Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 24.02.2020 SAAT 23:13:48
Advert
 
Mehmet ÖZMEN

Yerli otomobil ile ilgili küçük bir öneri

 

Malum, kaç gündür yerli otomobil konusunu yazıp çiziyoruz. Olayın gururunu yaşamak ayrı bir duygu elbette. Ancak kafalarda soru işaretleri yok değil…

Tabi bu sorular işin yapılabilirliği ya da projenin yerli ve milli olup olmadığı hakkında da değil…

Çünkü bu iş daha önce de söylediğim gibi bir başkaldırıdır. Siyasetin sonrasında sanayide de dünyaya başkaldırının bir göstergesidir…

Bu işin ülkeleri ve firmaları tedirgin ettiği çok açık. Koskoca Volkswagen firması bile elektrikli araç üretim hedefini 2025’ten bizim yerli otomobilimizin piyasada etkisini hissettirmesi beklenen 2023’e çekmesi zaten duydukları endişeyi çok güzel bir şekilde bizlere izah ediyor.

Burada akıllardaki sorulardan birisi, devletin teşvik konusunda nasıl bir çalışma içinde olacağıdır.

Çünkü otomotiv sektörü temsilcileri özellikle kredi kullanımı ile ilgili olarak imkanların artırılmasını, vatandaşın daha uygun şartlarda kredi kullanarak araç alımına cesaretlendirilmesini arzu ediyor.

Ben bu olaya şöyle bakıyorum. Tamam, elbette diğer tüm markalar için bu durum söz konusudur. Ancak yerli ve milli otomobilimiz için kredi imkanı, belli bir peşinat ödemek kaydıyla sıfıra kadar düşürülmeli. Bu özel bankalar üzerinden olmasa bile kamu bankaları üzerinden sağlanmalı.

Bunu söylememdeki amacım işin olmazını oluyormuş gibi göstermek değildir. Ancak bir şekilde toplumun manevi desteğinin maddi desteğe dönüştürülmesinin sağlanmasını istememdir. Bu durum belki üretime geçileceği dönem olmayabilir, ancak ön siparişlerde uygulanabilir bir çalışmadır. Üretim tarihinden sonra teslim tarihi de buna göre belirlenir.

Şuna eminim ki, belli bir peşinat ve makul ödeme koşulları ile her bir vatandaşımız bu araçtan satın alma girişiminde bulunacak. Devlet de bu şekilde milleti, milli otomobile dahil edebilir…

 

 

 

Başiskele’deki satın alınan araçlar

 

31 Mart sonrasında belki de yerel yönetim anlamında belki de en çok tartıştığımız konulardan birisi belediyelerin araç kiralayarak mı, yoksa satın alarak mı daha fazla tasarruf edeceğidir.

Bir kere şurası kesin ki bunu iki türlü yapabiliriz.

Denklem çok basit; büyük araçlar satın alınmalı, küçükler kiralanmalı…

Bu açıdan bakıldığında Başiskele Belediyesi 12 çöp kamyonu, 2 yol süpürme aracı ve 1 tane de çöp konteyneri alarak temizlik alanındaki filosunu yenilemiş.

Satın alınarak belediyenin envanterine dahil edilen araçların tanıtımı önceki gün yapıldı.

Açıkçası Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü hakkında önyargılarım vardı. Bu işi yapabilip yapamayacağı konusunda biraz tedirgindim. Çünkü kamuoyunda var olan egolu tavırları olduğu hakkında yayılan iddiaları düşündüğünüzde belediye başkanlığı hakkında ister istemez ön yargılı hale geliyorsunuz.

Her şeyi bir kenara koyun, araçların bedeli sadece 6 buçuk milyon lira ve bu çok önemli bir tasarruf.

Başiskele ve benzer şekilde araç teminine giden belediyeleri kutluyorum.

En başa dönecek olursak bu gibi alışverişlerin örnek olmasını, belediyelerin kamyon, çöp aracı gibi büyük araçlarda satın alma, küçük araçlarda ise kiralama yaparak temin yoluna gitmelerini şiddetle öneriyorum.

 

 

 

Bir daha olmasın!

 

 

Gebze Belediyesi belki de tarihi bir karar aldı. Kurumda İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü olarak görev yapan Mevlüt Akbulut hakkında ceza sürecini başlattı.

Ne yapmış bu arkadaş, çıkmış sosyal medya üzerinden devletin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili olarak aklı mantığa aykırı ifadeler kullanmış.

Derken süreç başlamış ve Mevlüt Akbulut hakkında idari soruşturma başlatılmış.

Her ne kadar müdür bey açığa alınmış ise de bu işin bununla sınırlı kalmaması gerektiğine inanıyorum.

Gereken her türlü ceza hukuk önünde de verilmeli.

Ve bu ceza örnek olarak gösterilmeli…

 

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Mehmet ÖZMEN yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.1586 TL 6.1340 TL
Euro
EURO
6.6629 TL 6.6363 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA