Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.09.2020 SAAT 02:28:02
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Mertlik harbiden bozuldu

 

 

Sosyal medyanın hayatımıza girdiği günden bu yana kere hiçbirimizin gizlisi saklısı kalmadı. En mahrem halimizi bile paylaşır, milleti afişe eder olduk. Tabi buradaki genelleme ifadelerinin herkesi kapsamadığını bilin lütfen…

Hele ki, kameralar küçülüp de kaleme, saate yerleştirilebilir oldu ya, herkes zehir hafiye kesildi. Birisine kafayı takan kalemindeki kameranın kayıt düğmesine basıyor, alacağını alıyor, sonra başlıyor hesabını sormaya.

Haklı ya da haksız sıkıntıyı hem yaşıyor hem de yaşatıyor.

Bunu kimler yapar?

Her şeyden önce kaçacak başka deliği kalmayanlardır onlar!

Yapabilecek başka bir şeyleri kalmamıştır çünkü. Kurtuluş yolu olarak yasa dışı olaylara girmeye tenezzül etmeyi maharet ya da çıkış yolu olarak görürler.

Altını çiziyorum; YASA DIŞI!

Çünkü hukuki anlamda birinin ses ya da görüntü kaydını almak, maksadı ne olursa olsun suçtur, yasa dışıdır.

Çekimi yapılan kayıtları yayınlamak ve üzerinden bir şekilde gündem oluşturup ya da farklı bir talep içine girmek de bir o kadar izahı zor durumdur. Bu açıdan baktığımızda özellikle bizim sektörde bu hassasiyete dikkat etmemiz gerektiği ortadadır.

 

BİZ BU AYDIN ÜNLÜ MESELESİNE NEDEN GİRMEDİK?

Malum, dün Aydın Ünlü ile ilgili bir kayıt ortaya çıktı. Aslında patlak verdi dersek abartmış olmayız. İçeriği belki doğrudur, belki de yanlış. Fakat başta söylediğim üzere kaydı yapan ve mağdur olan kişi başka çıkar yol kalmadığını düşünmüş olsa gerek, yaptığı işin yasa dışı olduğunu bile bile bazı durumları göze alarak bu kaydı oluşturmuş.

Adam kendince haklı da olabilir. Parasının derdine düşmüş. Fakat hakkını yasal yollarla aramalı ve bu işe kalkışmamalıydı.

Maksat hasıl oldu mu, eğer maksat rencide edip tartışmaya mahal vermekse oldu…

Verdiğini iddia ettiği parasını alamayacağına kanaat getirdiği için suç işlemiş o şahıs. Bir yerde “Ben yandım, herkes yansın” demiş.

Cep telefonları çıktığı günden bu yana zaten her yanımız kamerayla donatıldı. Haliyle kime güveneceğinizi, ortaya çıkan görüntülerin gerçek olup olmadığını bilemiyorsunuz. Bu yüzden olaya hiç girmemeyi uygun gördük.

Demokrat Kocaeli, Baykal’ın kaset muhabbetlerinde de aynı tavrı sergilemişti.

 

AYDIN ÜNLÜ’YE GELİNCE…

Meseleye nasıl bir izah getirecek açıkçası merak ediyorum. İddia da olsa ortada bir hak var. Bu hakkın yerine teslimi acilen gerekir.

Ünlü’ye ya da o iddianın sahibi olan şahısa…

Aydın Ünlü; iddia ile mağdur olan kendisi bile görünse bir siyasi olarak böyle bir olayla anılmamalıydı. Bu önümüzdeki günler onun için çok zor geçecek. Fakat o, muhtemelen yapacağı bir açıklamanın ardından olayı sürüncemeye bırakacak, kapanıp gitmesini bekleyecektir. Tabi bir de yasal süreç başlatacaktır.

 

KAYDI YAPAN ŞAHIS SUÇSUZ MU?

İki türlü kabahati var…

Şayet ortaya attığı rüşvet ve diğer unsurlar doğru ise demek ki kendisi de yasal olmayan yollardan işini halletmek istemiş. Olayı farklı türlü bitirip şansını denemenin gayreti içine düşmüş. Başarılı olmuş mu, kocaman bir hayır…

Birincisi kendi söylemi ile bakacak olursak rüşvet vererek önemli bir suç işlemiş…

İkinci büyük kabahati ise başka birinin, izni ve bilgisi olmadan ses ve görüntü kaydını almış. Üstelik bu kişi anladığımız kadarıyla olayla ilgisi olmayan, sadece bilgi sahibi olan biri. Aydın Ünlü durum hakkında “Böyle bir olay yok ve yasal yollara başvuracağım” diyerek bir çıkış yapsa, bu kez iftiradan da suçlanmış ve yargıdaki itham sayısı üçe yükselmiş olacak.

Kısacası böylesi olayların bazen kendini mağdur gibi gösteren kişilere zararı daha fazla olur. Fakat söylediğim gibi, her şeyi göze almışlık böyle bir şey.

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.8338 TL 7.8025 TL
Euro
EURO
9.1583 TL 9.1217 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA