Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 25.02.2020 SAAT 00:36:59
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Muhalefet bazen Çehreli gibi olmalı

2009 yılındaki yerel seçimleri sonrasında belli bir zaman geçmiş, ardından başkanların durumlarını değerlendirmeye başlamıştım. Tabi o zamanlar İzmit’te AK Partili Nevzat Doğan, Dilovası’nda da yine AK Partili Cemil Yaman görevdeydi.

Ben her iki ilçeyi de iyi bilirim…

O dönemlerde yaptığım yorumlarda başkanların performanslarını değerlendirirken en başarılı görünen belediye başkanı olarak Nevzat Doğan’ı, daha sonra ise Cemil Yaman’ı göstermiştim. Çünkü hem İzmit ve hem de Dilovası yerel yönetim anlamında en zor iki bölgeydi. Bu iki ilçede de insanları memnun etme şansımız her zaman olmayabiliyordu. İsteklerin sonu gelmiyor.

Aslında bu durum tüm ilçe belediyeleri için geçerlidir. Fakat birçok konuda yeterli bütçenin olmaması ve yetki sınırlarına takıldığınız durumlar olabilir. Bu dönemlerde topu hep Büyükşehir’e atıyoruz.

İzmit Büyükşehir’den, Kocaeli Büyükşehir’e geçiş yaptığımız dönemde eski başkan İbrahim Karaosmanoğlu’ndan duyduğum ve ilçe belediye başkanları için kullandığı “Memurlarım” sözünü asla unutmuyorum. Yani Büyükşehir başkanının yetkileri ve imkanları o kadar genişti.

Böyle bir durumda ilçe belediye başkanlarının yapması gereken ne olabilir?

Birincisi; gücü yettiği ölçüde projelere yön verecek ve devam eden çalışmaları tamamlarken, yenilerinin de temellerini atacak.

İkincisi; Büyükşehir Belediyesi ile koordineli olarak alt yapı, üst yapı, özel ve büyük projelerle ilgili çalışmaları yürütüp, sağlıklı şekilde sonuçlanmasını sağlamak.

Üçüncüsü ve en önemlisi ise şudur:

Halkla ve özellikle de esnafla sürekli iç içe olup, onların sorunlarını dinleyip, taleplerini not alıp çözümü için ilçe belediyesi ve Büyükşehir nezdinde girişimlerde bulunmaktır. Yani ilçe belediye başkanlarının yapması gereken sosyal ilişkilerle gündeme gelmektir. Bunun faydası genel olarak sorunların net olarak tespit edilip çözümünü kısa vadede sağlamaktır.

Şimdi benzer bir çalışma Körfez Belediyesi’nde yapılıyor. Belediye Başkanı Şener Söğüt, düzenlediği mahalle meclisleri ile, her mahalle için ayrı ayrı tertiplenen esnaf toplantıları ile talepleri ilk ağızdan dinliyor.

İnanmayacaksınız, ama bu toplantılar hem muhalefet hem de bazı meslektaşlarım tarafından acımasızca eleştiriliyor. Kim olduklarına girecek değilim, çünkü gerek görmüyorum. Fakat eleştiriler çok basit. Yok, toplantıya 20-30 kişi katılmış, yok başkan boş salona konuşmuş gibi çok da dikkate değer olmayan ifadelerle bu çalışmaların üzerine toprak saçılmak isteniyor.

Aslında bizim konuşmamıza, yorumda bulunmamıza, dikkat çekmemize gerek yok.

Çünkü bu eleştirilere en güzel yanıtı Demokratik Sol Parti Körfez İlçe Başkanı Gündüz Çehreli vermiş:

“Bugüne dek olmayan bir uygulamayı yapan Söğüt mutlaka samimiyetinin mukafatını görecektir. Halkla iç içe olan kazanır. Ben şahsım olarak başkan Şener Söğüt’ün bu çalışmalarının devamını getireceğine inanıyorum…”

Fazla söze gerek yok sanırım…

 

 

Teşkilatçı başkanlar kongrelere müdahil olabilir

 

 

Evet, bir değişim olacak. Ancak bu öyle düşünüldüğü gibi köklü bir değişim olmayacak.

Geride malan yerel seçimlerde ilginç bir durum ortaya çıktı. Genel merkez ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, belki de ilk kez teşkilat bütününe bu kadar seçilmişlik verdi. Görevlerinden istifa eden çok sayıda ilçe başkanı belediye başkan adayı gösterilip seçildi.

Sonrasında yerel seçimin üzerinden 1 yıl bile geçmeden partilerde kongre telaşesi başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da açıklamalarında sürekli yeniliğe, değişime işaret ediyordu. Genel olarak baktığımızda bu değişime teşkilatların ihtiyacının ve yenilenmenin şart olduğunu bizler de görebiliyoruz. Partinin öncelikle gençleşmeye ihtiyacı var.

Ayrıca dikkat çektiği teşkilatçı belediye başkanlarının kongre süreçlerine direkt olarak müdahil olacakları kesin gibi bir şey. Bu da çok normal. Ne seçilen ne de seçilme olasılığı olan isimler, bizzat teşkilatların bağrından gelen ilçe başkanlarının tutumunu garipsemeyecek, aksine destekleyecektir.

Çünkü görevi başında iken istifa ederek belediye başkanı seçilen eski bir ilçe başkanının görüşü, genel merkezce muteber kabul edilecektir.

Aksini bence kimse iddia etmesin…

 

 

 

Acaba ne söylemek istemiş olabilir?

 

 

“Ben bir icraat yapacağım zaman sol kafaların yazdıklarına bakarım. Eğer hiç sesleri çıkmıyorsa o projeyi yapmam, rafa kaldırırım. Yarısının sesi çıkmıyor, yarısının sesi çıkıyor ise o projeyi yeniler öyle yaparım. Eğer bütün solcular projeyi engellemek için yaygara yapıyorlar ise hiç kimseyi dinlemem, o projeyi aynen yapar ve bitiririm. Çünkü o proje memleket için hayırlara vesiledir. TURGUT ÖZAL…”

 

Rahmetli Özal’ın bu sözü üzerinde aslında ince eleyip sık dokuyarak düşünmek icap eder.

Tabi bunu kulağına küpe yapmış birçok devlet yöneticisi var.

Dün vardı, bugünde varlar.

 

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.1586 TL 6.1340 TL
Euro
EURO
6.6629 TL 6.6363 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA