olunmuyor, ayrıca iktidarda olmak da bunu gerektiriyor. Kendi içinde birlik ve beraberliği sağlayamayan, sürekli kavga eden bir yapının dışarıda birlik ve beraberliği sağlaması beklenebilir mi, elbette hayır.

Gelelim 31 Mart seçimlerinde Kocaeli’de yalnızca İzmit’te belediye başkanlığını alabilen CHP kanadındaki kongre süreçlerine…

Ana muhalefetimize akıl sır erdirmek zor.

Bu partide siyaset yapmak deveyi hendekten atlatmaktan çok daha zor. Hele ki kentin merkezi konumundaki İzmit mesele olunca kongre süreçleri daha da zorlaşıp çetrefilli hale dönüşüyor.

Aslına baktığınızda 15 yıldır belediyeyi yönetemeyen CHP İzmit İlçe Örgütü’nün bu dönem belediyeyi alma başarısı göstermesi üzerine ödüllendirilip kent genelindeki tüm örgütlerin Kocaeli’nin İzmit Örgütü’nün arkasında durması beklenirdi. Ancak söylediğim gibi, CHP İzmit’te siyaset yapmak çetrefilli iş.

Belediyenin alınmasının ardından üst üste örgütlerde görev yapan ekipler, mevcut yapıyı nasıl devirip kurumun üzerinde söz sahibi olma telaşına düştüler. Bunu ilçe kongre süreçleri başlamadan yavaş işleyerek yapmaya başladılar. İlçe başkanının, belediye başkanına sözünü geçirememesinden tutun da başkanla neden kavga edemediğine, pasif kaldığına, masaya yumruğunu vuramadığına kadar söylentiler çıkarmaya, ilçe örgütünü yıpratmaya başladılar.

Tabi bu yapı kavga etmekten beslendikleri içir birbirini idare edebilmenin iktidarı getireceğini hesap etmiyorlar ya da edemiyorlar…

İzmit ilçede şimdiye kadar şahit olmadığım bir delege takvimi yaşandı. Dip dalga tesiri midir nedir, birçok mahallede farklı yapılar ortada türeyerek delege yapısında ufak çaplı da olsa değişmesini sağladılar. CHP İzmit İlçe Örgütü tüm mahallelere tek tek sandık götürerek, hem mahallerdeki partilileri ile buluştu hem de en demokratik şekilde delege seçimlerini yaptı.

Ayrıca bundan önceki dönemlerde masa başında oturulup yazılan köy delegelerini tüm köylerde 2-3 üyesi olan köylere dahi gidip sandık kurulup seçim yapıldı. İzmit’in mahalle ve köy sayısı göz önüne alındığında bu kadar dar zamanda seçimleri yetiştirme gayretine girdi.

Bu işin bu kadar detaylı yapılmasındaki sebep tüm gözlerin ve il örgütünün baskısının üzerlerinde olmasıydı.

Örneğin 7-8 üyesi olan bir köyde yapılacak seçimlere katılmak üzere 25-30 kişilik bir yönetim kadrosu o köye giderek seçimleri yapmış.

Son aldığım habere göre de İzmit ilçede 1 delegesi olan Gerede ve Emirhan köylerinde yapılan seçimlere itiraz edilmiş. İtiraz doğrudan il yönetimine yapılmış ve jet hızıyla da seçimler iptal edilmiş.

Gerekçe ise Emirhan’da belirtilen saatte seçimin yapılmamış olması. Sadece 4 üyenin olduğu Gerede’de ise çift liste çıktı ve sonuç 2-2’lik eşitlikle tamamlandı. Köyde sonuçların eşit çıkması ve delege seçimlerinin son gün olması nedeniyle İzmit İlçe yönetimini toplamış ve oy birliği ile Gerede delegesini tayin etmiş. İl yönetimi ise yönetim kararını tanımayarak “yazı tura” tartışmaları arasında delege seçimini iptal etmiş.

CHP’nin işine akıl sır ermez, güler misin, ağlar mısın…

CHP İl Örgütü diğer ilçelerle bu kadar yakından ilgilendi mi, diğer ilçelerde yapılan seçimleri bu kadar kaşıdı mı, öğrenmek isterim doğrusu.

Veyahut da il yönetim kurulunda ya da destekçileri arasında İzmit ilçeyi karıştırmak isteyen birileri mi sözünü geçiriyor, aklımda soru işaretleri var.

CHP’de hiç görülmemiş şeyler yaşanmaya başlıyor. Tabi önceki yapıyı yıkmak, yeniden bir yapı kurmak zor. Bu parti ısrarla yenilenmeye direnip birkaç sözü güçlü isme kendini muhtaç etmeye çalışıyor.

Bugünkü İzmit İlçe yönetimini de naif ve sakin bulduğumu söylemeliyim.

Burada süreç soğukkanlılıkla yürütülüyor. Doğrusu Allah kolaylık versin.

Belli ki İzmit ilçe de daha çok şeyler yaşanacak…

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3105 TL 7.2814 TL
Euro
EURO
8.5942 TL 8.5599 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA