Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 24.02.2020 SAAT 23:24:54
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Ali Güney kolay bir yem mi?

 

Son dönemde ilginç bir propaganda başladı. Hedefe neden olduğunu anlayamadığım şekilde AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney konuldu.

Hatta Güney hakkında, kaybedilen İzmit seçimleri ile ilgili “Görevden alınması gerekiyordu” şeklinde yaygara koparanların sayısı hiç de az değil. Bunun açıklaması ne olabilir?

Kendisini çok fazla tanımam. Bir kez bile oturup çay içmişliğim yoktur. Denk geldiğimiz ortamlarda selamlaşıp, ayaküstü sizli bizli hal hatır sormuşluğumuz dışında samimiyetimiz olmadı. Ancak siyasetini mesleğimiz nedeniyle takip ediyoruz. Üzerine çok da ahlaki olmayan tarzda gidildiği fikrine sahibim. Ali Güney hakkında birileri tarafından başarısız gösterilme gayreti var. Biraz zorlama bir gayret olsa da yanlış bir dayanak üzerine yoğunlaşmış durumdalar. Çünkü 45 belediye başkanının seçildiği 2004 seçimlerinin ardından AK Parti’nin kaybettiği Kandıra ve Karamürsel’de ilçe başkanları genel merkez tarafından görevden alınmıştı.

Kafalarda bu durumun bir AK Parti rutini olduğu fikrini oluşturma gayreti var.

Fakat unutulan konu ise şuydu, o arkadaşlar seçilmiş ilçe başkanıydı, Ali Güney gibi yolun ortasında göreve getirilmiş isimler değildi. Emin olun, dönemin ilçe başkanı belediye başkanlığına soyunup da görevinden istifa etmeseydi, bazı yöneticiler de meclis üyeliği hayallerine kapılmasalardı çok daha farklı bir seçim sonucu görebilirdik.

Kimsenin anlamadığı bir şekilde ortaya çıkan gerekçelerle İzmit’te bir boşluk oluştu ve Fatma Kaplan Hürriyet de bu boşluğu kısmen doldurdu, bir şekilde sonuca ulaştı.

Abdullah Eryarsoy’un görevden el çektirilmesinde ise İzmit’in kaybediliş etkisi yüzde 10’dur. Bu oran görevden aldırmaz insanı. Ancak Eryarsoy’un istifası parti içi cebelleşmenin sonucu olarak istendi.

Bu kadar durumun yaşandığı bir ortamda Güney’in başarısız gösterilme çabasının art niyetli olmadığını mı söyleyeceksiniz?

Ancak gülerim buna…

Peki, bu kadar üzerine gidilen Ali Güney başarısız mı?

Bana göre muhalefetteki performansı, seçim öncesindeki çok kısa süren iktidarlı dönemine göre çok daha başarılı.

Sık sık taşı gediğine koyması…

Yaptığı yakıştırmaları…

İlginç sözlerle önemli konuları gündeme getirmesi…

Meclise ve konulara olan hakimiyeti…

Cumhur İttifakı’nın diğer partisi MHP ile uyumu…

İşte duyulan rahatsızlıkların genel sebepleri bunlar.

Çünkü Ali Güney’in çıkışları bazen gerçekten İzmit Belediyesi’ni yönetenlerin rahatsızlık yaşamasına sebep oluyor. Çünkü o, Gölcük Belediyesi’nden kopyalanan çöp taksi gibi uygulamalarla ilgili, “Başka projelerimizi de size önerebiliriz. Sormanız yeterli” diyerek keyifli tepkiler verebiliyor.

O rahatsız olanların iki türlü gerekçesi var. Birincisi; siyasi mecrada ideolojilerinin gereğini yapıyorlar. İkincisi ise; seçilmiş dostlarının rahat bir dönem geçirmelerini sağlamak, bunun için de muhalefet edebilecekleri temizlemeye kalkmak gibi bir niyet içerisindeler.

Onlara da hak veriyorum. Ancak işleri çok zor. Haberleri olsun…

 

 

Hürriyet, Tekirdağlı denilmesinden rahatsız mı?

 

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit İlçe kongresinde sürpriz bir çıkış yapmıştı ve “İzmit’i aldık, Kocaeli’yi de alacağız” demişti.

Sürprizdi, çünkü son seçimde aday çıkaramayan bir partinin vitesi 1’den bir anda 5’e yükseltmesi ilginçti.

CHP açısından bu iddia çılgınca diyebilirim. Bu çıkışa elbette karşı taraftan yanıt gelmesi bekleniyordu.

O yanıt, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney’den geldi. Hem de ne yanıt, sesi taa Kuveyt’ten geldi.

Ali Güney, Hürriyet’i uyararak, özetle, “Son seçimde aday çıkaramadınız, desteklediğiniz aday da öyle bir fark yedi ki, seçimden sonra Kuveyt’e gitti. Dikkat edin, Büyükşehir hayali kurarken siz de memleketiniz Tekirdağ’a dönebilirsiniz” dedi.

Kuveyt’e giden İYİ Partili aday Serdar Kaman’dı. Kaman, 250 binden fazla farkla seçimi kaybetmiş ve Kuveyt’e yerleşmişti.

En azından biz yerleşti diye biliyoruz.

Sonuçta iş, güç, yaşam…

Bazen böyle kararlara mecbur kalıyorsunuz.

Kaman’ın gidişi iş nedeniyleydi. Elbette seçim hezimeti nedeniyle değildi, ama Ali Güney de taşı gediğine koymuştu.

Hürriyet, Tekirdağlı konusu açıldığında ise hep sustu, yine susuyor. Genelde her konuya giren, her şeye alınan Hürriyet’in Tekirdağ meselesine uzak durmasının ise bir nedeni var.

Biliyorsunuz, Tekirdağspor’un geçmişte Kocaelispor’a büyük yanlışı olmuştu.

Hürriyet de seçim döneminde buradan gol yememek için bazen “İzmitli misiniz?” diye sorulduğunda bile bozuntuya vermeden “Evet, Paşalıyım” diyordu.

Belli ki, bu çekinceleri devam ediyor. Aslen Tekirdağlı olduğunu, hatta üniversite yıllarına kadar burada büyüdüğünü söyleyemiyor.

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.1586 TL 6.1340 TL
Euro
EURO
6.6629 TL 6.6363 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA