Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.09.2020 SAAT 03:08:48
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

İnce'ye hatalı diyelim, ama...

 

 

Yadırgamıyorum…

Eleştiriyi de, verilen karşılığı da…

Çünkü bazı görseller bize durumu çok özel şekilde anlatıyor. Her iki tarafı da haklı gösteriyor. Haklılık olayını paylaştırmak gerekirse hatanın büyüğü elbette Şener İnce’nin.

Evet, Fatma Kaplan Hürriyet’in girdiği şu Fethiye Köyü’ndeki yapıdan söz ediyorum.

O yapı cami mi, yoksa değil mi?

 

ÖNCE ŞENER İNCE’YE HAK VERELİM

Bir kere burası eski ya da mevcutta kullanımda olan bir mescit. En azından bir süre öncesine kadar öyleymiş. Şener İnce’nin söylemine göre 15 gün öncesine kadar cuma namazları dahi burada kılınıyormuş. Yerdeki halısı ve duvar taraflarındaki ayakkabılık kabak gibi ortada. Halının yeşil kısmı namazda secdeye kapanılan, kırmızı bölümü cemaatin omuz omuza saf tuttuğu yer.

Üstelik kıbleyi gösteren, vakti geldiğinde imamın cemaate namaz kıldırdığı, imamlık yaptığı mihrap da yerinde…

Ve duvarda asılı olan Allah’ın lafzı.

Burayı kim görse “Anaaaa, bu adamlar camiye ayakkabıları ile girmişler ya la” demekten kendilerini alamazlar.

Bunlar ortada dururken yerdeki yatağa kimse dikkat kesilmez.

Velev ki Şener İnce hata yapmış, Hürriyet’i bu yönü ile eleştirmiş olsun. Siz bu imkânı tanırsanız onlar gereğini yaparlar. Haklı ya da haksız olduklarına bakmadan, bir yerde sonuçlarına katlanmak pahasına siyaseten istedikleri yaklaşımı sergilerler. Görüntüleri önünüze delil diye koyarlar. “Bakın burası cami ya da mescit” derler. Bir de küçük araştırma yapıp, “15 gün öncesine kadar cuma namazlarını köylüler burada kılıyordu” diyerek ithamlarını desteklerler.

Görüntülerden yola çıkıp eleştiri yapan o kimse herhalde sonucuna katlanmayı göze almıştır. Kaldı ki, İnce hala söylediklerinin arkasında. Ben sözlerinden bunu anlıyorum…

 

TABİ HÜRRİYET DE HAKLI

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e de hakkını veriyorum. Çünkü ortada bir yanlış anlama var. Fakat kabul etsin ki, kendisi de bu yanlışın içinde. Hatasını, eksiğini, noksanını kollayanlara karşı böylesine bir vurdumduymazlıkla hareket edip açık verirsen başına gelebilecekleri kabullenmiş sayılırsın.

İnce’nin de iddiasını sorgulamadan siyasi olarak öne çıkmak amacı ile paylaşım yapmasını ya da yanlış anlamalarına karşılık vermesine ben de tepkiliyim. Ortaya atılan iddialara karşılık, muhtarların ve muhtemelen yöre halkının tepkisi o yapının cami ya da mescit olmadığını ortaya koyuyor. Ayrıca yine Hürriyet’in paylaştığı cami içindeki çoraplı fotoğrafları görünce, “İnce keşke sorgulasaydı ve bu tartışmalara hiç girmeseydi” demekten kendinizi alamıyorsunuz.

Şener İnce’nin yorum hatası bundan ibarettir.

Kısacası Hürriyet’e hak verdim. Ancak tekrar ediyorum, görsellere baktığınızda o yapı ile ilgili cami ya da mescit olduğu fikrine kapılıyorsunuz. Ayrıca İnce’nin sorgulamadan yaptığı yorumlarına “Siyaset yapıyorlar” eleştirisini getiren Hürriyet’in “Kabataş’ta da aynısını yaptılar” diyerek Gezi Parkı eylemlerine atıfta bulunmasının aslında siyasetin ağababası olduğunu sanıyorum söylemeye gerek yok.

 

İKİSİ ARASINDA NE FARK VAR?

Şener İnce hatalı.

Yanlış ve sorgulamadan yaptığı yorum nedeniyle baştan sona hatalı.

Anladık…

Peki, iş yargıya gitse ceza alır mı, hiç sanmıyorum. Çünkü bizzat belediyenin birimi tarafından paylaşılan fotoğraflardaki mekân bir mescidi andırıyor. Kaldı ki aynı birimin sanki kabahatliymiş gibi, adeta suçluluk psikolojisi ile o paylaşımları kaldırması da kanaat uyandırabilir. Mahkeme bunu dikkate alacaktır.

Şimdi şu açıdan bakalım…

Bu Şener İnce’nin, Hürriyet’in camiye ayakkabı ile girdiği çıkışı ile…

Hürriyet’in “Aynısını Kabataş’ta da yaptılar” sözü arasında siyaseten ne fark var?

Baktığınız zaman ikisi de siyasetçi. Biri eleştiri fırsatını bulduğunda nasıl icraata geçiyorsa, belli ki diğeri de ondan geri kalmıyor.

Hürriyet, “Siyasi olarak böyle yaptığı” derken kendisi de pekala aynı tavrı ortaya koyuyor.

 

BASIN NEDEN SUÇLU OLSUN?

Bir de bu tip meselelerde hep gazeteler ve gazeteciler suçlu olur. İyi de neden?

Bir siyasetçi sosyal paylaşım yapmış ve bir iddia ortaya atmış. Diğer siyasi de buna karşılık vermiş.

Gazeteci de politik figürler arasında yaşanan bu polemiği gazete sütunlarına ya da ekranlarına taşımış. Bundan daha doğal ne olabilir?

Karşıt siyasi görüşler arasındaki bu cilveleşmelerden neden biz sorumlu olalım?

Ulan, birisi karşısındakini eleştirecek diye neden hep yanına da medya mensuplarını ekleme gereği duyar?

Neyse…

 

 

Alın size bir tane daha!

 

 

Şener İnce’nin pek adil olmayan çıkışının ardından Fatma Kaplan Hürriyet cevap verdi ve camiye ayakkabı ile girildiği iddiası dallanıp budaklandı.

Topa giren bir isim de İYİ Parti’nin İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz oldu.

Mevzu yine aynı. Açıklamasının özeti “AK Partililer dini siyasete alet ediyor” mantığı üzerine…

Bu açıklamada dikkatimi çeken husus ise şu oldu: “Sizin bu fesat dolu yaklaşımlarınızdan dolayı insanlarımız güzel dinimizden soğuyor…”

Bu ifadeler;

O kadar basit ki…

O kadar saçma ki…

O kadar anlamsız ki…

Tabi daha öncelerinden Pelin Hanım’ın AK Parti’nin ülkede rejim değişikliğine gitmek istediği tarzında açıklamaları vardı diye hatırlıyorum. Yanlışım varsa düzeltin lütfen. O zaman şunu söylemekte fayda görüyorum:

Yahu Pelin Hanım;

Birincisi; cumhuriyet, AK Parti’nin yok edebileceği ya da etmek isteyebileceği kadar güçsüz bir rejim değildir…

İkincisi; böylesine basit tartışma sonucunda bir insan İslam dininden soğuyup taraf değiştirecekse, o kişi zaten karar vermiş demektir.

Asıl siz böylesine cümleler kurarak açık kapı bırakıyorsunuz.

Bilerek veya bilmeyerek yol gösteriyorsunuz.

Genel bir hatırlatma yapmamız gerekiyor sanırım: Siyaset kurumu ve siyasetçimiz acilen bu anlamsızlıktan kurtulmalı…

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.8338 TL 7.8025 TL
Euro
EURO
9.1583 TL 9.1217 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA