Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 24.02.2020 SAAT 23:31:24
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

CHP’nin nasıl bir il başkanına ihtiyacı var?

CHP’de kongre süreci devam ediyor. Sonucu en fazla merak edilen bölge şüphesiz İzmit oldu.

İki isim vardı aday olarak çıkan, Hakan Çakar ve Gökhan Ercan…

Sonuç sürpriz mi oldu, hayır. Çakar’ın kazanacağı çok açık şekilde belliydi. Yarışı kaybeden Ercan yenilik düşüncesini güttü örgüt içerisinde.

Ama desteğini hep eski yüzlerden aldı. Üstelik bu yüzlerin büyük bölümü örgütün tabanında çok rağbet görmeyen, “Yeter artık!” denilen simalardı…

Mevcutta Hakan Çakar ise çok iyi ya da başarılı bulunduğu için seçilmedi. Rakipsizlikten ve tabanda oluşan genel tepkinin mecburi yönlenmesi sonucu seçilmiş başkan hüviyetine büründü.

İzmit’te kazanan kim oldu?

Görüntüye göre Hikmet Erenkaya ve Fatma Kaplan Hürriyet…

Kaybedenleri buradan tek tek yazmaya, öyle uzun uzadıya konuşup suyu bulandırmaya gerek yok.

Şimdi gözler il kongresinde. Elbette burada yarışa niyetli olan kişiler seçimi Hakan Çakar kazanınca pes edecek değiller. Gebze’si, diğer ilçeleri ve genel manadaki destekçileri var. Üstelik Hakan Çakar’ın delege listesinde yer alıp da il kongresinde karşı tarafa yaslanabilecek kişiler de yok değildir.

Peki, kim bu il başkan adayları?

 

Mesela Hikmet Erenkaya…

İl başkanlığında başarılı olabilir mi? Ne kadar eleştirsem de yanıt evet…

Daha önce de söylemiştim, çünkü siyaset gerçekten tecrübe isteyen bir şey. Genel merkez kendisine nasıl bakar bilemem, ancak geçen sürede kim olursa olsun, parti içinde seçilmişlerin rahat hareket edemeyecekleri kesindir. Çünkü Hikmet Erenkaya sert mizaca sahip bir isimdir. O milletvekiliymiş, bu belediye başkanıymış muhtemelen pek ayırt etmez gibime geliyor. Erenkaya partililere göre bu yönü ile hesap sormasını bilen bir isim olabilir. O yüzden mevcut seçilmişler ordusunun sıcak bakabileceği bir kişi olmayacaktır.

 

Sonra Selman Yıldırım var…

Tecrübeli bir isim. İzmit İlçe Başkanlığı döneminden sonra gözünü aslında İzmit Belediyesi’ne dikmişti. Ancak biraz tercih edilememe korkusu, biraz da ekonomik endişeler Yıldırım’ın yarıştan çabuk çekilmesine neden olmuştu. Önce işin oluruna bakalım; yani Selman Yıldırım bu işi yapabilir mi diye düşünelim.

Siyasi tecrübesi bu iş için yeterli aslında. CHP’yi Kocaeli’de hiç kolay bir dönem beklemiyor. Çatışmalara girilmemesi, gereksiz tartışmaların yaşanmaması gereken bir dönemden söz ediyorum. Bu açıdan bakacak olursak Selman Yıldırım, mizacı gereği Fatma Kaplan Hürriyet ve Haydar Akar’ın gölgesinde kalabilir. Bu açıdan bakıldığında kendisi hakkında ses getiren bir il başkanı imajı gözümde canlanmıyor.

 

Harun Yıldızlı’ya bakalım…

O da aslında Yıldırım gibi, fakat biraz daha mülayim diyebiliriz. Bana göre Harun Yıldızlı gibi isimler hep ikinci ya da üçüncü isim olmalılar. Çünkü bu kişilerin yönlendirilebilir özellikleri, yönlendirme becerilerinin önüne geçer.

İhtimaldir ki aday olmayan mevcut başkan Cengiz Sarıbay, yakın ilişki içinde olduğu Yıldızlı’yı bu seçim sürecinde destekleyecektir. Çünkü Sarıbay’ın gelecek konusunda milletvekilliği gibi bir hedefi var. Bu konuda örgüt ve seçilmesine katkı sunduğu bir ismin desteği kendisine güç kazandıracaktır. Ayrıca Harun Yıldızlı ismi mülayim yapısı ile hem Fatma Kaplan Hürriyet’in hem de diğer seçilmişlerin isteyebileceği türden bir siyasetçi tipidir.

 

Gelelim Mehmet Ümit Küçükkaya’ya…

O da Selman Yıldırım gibi İzmit İlçe Örgütü’nün eski başkanı. Görevinden istifa etme sebebi milletvekili aday adayı olmaktı. Açıkçası belli oranda ümitliydi. Fakat her nedense parti genel merkezinin kendisini aday gösterecek kulisleri yapma yetisine sahip olmadığı ortaya çıktı.

Partinin en radikallerinden. Söylemleri çok sert aslında. Belki de il başkanlığında bu tarz bir söylem kabiliyetine ihtiyaç duyulabilir. Fakat söylediğim gibi, çok radikal olduğundan konuşmaları kontrolsüz olabilir, ağzından çıkabilecek sözler dikkatinden kaçabilir. Bu da siyasetine ve partisine zarar verici olabilir. Kendine hakimiyet konusunda sorunları olabilir Küçükkaya’nın…

 

Ve Sertif Gökçe…

Kocaeli’nin son dönemde yıldızı en çok parlayan isimlerinden birisi o şüphesiz. İl başkanlığını hiç istemedi. Ancak hep bu göreve yakıştırıldı. Göreve talip olmasını isteyen cenahın gerekçesi CHP’nin kendisine ihtiyacının olduğuna inanmaları.

Fakat o istemiyor.

İstemiyor…

İstemiyor…

Ve bu işler zorla da olmuyor. Buna rağmen son güne kadar mutlaka kendisini ikna çabaları sürecektir.

Avantajları olur mu?

Elbette olacaktır. Bir defa tepkisiz bir il başkanı imajı olmayacak. Fakat gereksiz bir kavga ortamında da bulunmayacaktır. Derince Belediye Başkan adayı olarak yapmak istediklerini ve kendini çok iyi ifade etmişti. Şayet ikna edilir ve seçilirse, eminim il başkanı olarak da bunu en iyi şekilde yapacaktır.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.1586 TL 6.1340 TL
Euro
EURO
6.6629 TL 6.6363 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA