Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 15.07.2020 SAAT 12:58:43
Advert
Advert Advert Advert
 
Burçin SAĞLAM AYSU

Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer

Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer.

Çok farklı bir kitap.

Değişimi işaret eden muhteşem bir eser.

Gandhi'nin "Dünyada görmek istediğimiz değişimin ta kendisi olmalıyız…" sözüyle akıp giden sayfalar…

Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer adlı kitapta şöyle bir cümle geçiyordu; "Kurallara uyum sağlayan kişi düşünmekten kaçınır. Çerçeve içinde kalarak akıl yürütürsen herkesin daha önce düşünmüş olduklarından başka çözüm asla bulamazsın. Çerçeve dışına çıkmak gerekir.

Ömrün boyunca genç kalmak istiyorsan, gelişim göstermeye, öğrenmeye, keşfetmeye devam et ve kendini ruhunu körelten alışkanlıkların içine ya da zaten yapmayı bildiğin şeylerin uyuşturan rahatlığına kapatma!

Değişime karşı tek sınır bizim kendi koyduklarımız değil mi?

Yine değişime direniyorsun! Çocuklar ile yetişkinler arasındaki temel farklardan biridir bu; çocuk, gelişme arzusu duyar. Yetişkin, değişmemek için elinden geleni yapar.

Biliyorsunuz, başkasında değişim elde etmenin en iyi yolu sevgidir.

Kısacası, başkalarında yaratmayı arzuladığın imgeyi boş ver gitsin, senin hakkında ne düşündüklerini fazla dert etmemeyi öğren."

Bu kitapta sadece bir hikayenin içinde kendinizi bulmuyor aynı zamanda beyin fırtınası yaşıyorsunuz. Günlük yaşantınızdaki kişilerle olan iletişiminizi sorgulatıyor size.

"Nerede yanlış yaptım?" dediğiniz yerleri bir bir gösteriyor roman kahramanıyla. Aslına bakarsanız sanki roman kahramanının yerinde siz varmış gibisiniz.

Düşünün ki intihar etmek üzeresiniz, birisi sizi görüyor ve "hadi atla!" diyor. İçsel anlamda sorgulamalarınız o an başlıyor işte.

"Atlama!" dese yine aynı etki olur muydu bilinmez ama kitabı okuduğunuzda anlıyorsunuz ki bir insanı vazgeçirmenin yolu yapacağı şeyi yapmamasını söylemek değil. Zira bu o kişinin o işi yapmak için daha büyük istek duymasına sebep olacaktır.

Hayatta hepimiz özgürlük peşinde değil miyiz? Özgür şekilde fikirlerimizi söyleyelim, istediğimiz gibi yaşayalım, kararlarımızı özgür şekilde alalım. Yani hiç kimse aldığı kararlarda ve yaşamında -kendi talep etmedikçe- başkasının müdahale etmesinden hoşlanmıyor.

Genelde yasaklar cezbedicidir ve "yapma!" denilen şeyler yapılmaya müsait hale gelir. Bu sebeptendir ki bizler karar verirken bazen istemesek de yap denileni yapmama, yapma denileni yapma eğilimi gösteriyoruz.

İntiharı düşünen roman kahramanının o anlık intihardan vazgeçmesi hayata bağlanmasına sebep olmayacaktır elbette. Sonuçta intiharı düşünene kadar ki süreçte birçok sıkıntı buhran geçiriyor ve bu durumların içinden çıkamıyor ki son radde diyebileceğimiz hayatından vazgeçme noktasına geliyor.

Öyleyse hayatında yaşadığı sıkıntılar ve insanlarla yaşadığı iletişim tıkanıklıklarını çözmek gerekiyor öncelikle. Bu noktada da tuhaf istekleri olan gizemli bir psikolog çıkıyor karşımıza. Kahramanımızdan saçma diyebileceğimiz şeyler yapmasını istiyor fakat her istediği şeyin bir anlamı, bir sebebi var elbette. Sorgulamadan ve bu isteklerde bulunan kişinin kim olduğunu bilmeden dediği şeyleri yapan kahramanımız her olayın sonunda yaptığı şeyleri neden yaptığını öğreniyor ve farkında olmadan değişmeye başlıyor. İmkansızları imkansız kılanın kendisi olduğunu anlamış oluyor.

Yazar "Sen itersen o direnir" diyor kitabında.

Yani bir şeylerin güzelliğinden ne kadar bahsedersek o derece itici gelecektir.

İnsan, iletişim ve hayat üzerine güzel bir psikolojik roman okumak isteyenler için son derece akıcı ve keyifli ve etkili bir kitap.

Sevgilerle…

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Burçin SAĞLAM AYSU yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8751 TL 6.8476 TL
Euro
EURO
7.8072 TL 7.7761 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA