Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 11.07.2020 SAAT 20:32:09
Advert
Advert Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Kentsel dönüşüm bu şehir için çok önemli

 

Şahsen Lütfi Bodur gibi düşünmüyorum. Sağlıklı bir yapı ile düşünüldüğünde kentsel dönüşümün bu şehrin en öncelikli işlerinden birisi olduğu fikrine sahibim.

 

Hem Veliahmet’in hem de Hacı Hızır’ın kentsel dönüşüme diğerlerine göre daha fazla ihtiyacı var. Bu konuda gerekli adım atılmış ve yasal mevzuat uygulanmış. Keşki iki mahalle sakinleri de sağlanan bu imkanı bir şekilde değerlendirebilseler…

 

Fakat Veliahmet bunu isterken Hacı Hızır yok diyor.

 

İstemiyorlar…

 

Olabilir, istememek gibi bir hakları vardır. En azından böylesine önemli projeler millete rağmen ve onların talepleri dışında yapılamaz. En azından yapılmamalı. Aslında benzer bir sorun sadece Veliahmet ve Hacı Hızır’da yok. Çünkü Kocaeli’nin özellikle üst kesimleri çıplak gözle bile görülebilen tarzda çarpık bir şekilde kentleşmiş.

 

Sadece İzmit’te değil, bütün şehirde bu kentsel dönüşüme radikal bir şekilde başlamalıyız.

 

Yıllar öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda radikal adımların atılacağı müjdesini duyduğumda çok sevinmiştim. Bu projelendirmenin belki bugünkü ekonomik yapı ile olabilirliği yok gibi. Fakat en küçük bir düzelmede gereken çalışma yapılmalı. Hem de bütün riskler göze alınarak.

 

Kentsel dönüşüm bu şehir için en acil konu olmalıdır…

 

 

Esma Çevik’in hatırına!

 

 

Bugüne kadar kadını hep bir meta olarak görmenin derdine düştü bizim cahil takımı. Cahiliye dönemindeki putperestler gibi neredeyse kız çocuklarını diri diri toprağa gömecekler, o kadar yani.

Doğru ya, kadının varlığını kaldıramadığı için öldüren bir adamla, cahiliye döneminde kendi kız çocuğunu toprağa gömen insan arasında ne fark olabilir ki…

Kadın nedir?

Evde oturup çocuk büyütmek zorunda olan bir hizmetçi mi?

Ya da kocasının her türlü isteğini yerine getirmek zorunda olan bir sığıntı mı?

Eşinin anne ve babasına hizmet ettirmek için evlenilen basit bir et parçası mı?

Her türlü zorlukta suç unsuru üzerine yüklenerek hep hedefte gösterilecek bir meta mı?

Veyahut da “Nasıl benden boşanırsın” ya da “Hakkımda hangi hakla uzaklaştırma kararı çıkarttırırsın” diye öldürülmesi gereken basit bir varlık mı?

Elbette her insanın yanlışı doğrusu vardır. Kadında da, erkekte de…

Fakat İstanbul Sözleşmesi’nin bize dayattığı yanlış uygulamaların kadına yönelik şiddeti körüklediği, hatta tahrik ve teşvik ettiği fikrine sahibim. Bu konudaki görüşüm genel olarak Saadet Partisi ile paraleldir. O sözleşmenin altına imza atmak Türkiye’nin ve aile yapımızın dibine dinamik koymaktan farksızdır bence.

Çok büyük hataydı, hem de çok…

***

Gelelim asıl konumuza…

Kadının bu ülke için ne kadar değerli olduğuna...

15 Temmuz gecesinden canını milletine siper eden ve şehadete erişen kadınlarımızı zaten biliyoruz. Fakat Astsubay Üstçavuş Esma Çevik’ten ne kadar haberimiz var?

Bu kadın bir ordu mensubuydu.

Bomba imha uzmanı.

Ve teröristlerce yapılan bombalı bir saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Şehit düştü…

Ülkesi için canını feda etti.

Saygı duyun. Esma Çevik’in hatırına, en azından ona saygı duyarak kadınlara yönelik saygısızlıktan vazgeçin.

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8741 TL 6.8466 TL
Euro
EURO
7.7564 TL 7.7255 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA